Reklama
Rozwiń

Arabia Saudyjska zaprasza turystów. Pierwszy raz w historii

Arabia Saudyjska zdecydowała się na historyczny krok. Otwiera granice dla turystów. To jeden z elementów rozwijania innych niż surowcowe gałęzi gospodarki - pisze BBC.

Aktualizacja: 27.09.2019 16:49 Publikacja: 27.09.2019 13:32

grobowce w Al-Hijr

grobowce w Al-Hijr

Foto: AFP

ula

W piątek Arabia Saudyjska zapowiedziała wprowadzenie wiz turystycznych dla obywateli 49 krajów na całym świecie. W tym najprawdopodobniej także dla Polaków.

Cudzoziemki nie będą musiały nosić abai, luźnego płaszcza, który był dla nich obowiązkowym strojem od dziesięcioleci. Zostaną jednak pouczone, aby nosić "skromne ubrania" - informuje Bloomberg.

Nie wiadomo, jakie zasady będą obowiązywać turystów w kwestii picia alkoholu czy ograniczenia podróżujących par niezamężnych. Wiadomo jedynie, że hotele poproszono, aby nie pytały o stan cywilny gości. Samotnie podróżujące kobiety też nie będą poddawane restrykcjom.

Saudyjczycy liczą, że ruch turystyczny pozwoli stworzyć dużo nowych miejsc pracy w gastronomii, handlu i oczywiście w turystyce - pisze Bloomberg.

Władze Arabii Saudyjskiej przewidują, że do 2020 roku nastąpi wzrost dochodów z turystyki z 27,9 mld dolarów do 46,6 mld dolarów. Nad Morzem Czerwonym już trwają prace nad budową 50 luksusowych hoteli z kąpieliskami dla turystów.

Saudyjski minister ds. turystyki Ahmad al-Khateeb uważa, że to historyczny moment dla kraju. Dotychczas wizy wjazdowe do Arabii Saudyjskiej dostawali wyłącznie pielgrzymi udający się do Mekki i Medyny, biznesmeni i osoby przyjeżdżające do pracy na kontrakty, a także uczestników imprez sportowych lub koncertów.

Otwarcie kraju na turystów zagranicznych jest jednym z kluczowych elementów programu reform gospodarczych "Wizja 2030". Cele królestwa obejmują m.in. przyciągnięcie 100 mln międzynarodowych i krajowych turystów do 2030 r.

Arabia Saudyjska, to nie tylko pustynie i pola naftowe. W tym kraju jest pięć miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO: oaza Al-Ahsa, grobowce w Al-Hijr, twierdza Al-Turaif w miejscowości Rijadzie, brama do Mekki w mieście Dżudda i kompleks kamiennych rzeźb w regionie Ha'il.

Mekka i Medyna - święte miasta islamu - nadal nie będą dostępne dla turystów, którzy nie są muzułmanami.

Biznes
Czy Elon Musk chce zdobyć tajne technologie?
Biznes
Ostatni bal na Titanicu? Chudy rosyjski Nowy Rok
Biznes
Święta spędzane w Polsce coraz popularniejsze wśród zagranicznych turystów
Biznes
Największe zamówienie w historii polskiej zbrojeniówki. Do HSW trafi 17 mld zł
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes
Polskie firmy wchodzą na rynek USA. Czy wprowadzenie ceł im zaszkodzi?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku