W kraju i za granicą. Tak kancelarie pomagały Ukrainie

Im dalej od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę, tym trudniej utrzymać poziom bezprecedensowego wsparcia, jakie otrzymują od Polski Ukraińcy.

Publikacja: 22.06.2023 03:00

Pomoc prawna w jednym  punktów recepcyjnych

Pomoc prawna w jednym punktów recepcyjnych

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

 Z tego powodu wyróżnieni przez nas uczestnicy Rankingu Kancelarii Prawnych „Rzeczpospolitej” zasługują na szczególne uznanie.

Zaangażowanie w pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Polsce

Zaangażowanie w pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Polsce

Foto: Rzeczpospolita

Sześć laurów

Kolejny już rok redakcyjna kapituła oceniała kancelarie, które wykazały się szczególnym zaangażowaniem w pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Polsce oraz „na odległość” – wsparciem dla walczącej Ukrainy. W pierwszej kategorii postanowiliśmy uhonorować równorzędnymi wyróżnieniami dwie kancelarie, a w drugiej – cztery.

Odkąd utworzyliśmy w rankingu tę kategorię, laury zdobywa w niej rzeszowska kancelaria AXELO Ostrowski Domagalski i Wspólnicy, która zbiera pieniądze, prowadzi kompleksową obsługę prawną uchodźców i pomaga im w tłumaczeniu dokumentów. Pomaga też bezpośrednio uchodźczym rodzinom w znalezieniu im polskiego domu. Utworzyli bazę przedsiębiorców, którzy pomagają w różnych obszarach. Wśród pracowników w rzeszowskiej i krośnieńskiej siedzibie kancelarii uruchomiono wewnętrzną zbiórkę finansową oraz rzeczową. Za zebrane pieniądze zakupiono najpotrzebniejsze artykuły: powerbanki, koce, rękawiczki, latarki, środki higieniczne, wodę, żywność energetyczną, środki przeciwbólowe i opatrunkowe. Ich dystrybucją zajęła się ekipa z Rzeszowskiego Domu Kultury. Krakowski oddział kancelarii efekty swej zbiórki przekazał Urzędowi Miasta Krakowa. We współpracy z gminą Brzozów udało się zapewnić mieszkania dla 14 ukraińskich rodzin. Sama kancelaria zapewniła kompleksową opiekę, w tym mieszkanie, pomoc prawną i finansową oraz niezbędne środki do życia, trzem rodzinom (5–6-osobowym) z Ukrainy. Udało się też pomóc młodym ukraińskim piłkarzom. We współpracy z Ekstraklasą zorganizowano suchy prowiant dla autokaru pełnego młodych, którzy przez przejście graniczne w Korczowej byli transportowani do Turcji.

Wsparcie dla walczącej Ukrainy

Wsparcie dla walczącej Ukrainy

Foto: Rzeczpospolita

Trzy sektory

ALTO Legal Orczykowski podchodzi do sprawy systemowo. Zorganizowali wsparcie w trzech sektorach. Pierwszy to pomoc dla biznesu z Ukrainy – publikując we współpracy z ukraińską kancelarią LCF Law Group oraz Hasik Rhemis & Partners poświęcone temu wydawnictwo poradnikowe. Dotyczy sektora IT, konsultingu i handlu detalicznego. Drugi dotyczy organizacji pozarządowych pomagających uchodźcom, którym przekazano zebrane środki pieniężne. Trzeci sektor to wsparcie dla uchodźczych rodzin, na rzecz których organizują zbiórki finansowe i materialne oraz udzielają im pomocy prawnej. Wsparli finansowo remont domu realizowany przez Fundację Fundusz Współpracy oraz Fundację Zamieszkani. Dom dziś jest schronieniem dla osób uciekających przed wojną. Prowadzone są w nim zajęcia i warsztaty, są gabinety na rozmowy i porady, świetlica do zabaw i nauki oraz miejsca do pracy.

Wsparcie od kancelarii uzyskała Fundacja Ukraiński Dom w Warszawie, jedna z pierwszych, która po wybuchu wojny organizowała struktury pomocowe dla uchodźców. Pieniądze trafiły też do Fundacji Miasta Sumy, która prowadzi zbiórki celowe, organizując pomoc dla ludzi przebywających na terenach okupowanych w Ukrainie. W fundacji działają i Polacy, i Ukraińcy, starający się pomóc uchodźcom.

Hakerzy, do dzieła

Za wsparcie walczącej Ukrainy doceniliśmy kancelarię Kopeć Zaborowski. Wsparła ona inicjatywę grupy hakerskiej SQUAD 303 współpracującej z globalną siecią Anonymus'. Grupa stworzyła „bramkę SMS” na stronie internetowej, która pozwala generować losowe rosyjskie numery telefonów i wysyłać na nie wiadomości o rzeczywistej sytuacji w Ukrainie, które obalają opowieści kremlowskiej propagandy. Anonymus opisuje to tak: „Blisko 150 milionów Rosjan nie zna prawdy o przyczynach i przebiegu wojny w Ukrainie. Karmią się kłamstwami kremlowskiej propagandy. W Rosji nie ma wolnych mediów, a internet jest cenzurowany. Wszystkie największe światowe media donosiły o tej inicjatywie, takie jak CNN, BBC, »Der Spiegel«, »Corriere Della Sera« itp.”.

Kancelaria postanowiła też wesprzeć działającą w Ukrainie fundację Pomocy Ofiarom Kryzysów, która pomaga nie tylko żołnierzom ukraińskim, którzy dostają od nich bandaże, leki oraz niezbędne akcesoria, ale także ludności cywilnej, która zmaga się z brakami prowiantu, leków, ubrań i niezbędnych do życia produktów. Fundacja pomaga matkom i ich nowo narodzonym dzieciom, seniorom, w dostępie do źródeł zdatnej do użytku wody. Prawnicy kancelarii Kopeć Zaborowski aktywistom z fundacji oferują bezpłatne porady, wsparcie w negocjacjach, dbają o prawną stronę zawieranych przez fundację umów, aktów wewnętrznych i dokumentów związanych z transportem międzynarodowym.

Miliony na sprzęt

Prawnicy kancelarii Squire Patton Boggs Krześniak są założycielami akcji „Konwój życia”, która pomaga uchodźcom i Siłom Zbrojnym Ukrainy i świadczy pomoc humanitarną. W zeszłym roku, wspólnie z Ministerstwem Kultury Ukrainy pod patronatem władz Warszawy i Krakowa oraz ambasady Ukrainy, prawnicy kancelarii zorganizowali w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie koncerty charytatywne Narodowego Baletu Ukrainy Virsky. To znany w świecie balet ukraiński, propagujący ukraińską kulturę i taniec narodowy. Liczący 80 tancerzy. Koncerty okazały się sukcesem. Obejrzało je około 900 widzów.

Dzięki tym wydarzeniom konwój zebrał 4,5 mln zł, za które kupiono sprzęt niezbędny ukraińskim żołnierzom i ludności cywilnej.

Pomoc dla biznesu

Baker McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy organizuje zbiórki na rzecz ofiar wojny i dzieci, które chciałyby kontynuować naukę. Pieniądze przekazali UNICEF Polska, by kupić za nie zestawy edukacyjne znane jako „szkoła w pudełku” dla dzieci z obwodów rówieńskiego, wołyńskiego i czerkaskiego. Akcja nosiła nazwę „Prezenty bez pudła” i udało się ją zrealizować kosztem wysiłku wielu osób oraz 150 tys. zł darowizny na ten cel ze strony kancelarii.

W Kochański & Partners za cel postawiono sobie wspieranie ukraińskiego biznesu. Stąd ich działalność w ramach Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz inicjowanie i współorganizowanie rozlicznych akcji pomocowych. Jedną z nich jest program (Od)budowa (nowej) Ukrainy, obejmujący cykl spotkań i webinarów poświęconych nowym wyzwaniom i realizacji projektów w Ukrainie. Program ten zawiera inicjatywy dla przyszłej odbudowy Ukrainy, w szczególności – budowlane i infrastrukturalne. Nad wydarzeniami w ramach tego programu patronat obejmuje m.in. Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz PUIG – Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Kapitułę stanowili: Ewa Szadkowska, szefowa działu prawo „Rz”, Zuzanna Dąbrowska, wiceszefowa działu krajowego, Andrzej Krakowiak, redaktor działu ekonomia, Kazimierz Groblewski, sekretarz redakcji, i Wojciech Tumidalski, wiceszef działu prawo – przewodniczący kapituły.

Zobacz pełne wyniki rankingu

 Z tego powodu wyróżnieni przez nas uczestnicy Rankingu Kancelarii Prawnych „Rzeczpospolitej” zasługują na szczególne uznanie.

Sześć laurów

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?