Howard Thomas, biolog z Aberystwyth University cytowany przez "Science" mówi, że "domyślnym stanem roślin jest nieśmiertelność". Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Li Wanga, biologa molekularnego z Yangzhou University i jego zespół.
Badacze pobrali próbki z 34 zdrowych miłorzębów japońskich, rosnących drzew rosnących w Anlu, w chińskiej prowincji Hubei i w Pizhou, w prowincji Jiangsu. Badając słoje drzew (warstwy drewna wtórnego powstające w wyniku działalności kambium, czyli miazgi twórczej) naukowcy odkryli, że - mimo upływu setek lat - tempo wzrostu drzew nie zmniejszało się - w rzeczywistości czasem nawet przyspieszało, mimo upływu wieków. Co więcej rozmiar liści drzew, ich zdolność do fotosynetyzy i jakość nasion (wszystkie te cechy są wskaźnikami zdrowia drzewa) nie różniły się u drzew w różnym wieku.
Aby zbadać co dzieje się na poziomie genetycznym, naukowcy porównali ekspresje genów w liściach i w miazdze. Naukowcy dokonali sekwencjonowania RNA drzew, zbadali produkcję hormonów i monitorowali miRNA w drzewach mających od 3 do 667 lat.
Okazało się, że ekspresja genów związanych ze starzeniem się wzrastała w więdnących liściach. Ale kiedy badacze zbadali ekspresję tych samych genów w miazdze, nie znaleźli żadnej różnicy między młodymi i starymi drzewami. Jak czytamy w artykule opublikowanym w "Proceedings of National Academy of Sciences" oznacza to, że chociaż liście obumierają to same drzewa raczej nie mogą umrzeć ze starości.
Jak czytamy w "Science" naukowcy znaleźli jednak pewne różnice między młodszymi i starszymi drzewami. Starsze drzewa miały niższy poziom hormonu wzrostu i wyższy poziom kwasu abscysynowego, hormonu, który hamuje wzrost objętościowy komórek. Drzewa mające 200 lat i starsze miały niższą ekspresję genów odpowiedzialnych za podział, różnicowanie się i rozrastanie się komórek.