Stanowisko zespołu ds. Covid-19 przy prezesie PAN: Koronawirus może nas jeszcze zaskoczyć

„Omikron może ciągle wywołać ciężką i śmiertelną chorobę u osób bardziej wrażliwych oraz tych, którzy nie mieli jeszcze kontaktu z wirusem lub mieli ten kontakt dawno” - ostrzegają naukowcy z interdyscyplinarnego Zespołu doradczego ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Publikacja: 08.04.2022 16:31

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. Covid-19 powołano w PAN 30 czerwca zeszłego roku. Zastępcą pr

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. Covid-19 powołano w PAN 30 czerwca zeszłego roku. Zastępcą przewodniczącego jest biolog i biotechnolog proc. Krzysztof Pyrć

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

qm

Autorzy zwracają uwagę, że „1 kwietnia 2022 roku ogłoszono w Polsce praktycznie koniec pandemii”. „Tego dnia, choć realnie epidemia nadal trwa, rząd zniósł właściwie wszystkie obostrzenia, w tym obowiązkową izolację chorych, a Narodowy Fundusz Zdrowia – dodatkowe finansowanie świadczeń związane z COVID-19, m.in. finansowanie testowania i finansowanie szpitali tymczasowych. Decyzja rządu spotkała się z zadowoleniem środowisk negujących pandemię lub wręcz zaprzeczających istnieniu wirusa SARS-CoV-2. Z kolei środowiska od dwóch lat zaangażowane  w walkę z pandemią raczej uważają, że jest to decyzja groźna i przedwczesna” - czytamy w opublikowanym stanowisku. Naukowcy pytają przy tym, „której z tych postaw dawać wiarę i „co realnie oznacza koniec pandemii”.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego