Pierwszy reaktor we Francji wyłączony

Państwowy operator Eléctricité de France wyłączył w nocy z piątku na sobotę (20--21 lutego) pierwszy reaktor w Fessenheim, w najstarszej we Francji elektrowni jądrowej uruchomionej 43 lata temu.

Aktualizacja: 23.02.2020 10:40 Publikacja: 23.02.2020 09:08

Pierwszy reaktor we Francji wyłączony

Foto: AFP

Reaktor o mocy 900 megawatów zatrzymano i odłączono od krajowej sieci energetycznej koło godziny 2 w nocy. Drugi ma spotkać to samo 20 czerwca. „22 lutego 2020 jednostka produkcyjna nr 1 elektrowni w Fessenheim została definitywnie odłączona od krajowej sieci energetycznej. Podjęto działania schładzające pierwotny obieg, aby można było otworzyć betonową komorę (SRB) reaktora i usunąć z niego paliwo" — informuje komunikat EDF.

Oba reaktory tej elektrowni wyprodukowały w 2019 r. 3 proc. elektryczności w energetyce jądrowej Francji. Ich wyłączenie jest pierwszym krokiem w zmniejszaniu udziału energetyki jądrowej we francuskim mikście energetycznym. Do 2035 r. ma wypaść z sieci 14 reaktorów, a udział energetyki jądrowej zmaleć do 50 proc. łącznej produkcji elektryczności z 75 proc. obecnie — pisze Reuter. Po wyłączeniu obu reaktorów francuski park jądrowy będzie liczyć 56 reaktorów w 18 miejscach, bez budowanego reaktora EPR we Framanville. W 2020 r. 12 z nich osiągnie wiek 40 lat eksploatacji — w Gravelines (3), Dampierre (1), Saint-Laurent des Eaux (1), Bugey (4) i Tricastin (3).

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Biznes
Uszkodzony drugi podmorski kabel internetowy. Nikt nie wierzy, że to przypadek
Biznes
Palikot stracił kamienicę za długi wobec firm pożyczkowych, sprzedaje kościół
Biznes
Indie nie chcą diamentów z Rosji. Sankcje działają, handel zamarł
Biznes
Polska zbrojeniówka nie podbije Ukrainy. Przełomu nie ma i nie będzie
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Szanse polskich firm na odbudowę Ukrainy