Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 27.11.2015 06:00 Publikacja: 27.11.2015 06:00
4 zdjęcia
ZobaczFoto: kadr z filmu "SMOK”. materiały prasowe
Tomasz Bagiński przeobraził legendę o Smoku Wawelskim w futurystyczny pełen napięcia film. Teraz pracuje jeszcze na „Twardowskym". Powstało również sześć opowiadań na kanwie popularnych legend, które napisali Elżbieta Cherezińska, Robert Wegner, Łukasz Orbitowski, Rafał Kosik, Kuba Małecki i Radek Rak. Gatunkowo mamy tu historie alternatywne, przewrotne sci-fi i humoreskę. Premiera projektu 30 listopada.
W „Smoku" Tomasza Bagińskiego według scenariusza Błażeja Dzikowskiego zagrożony jest współczesny Kraków. W pierwszej scenie ogromna latająca maszyna zdaje się celować w wieże Kościoła Mariackiego, co kojarzy się z atakiem terrorystycznym. Ale wkrótce okazuje się, że siedzącego za sterami atletę interesują wyłącznie młode kobiety. Jedną z porwanych przez niego dziewczyn jest Ola, w której kocha się młody geniusz i konstruktor robotów - Janek. To on wpada na pomysł, by stworzyć przy użyciu cyber technologii Avatara dziewczyny, który pokona potwora... W rolach głównych Jerzy Stuhr i Kim Kold. - O ile na świecie opowiadanie na nowo mitów, baśni i legend ma długą tradycję, o tyle w Polsce w filmie mało się z nich korzysta, a przecież legendy polskie to kapitalny materiał. Dlatego postanowiłem opowiedzieć nowym językiem historię, które dobrze znamy - tłumaczył Tomasz Bagiński na przedpremierowym pokazie prasowym „Smoka". Robert M. Wegner w e-booku „Milczenie owcy" także czerpie inspirację z legendy o Smoku Wawelskim. W jego wersji dzieci zakładają gogle i przenoszą się w wirtualny świat bajek, ale i tu walkę ze smokiem wspomaga realny bohater i skonstruowany przez niego robot. Rafał Kosik w „Śniętychi Rycerzach" odwołuje się z kolei do legendy „O śpiących rycerzach". Bohater jego opowieści Jędrek jest góralem informatykiem, pilnującym na zmianę ze starszym bratem owiec na zboczu Giewontu. Informatyka nieoczekiwanie przyda mu się, gdy jedna z owiec zaginie.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
O dramatycznej sytuacji w polskim kinie filmowcy rozmawiali na specjalnym spotkaniu antykryzysowym. 17 grudnia dojdzie do rozmów z ministrą kultury Hanną Wróblewską.
11 grudnia Netflix udostępnia pierwsze z szesnastu odcinków serialu „Sto lat samotności” według słynnej powieści Gabriela Garcii Marqueza. Po śmierci pisarza na jej ekranizację zgodzili się synowie pisarza.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polsko-duńsko-szwedzka „Dziewczyna z igłą” nominowana w kategorii filmu zagranicznego.
Na wojnie Rosji z Ukrainą zginął znany ukraiński aktor Jakiw Tkaczenko. 45-latek występował m.in. w polskim serialu „Wataha” oraz filmie „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
W grudniu, dokładnie w pierwszej dekadzie grudnia, a jeszcze dokładniej: w dzień św. Mikołaja, Stanisław Tym wyruszył w kolejny rejs. Tym razem już ostateczny.
Angielska Premier League wraca do Canal+, który podpisał umowę na pokazywanie tamtejszych rozgrywek w sezonach 2025/26, 2026/27 i 2027/28.
W „Błaznach” swojego miejsca szukają młodzi aktorzy, w „Beating Hearts” dwoje zakochanych ludzi pochodzących z innych światów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas