Chorzy na raka prostaty po raz kolejny odbijają się od ściany

Pacjenci zarzucają Ministerstwu Zdrowia opieszałość w podejmowaniu decyzji o refundacji leku ratującego zdrowie i życie. Po raz piąty zawiedziono ich nadzieje.

Publikacja: 24.05.2019 12:25

Chorzy na raka prostaty po raz kolejny odbijają się od ściany

Foto: Adobe Stock

Nie wszyscy chorzy na raka prostaty odpowiadają na dostępne w Polsce terapie. Zgodnie z aktualnym Obwieszczeniem Ministra Zdrowia, w programie B.56 leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego odbywa się z zastosowaniem trzech substancji: enzalutamidu, octanu abirateronu i dichlorku radu Ra-223. Problem w tym, że jeden z leków nadal nie jest osiągalny dla polskich pacjentów. W komunikacie z 21 maja, opublikowanym na stronie stowarzyszenia UroConti czytamy: „Proces refundacji leku enzalutamid trwa już 565 dni. Od wydania pozytywnej rekomendacji dotyczącej poszerzenia programu o tę substancję minęło 266 dni. Dopiero po wielu interwencjach UroConti (131 dni od pozytywnej rekomendacji) ministerstwo w ogóle rozpoczęło negocjacje z producentem leku i do dziś nie ma decyzji w tej sprawie”.

Pozostało 88% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Co z wotum nieufności wobec minister zdrowia?
Zdrowie
Reforma szpitali na politycznym zakręcie
Zdrowie
Reforma szpitali. Projekt trafi do ponownych konsultacji
Zdrowie
Dziecko też może mieć kryzys psychiczny
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Zespół Trójstronny pochyli się nad płacami lekarzy