Nowa fala zakażeń koronawirusem. Australijczycy zachęcani do pracy w domu

Liczba pacjentów przyjętych do szpitali z powodu COVID-19 w Australii zbliża się do rekordowego poziomu. Władze kraju wezwały przedsiębiorców, by zgodzili się na pracę z domu. Zalecono mieszkańcom noszenie masek w pomieszczeniach i przyjmowanie dawek przypominających.

Publikacja: 20.07.2022 09:01

Nowa fala zakażeń koronawirusem. Australijczycy zachęcani do pracy w domu

Foto: AFP

Australia mierzy się z trzecią falą zakażeń Omikronem, napędzaną przez wysoce zakaźne nowe podwarianty, BA.4 i BA.5.

W ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano w kraju ponad 300 tys. przypadków. Władze twierdzą, że rzeczywiste liczby mogą być dwukrotnie wyższe, a środowy wynik 53 850 nowych przypadków był najwyższym dziennym wynikiem od dwóch miesięcy.

Premier Anthony Albanese opiera się naciskom, aby przywrócić twarde ograniczenia w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, w tym uczynienia masek obowiązkowymi w pomieszczeniach, choć zachęcał ludzi do noszenia go.

Albanese powiedział, że firmy i pracownicy muszą wspólnie decydować o wszelkich ustaleniach dotyczących pracy z domu, ponieważ związki zawodowe wezwały pracodawców do zrobienia więcej dla swoich pracowników.

Główny lekarz Australii Paul Kelly przewidział, że liczba osób, które trafiają do szpitali wkrótce osiągnie rekordowy poziom i wezwał firmy, aby pozwoliły większej liczbie pracowników pracować z domu.

Australia może zobaczyć "miliony" nowych przypadków w ciągu najbliższych tygodni - ostrzegają władze.

Około 5350 Australijczyków przebywa obecnie w szpitalu z COVID-19, co jest bliskie rekordowych 5390 pacjentów odnotowanych w styczniu.

Wielu pracowników służby zdrowia jest również chorych lub przebywa w izolacji, co dodatkowo obciąża system opieki zdrowotnej.

Australijscy lekarze uważają, że maski muszą być obowiązkowe w obiektach zamkniętych.

Do tej pory 95 proc. osób powyżej 16. roku życia otrzymało dwie dawki, co pomogło utrzymać całkowitą liczbę zachorowań na COVID-19 w Australii na poziomie nieco poniżej 9 milionów, a zgonów na poziomie 10 884, czyli znacznie niższym niż w wielu krajach. Około 71 proc. mieszkańców otrzymało trzy lub więcej dawek.

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku