Deficyt witaminy D negatywnie odbija się na całym organizmie – przyczynia się do wzrostu ryzyka cukrzycy typu 2, nadciśnienia, osteoporozy, depresji, a nawet nowotworów, w tym m.in. raka piersi, jelita grubego, prostaty, informuje onet.pl.
W Polsce niedobory witaminy D obserwuje się szczególnie u dzieci i osób starszych. Wiadomo też, że w grupie wysokiego ryzyka są ludzie otyli (witamina D gromadzi się w tkance tłuszczowej, ale organizm nie może jej wykorzystać), o ciemnej karnacji i pracujący na nocną zmianę.
Głównym źródłem witaminy D jest światło słoneczne – ok. 80 proc. tego związku powstaje w skórze pod wpływem słońca. Objawy niedoboru witaminy D są niespecyficzne, jeśli jednak obserwujemy u siebie poniższe symptomy, prawdopodobieństwo jest spore.
1. Częste infekcje
Niedobór witaminy D osłabia układ odpornościowy, zwiększając ryzyko nie tylko przeziębień, grypy czy infekcji górnych dróg oddechowych, ale również zakażeń i chorób autoagresywnych (organizm atakuje własne zdrowe komórki), jak np. łuszczyca.