Naukowcy: Kobiety dyskryminowane przy przepisywaniu środków przeciwbólowych

Według naukowców, kobiety rzadziej otrzymują leki przeciwbólowe, mimo odczuwania silnego bólu. Badania pokazały, że kobietom zgłaszającym się na izbę przyjęć, znacznie rzadziej przepisuje się leki przeciwbólowe w porównaniu do mężczyzn, którzy zgłosili ten sam poziom bólu. Ma to być związane z uprzedzeniami ze względu na płeć.

Publikacja: 08.08.2024 07:58

Lekarze częściej ignorują ból kobiet, niż mężczyzn

Lekarze częściej ignorują ból kobiet, niż mężczyzn

Foto: Adobe Stock

Profesor Shoham Choshen-Hillel, razem ze swoimi współpracownikami z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie, przeanalizowali zapisy kart 17 tysięcy pacjentów z izby przyjęć w Centrum Medycznym Hadassah w Izraelu. W kartach znajdowały się informacje na temat wieku i płci pacjenta, przepisane leki, ocena bólu, na jaki skarżył się pacjent, a także informacja o płci i wieku lekarzy oraz inne dane związane z pobytem pacjenta w szpitalu.

Z badań wynika, że nierówność płciowa przy przepisywaniu środków przeciwbólowych obserwowana jest w każdej grupie wiekowej pacjentów i w przypadku każdego rodzaju leku przeciwbólowego. Przy zgłoszeniu podobnych objawów i nasilenia bólu 47 proc. mężczyzn otrzymało lek przeciwbólowy, a w przypadku kobiet – 38 proc. Kobiety musiały również dłużej czekać na leczenie na ostrym dyżurze.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać