Naukowcy znaleźli nieśmiertelne drzewa? Nie starzeją się

Miłorzęby japońskie, drzewa występujące w Chinach, które mogą żyć nawet 3 tysiące lat, jak wynika z najnowszych badań naukowców, praktycznie się nie starzeją, a obumierają głównie w wyniku susz lub zaatakowania ich przez szkodniki - czytamy w magazynie "Science".

Aktualizacja: 14.01.2020 13:23 Publikacja: 14.01.2020 12:47

Naukowcy znaleźli nieśmiertelne drzewa? Nie starzeją się

Foto: Anolisu [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

arb

Howard Thomas, biolog z Aberystwyth University cytowany przez "Science" mówi, że "domyślnym stanem roślin jest nieśmiertelność". Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Li Wanga, biologa molekularnego z Yangzhou University i jego zespół.

Badacze pobrali próbki z 34 zdrowych miłorzębów japońskich, rosnących drzew rosnących w Anlu, w chińskiej prowincji Hubei i w Pizhou, w prowincji Jiangsu. Badając słoje drzew (warstwy drewna wtórnego powstające w wyniku działalności kambium, czyli miazgi twórczej) naukowcy odkryli, że - mimo upływu setek lat - tempo wzrostu drzew nie zmniejszało się - w rzeczywistości czasem nawet przyspieszało, mimo upływu wieków. Co więcej rozmiar liści drzew, ich zdolność do fotosynetyzy i jakość nasion (wszystkie te cechy są wskaźnikami zdrowia drzewa) nie różniły się u drzew w różnym wieku.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali