Aktualizacja: 22.04.2020 22:07 Publikacja: 22.04.2020 22:07
Foto: Shutterstock
Inauguracja nowej stolicy Brazylii odbyła się 21 kwietnia 1960 roku (wcześniej było nią Rio de Janeiro).
Po czterech latach budowy powstanie nowej stolicy ogłosił Juscelino Kubitschek, ówczesny prezydent Brazylii, a zarazem pomysłodawca wzniesienia miasta na tzw. surowym korzeniu, czyli od zera na pustkowiu. Prezydent Kubitschek pragnął, by było to miasto najbardziej nowoczesne i wizjonerskie. Architekci tworzyli je według ideałów modernizmu, uważanego za szczyt nowoczesności.
Przestrzenny plan urbanistyczny opracował Lucio Costa, a za budynki użyteczności publicznej odpowiedzialny był Oscar Niemeyer.
Plan miasta przypomina samolot lub ptaka w locie z rozpostartymi skrzydłami. Na dłuższej osi (wzdłuż skrzydeł) usytuowano dzielnice mieszkaniowe, a wzdłuż krótszej budowle użyteczności publicznej: kulturalne, handlowe, sportowe, religijne. Na jej początku stanęły budynki rządowe, pałac prezydencki, siedziba parlamentu i sądu, katedra. Czytelny w tym planie jest podział na funkcjonalne strefy: życia i pracy, kultury i sportu, rozdzielone szerokimi arteriami. Racjonalność urbanistyki została oparta na „Karcie Ateńskiej” z 1933 roku, która zyskała popularność na całym świecie.
A gmachy publiczne zaprojektowane przez Niemeyera to ikony światowej architektury. Jego betonowe budowle, kształtowane miękkimi, krzywymi liniami, przypominają nowoczesne rzeźby. Kongres Narodowy wygląda jak kompozycja geometrycznych brył – dwie odwrócone półkule (siedziby Senatu i Izby Deputowanych), ale może kojarzyć się też ze statkami kosmitów, które wylądowały po bokach wysokich wież biurowo-administracyjnych.
Łuki otaczające prostopadłościan Palacio da Alvorada nadają tej rezydencji zaskakującą lekkość. Palacio do Planalto (Pałac Prezydencki) i siedziba Sądu Najwyższego też zdają się lewitować dzięki fantazyjnym łukom.
A katedra, arcydzieło nowoczesnej sztuki sakralnej, w swej pozornie abstrakcyjnej formie nawiązuje do korony cierniowej Chrystusa.
Brasilię w 1987 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Dziś miasto liczy 3 miliony mieszkańców. Pierwotnie było projektowane na 500-700 tysięcy mieszkańców. Obecnie większość z nich mieszka w 15 miastach-satelitach, otaczających centrum.
O Brasilii mówi się, największą utopią architektoniczną XX wieku lub wielkim eksperymentem. Niemeyer twierdził, że „Brasilia jest tylko jedna. Nie ma drugiego takiego miasta na świecie”. Futurystyczna architektura nadal fascynuje, kojarząc z science fiction. Współcześnie bywa jednak też ostro krytykowana za przeskalowanie, bezduszność, nieprzyjazną przestrzeń do życia. Miasto stało się symbolem dynamicznego wzrostu i nowoczesności, ale również nierówności społecznych.
Jedną z najbardziej prestiżowych nagród artystycznych w Wielkiej Brytanii zdobyła 38-letnia szkocka artystka Jasleen Kaur za wystawę „Alter Altar”
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Ważna informacja dla fanów serialowych emocji: jest już znany harmonogram oraz lista seriali wyświetlanych podczas BNP Paribas Warsaw SerialCon 2024. Rusza także sprzedaż karnetów i biletów na stronie festiwalu – warto nie zwlekać do ostatniej chwili, by nie przegapić najgorętszych premier i pokazów.
Czy wiesz, że w Warszawie kryje się miejsce, gdzie dawne technologie gazowe stają się źródłem prawdziwej fascynacji? Planujesz weekend w stolicy i poszukujesz niebanalnych atrakcji, które łączą edukację z przyjemnością? Odkryj niezwykłe oblicze historii w sercu warszawskiej Woli – odwiedź Muzeum Gazowni Warszawskiej. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością, oferując niezapomniane doświadczenia zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla miłośników historii oraz techniki.
Razem z Damianem Piwowarczykiem, recenzentem „Plusa Minusa”, a także poetą (tomik „Rezyliencje”), czytamy dwie nowe, na wskroś warszawskie książki. Pierwsza to „Sierpień” Pawła Sołtysa (Wydawnictwo Czarne), a druga to „Staniemy się tacy jak on. Głosy z przeklętej ulicy” Macieja Pisuka (Wydawnictwo Cyranka).
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Instytut Książki, podległy Ministerstwu Kultury, wybrał w trybie konkursowym, redaktorów naczelnych „Nowych Książek", „Dialogu”, „Twórczości” oraz „Teatru”. Wiemy, kto pokieruje miesięcznikami.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Nad Bałtykiem powstaje willa projektu biura Reform Architekt. Lokalizacja jest unikatowa – obiekt stanie tuż nad brzegiem morza na polskim wybrzeżu.
Odbudowa paryskiej katedry Notre trwała ponad 5 lat. Po drodze nie obyło się bez konfliktów i kontrowersji.
W Bratysławie powstanie kompleks wieżowców. Jeden z nich będzie drugim najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej, tuż po warszawskim Varso Tower.
Królewskie Towarzystwo Architektów Brytyjskich wybrało najlepszy budynek na świecie. To drewniany blok mieszkalny z mieszkaniami socjalnymi, znajdujący się pod Barceloną.
Czy wnętrza mogą być analogowe? Zdaniem projektantów – jak najbardziej. To wyraźny trend, który pokazuje, jak bardzo zmienia się nasze myślenie o tym, czego najbardziej potrzeba nam w domach.
Okryte złą sławą więzienie w Kalifornii czekają rewolucyjne zmiany. Władze stanu chcą wprowadzić rozwiązania stosowane z sukcesami przez państwa skandynawskie.
Znamy wyniki konkursu World’s Best Vineyards 2024. W tym roku tytuł najpiękniejszej winiarni na świecie trafił do Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal w Hiszpanii.
W tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Restaurant & Bar Design Awards, w którym nagradzane są najlepiej zaprojektowane lokale gastronomiczne z całego świata, wyróżnienie zdobyła kawiarnia „Woda” z Bydgoszczy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas