Zgodnie z rozporządzeniem wprowadzającym od 1 kwietnia 2020 r. raportowanie JPK_VDEK podatnicy są zobowiązani między innymi do wskazania, czy istnieje powiązanie między nabywcą, a dostawcą towarów lub usługodawcą. Powiązanie ustalane jest na podstawie przepisów dotyczących cen transferowych na gruncie podatków dochodowych.
Oznacza to w praktyce obowiązek analizy powiązań ze wszystkimi podmiotami będącym kontrahentem podatnika VAT niezależnie od wartości transakcji, nawet w przypadku braku formalnego obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych.
Rozporządzenie wprowadzające raportowanie JPK_VDEK nakłada na podatników VAT wiele nowych obowiązków ewidencyjnych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wprowadzane zmiany powinny dotyczyć jedynie rozliczeń związanych z VAT. Nic bardziej mylnego. Głębsza analiza rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług daje powody do niepokoju. Okazuje się, że – jak w przypadku wielu nowych regulacji podatkowych – ustawodawca poszedł o krok dalej.
Obowiązek raportowania powiązań
Jednym z elementów wykraczających poza generalne przepisy VAT jest obowiązek wskazywania w ewidencji istniejących powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy VAT. Natomiast wspomniany przepis ustawy o podatku od towarów i usług bezpośrednio referuje do przepisów podatku dochodowego dotyczących powiązań w cenach transferowych, w konkretnie art. 11a ust. 1 pkt. 5 ustawy CIT oraz art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy PIT.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż począwszy od 1 stycznia 2019 r. przepisy odnośnie do cen transferowych uległy znaczącej zmianie. Z jednej strony istotnie rozszerzono zakres treści prezentowanych w dokumentacjach cen transferowych. Z drugiej zaś podniesiono progi, od których podmiot zobowiązany jest do sporządzania dokumentacji (tj. 10 mln zł dla transakcji finansowych i towarowych oraz 2 mln zł dla transakcji usługowych i innych) oraz wprowadzono wiele zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego.