Epidemiolog z Portugalii: Może czas przy Omikronie na naturalne uodparnianie?

Prof. Manuel Carmo Gomes, epidemiolog i członek portugalskiej Komisji Technicznej ds. Szczepień, rozpoczął w swojej ojczyźnie dyskusję na temat zmiany podejścia do Covid-19, ponieważ Omikron uważany jest za stosunkowo łagodny wariant koronawirusa i nie prowadzi do zatkania systemu ochrony zdrowia.

Publikacja: 29.12.2021 17:58

Epidemiolog z Portugalii: Może czas przy Omikronie na naturalne uodparnianie?

Foto: Wirestock - stock.adobe.com

qm

W rozmowie z portugalską agencją prasową Lusa Carmo Gomes stwierdził, że „jeśli rzeczywiście Omikron jest mniej groźny niż Delta w wysoce zaszczepionych populacjach, takich jak nasza, to być może ma sens pozostawienie ludzi do naturalnego uodpornienia”.

- Nigdy nie podpisywałem się pod teoriami dotyczącymi odporności grupowej uzyskanej poprzez naturalną infekcję, ale jesteśmy w zupełnie innej sytuacji, z populacją praktycznie w pełni zaszczepioną i wariantem, który na razie nie wygląda zbyt niepokojąco pod względem liczby hospitalizacji - mówił epidemiolog.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Ochrona zdrowia
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać