Aktualizacja: 02.04.2020 22:22 Publikacja: 02.04.2020 22:16
Foto: AFP
W ubiegłym tygodniu Donald Trump zastosował wobec koncernów motoryzacyjnych General Motors i Ford ustawę o produkcji obronnej uchwaloną w czasach wojny koreańskiej, której obowiązywanie wznowił 18 marca 2020 roku. Ustawa ta daje prezydentowi USA uprawnienie do nakazania amerykańskim firmom produkcji konkretnych dóbr w czasie wojny lub innych sytuacji nadzwyczajnych. Zdaniem Trumpa, epidemia koronawirusa właśnie do niej należy.
Teraz nie tylko General Motors i Ford będą musiały porzucić swoje plany produkcyjne po to, by zająć się wytwarzaniem respiratorów. Prezydent zastosował ustawę na kolejnych firmach, do których należą General Electric Co, Hill-Rom Holdings Inc, Medtronic Plc, Resmed Inc, Royal Philips N.V. i Vyaire Medical Inc. Te z nich, które zajmowały się już wcześniej wytwarzaniem respiratorów na dużą skalę, mają znacząco przyspieszyć produkcję. Trump zwrócił się już do amerykańskiego departamentu zdrowia i pomocy społecznej, by pomógł w zaopatrzeniu firm w niezbędne materiały.
Jeszcze w 2018 r. państwowa Polska Grupa Zbrojeniowa miała przychody 17 razy większe niż prywatna Grupa WB. W 2024 r. przewaga będzie cztero–pięciokrotna.
Większość europejskich aliantów stawia na pojazdy niemiecko-francuskiego koncernu KNDS. Polska poszła inną drogą.
Najpewniej na początku roku wejdzie w życie ustawa o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do stworzenia zdolności produkcji amunicji wielkokalibrowej - m.in. 155 mm. Przedsiębiorstwa będą mogły wnioskować o w sumie 3 mld zł.
Zarząd Legimi ujawnił, co oznacza „nieznacząca” zmiana liczby subskrybentów. Platforma przyznała, że w miesiąc straciła kilka procent abonentów za sprawą zmiany oferty i awantury z wydawcami książek.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Jest środa, 13 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia najświeższe wieści gospodarcze.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Pierwsze 1000 dni życia dziecka - od momentu poczęcia, aż do do ukończenia 2 lat - wydaje się być niezwykle ważne dla zdrowia w dorosłości. Naukowcy odkryli, że ograniczenie cukru w tym okresie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób.
Rośnie liczba infekcji dróg oddechowych. Warto się testować, zaszczepić i zadbać o swoją odporność.
Gdański medtech BrainScan zamierza pozyskać miliony złotych m.in. na certyfikację w amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. W tym celu notowana na NewConnect spółka zamierza wkrótce przeprowadzić emisję akcji – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Chociaż wiadomo, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym raka jelita grubego, do tej pory nie było pewności, czy na to ryzyko ma wpływ pora ćwiczeń. Nowe badanie wykazało jednak, że warto planować treningi w określonych godzinach.
Witamina D wchłania się przez skórę. Jednak dzisiejszy tryb życia, używanie kremów z filtrem czy chociażby zanieczyszczenie powietrza sprawiają, że nie otrzymujemy odpowiedniej dawki promieniowania UV. Niedobory mogą natomiast negatywnie wpływać na zdrowie.
Zespół badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną ogłosił, że opracował model AI, który ma być dużo dokładniejszy w przewidywaniu postępu nowotworów piersi niż standardowe testy dostępne obecnie w szpitalach.
Na chorobę Alzheimera cierpi blisko siedem milionów Amerykanów. Póki co nie istnieje na nią lekarstwo, choć ostatnie badania wskazują, że Ozempic, lek na cukrzycę i otyłość, może zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Gorączka zachodniego Nilu występuje głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zachorowania notowane są jednak również w innych rejonach, między innymi w Europie. Wszystko wskazuje na to, że choroba pojawiła się również w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas