Rzeczpospolita: Jak wygląda dziś sytuacja chorych na szpiczaka mnogiego i chłoniaka Hodgkina w Polsce?
Krzysztof Bąk: Minister zdrowia dokłada starań, by zapewnić pacjentom ze szpiczakiem mnogim bezpłatny dostęp do leków. Refundacją są objęte leki stosowane w leczeniu szpiczaka mnogiego i nowotworów złośliwych z komórek plazmatycznych, zawierające substancje czynne: bleomycynę, karboplatynę, cisplatynę, cyklofosfamid, cytarabinę, dakarbazynę, doksorubicyne, epirubicynę, etopozyd, interferon alfa-2b, melfalan, merakaptopurynę, metotreksat, winkrystynę, bendamustynę, pleryksafor, bortezomib. Bendamustyna we wskazaniu: szpiczak mnogi i nowotwory złośliwe z komórek plazmatycznych w drugiej i następnych liniach leczenia, jest finansowana ze środków publicznych w katalogu chemioterapii od 1 maja 2014 r. Biorąc pod uwagę opinię hematologów, minister zdrowia zmienił kategorię dostępności refundacyjnej dla bortezomibu, który stosowany u pacjentów ze zdiagnozowanym szpiczakiem mnogim od 1 września 2015 r. jest refundowany w katalogu chemioterapii. Ponadto funkcjonuje obecnie program lekowy „Lenalidomid w leczeniu chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka mnogiego", w ramach którego płatnik publiczny refunduje leczenie określonej grupy chorych. Wszystkie objęte refundacją leki zawierające wyżej wymienione substancje czynne pacjenci otrzymują bezpłatnie w ramach chemioterapii prowadzonej w trybie hospitalizacji, trybie jednodniowym lub porady ambulatoryjnej.
A chorzy na chłoniaka Hodgkina?
Także mają zapewniony bezpłatny dostęp do wielu leków. Ponadto w październiku 2012 r. pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie UE uzyskał lek zawierający substancję czynną: brentuksymab vedotin. Podaje się go dorosłym pacjentom z nawrotowym lub opornym na leczenie chłoniakiem Hodgkina po autologicznym przeszczepie komórek macierzystych szpiku lub po co najmniej dwóch wcześniejszych terapiach. Jest wskazany również w leczeniu dorosłych pacjentów z nawrotowym lub opornym na leczenie układowym chłoniakiem anaplastycznym z dużych komórek. W Ministerstwie Zdrowia rozpatrywany jest obecnie wniosek w sprawie objęcia refundacją leku w ramach programu lekowego – leczenie opornych i nawrotowych postaci chłoniaków. Minister zdrowia przekazał dokumentację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Po rekomendacji AOTMiT oraz Komisji Ekonomicznej minister podejmie decyzję w sprawie objęcia bądź odmowy objęcia refundacją wnioskowanego leku.
Podczas debaty pacjenci ze szpiczakiem wyrazili zaniepokojenie nierównościami regionalnymi w dostępie do leczenia. Jak rozwiązać ten problem?