Andrzej Horoszczak, prezes i założyciel Billon podkreśla, że MKI doceniło rozwiązania rodzimego startupu – technologię do płatności pieniądzem elektronicznym oraz platformę do przechowywania i przesyłania dokumentów między instytucjami i klientami.
- Japoński sektor finansowy i ubezpieczeniowy dostrzega w blockchainowym repozytorium dokumentów szansę na optymalizację i unowocześnienie efektywnej komunikacji z klientem - twierdzi Andrzej Horoszczak. - Japońskie firmy szczególną wagę przykładają do usług elektronicznego doręczenia z aktywnym potwierdzeniem oraz zdalnego zawierania umów online. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia płatności bezgotówkowych, ponieważ japoński rynek może stać się w ciągu najbliższych lat jednym z najbardziej obiecujących dla firm oferujących tego typu rozwiązania - kontynuuje szef Biliiona.
Czytaj także: Japoński nadzór zaszkodził kryptowalutom
Przekonanie japońskich konsumentów do płatności bezgotówkowych jest jednym z największych wyzwań dla firm działających na tamtejszym rynku. Z danych japońskiego Ministerstwa Finansów, Handlu i Przemysłu wynika, iż tylko 18 proc. płatności realizowanych w Japonii ma postać bezgotówkową. Co ciekawe, w Chinach ten odsetek stanowi już 60 proc. Japońskie władze planują w ciągu najbliższych dwóch lat wprowadzić zmiany regulacyjne umożliwiające udostępnianie stronom trzecim dostępu do rachunków bankowych i danych. Ma to na celu ograniczenie wysokiego poziomu obrotu gotówką.
Rozwiązanie stworzone przez Billon, bazujące na zaawansowanej kryptografii oraz technologii rozproszonego rejestru (DLT), pozwala na natychmiastowe i bezpośrednie przesyłanie pieniędzy w formie cyfrowych danych. W odróżnieniu od innych rozwiązań blockchainowych Billon nie używa kryptowalut. Technologia obsługuje waluty narodowe posiadające pełne pokrycie i wymienialność w gotówce papierowej.