RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 03.09.2019 06:03 Publikacja: 02.09.2019 19:49
Wiceprezydent USA Mike Pence (w środku) spotkał się w niedzielę w Warszawie także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Stolica stała się dyplomatycznym centrum Europy Środkowej
Foto: AFP
Mike Pence nie ma wątpliwości, że to jest sprawa „dla szefa". W poniedziałek na konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą wiceprezydent USA przyznał, że kwestia wprowadzenia Polski do programu Visa Waiver zostanie ogłoszona „w kontekście" wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce. Ta zaś nastąpi jego zdaniem jesienią tego roku.
Pence podkreślił także, że na rozpoczęcie procedury znoszenia wiz trzeba poczekać do końca obecnego roku rozliczeniowego, który upływa 30 września. Wtedy ma się okazać, czy wskaźnik odmów przyznania wiz rzeczywiście spadnie poniżej 3 proc. Ze źródeł amerykańskich „Rzeczpospolita" dowiedziała się, że według stanu na koniec ubiegłego tygodnia Polska już była poniżej tego progu. Obliczenia zostały przeprowadzone specjalnie przed przyjazdem Mike'a Pence'a.
Grzegorz Gauden – polski dziennikarz prasowy i radiowy, działacz opozycji w okresie PRL, a w latach 2004–2006 redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” – otrzymał odznaczenie „Za odwagę intelektualną”, przyznawane od 25 lat przez pismo społeczno-literackie „Ї”.
„Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem”. Pokoju potrzeba dziś światu. Pokoju potrzeba nam, Polakom, bo podzieleni jesteśmy różnorakimi konfliktami w rodzinach, w polityce.
Ministerstwo Kultury oraz MSZ nie potwierdzają informacji, które pojawiły się w niemieckich mediach, aby trwały negocjacje na temat zwrotu pakietu dzieł sztuki, w tym manuskryptu średniowiecznej pieśni „Gaude Mater Polonia”.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Pierwsze szybkie pociągi pojadą przez Egipt już w 2025 roku. Docelowo sieć szyn ma liczyć dwa tysiące kilometrów i łączyć ze sobą 60 miast. To największy projekt kolejowy w historii Egiptu.
Od 100 konkretów i azylu do zagranicy – czyli polityczny alfabet 2024 roku z przymrużeniem oka.
Andrzej Duda na poważnie podszedł do propozycji członkostwa w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl). Prezydent na mecie kadencji włączył się w spór o polski sport i... odwołał święta Bożego Narodzenia.
Jestem rozczarowany. Sprawa neosędziów nadal jest nierozwiązana. Odnoszę wrażenie, że w polskim wymiarze sprawiedliwości zamieszanie i chaos są większe niż za rządów PiS. Nadal jesteśmy na etapie mozolnej odbudowy praworządności – uważa sędzia Igor Tuleya.
Pojawiła się teoria spiskowa mówiąca, że najbogatszy miliarder na świecie pomógł Donaldowi Trumpowi zwyciężyć, bo liczy, że w ten sposób uzyska dostęp do wiedzy o tajnych amerykańskich technologiach mogących mieć „kosmiczne” pochodzenie.
Mijający rok był rekordowy dla światowej turystyki. Zsumowana wartość wydatków turystów wyniosła, według szacunków, 1,61 biliona dolarów. To o wiele więcej niż w świetnym roku 2019 i jeszcze lepszym 2023.
Surowe kary za niezarejestrowanie auta czy nieopłacenie OC, wyższe stawki za odholowanie, a także groźba konfiskaty pojazdu za prowadzenia po alkoholu – z tym mierzyli się kierowcy w 2024 r. Rok 2025 też przyniesie ważne zmiany. [PODSUMOWANIE]
Największe banki pozywają Rezerwę Federalną za coroczne testy wytrzymałościowe (stress tests). Twierdzą, że obecne ramy testów są „nieprzejrzyste” i naruszają prawo.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas