19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 04:55 Publikacja: 01.09.2024 19:17
Foto: PAP/EPA/BILAWAL ARBAB
19 maja delegacja irańskich władz wracała z wizyty w Azerbejdżanie. Jeden ze śmigłowców rozbił się, uderzając w gęstej mgle w zbocze wzniesienia. Maszyna doszczętnie spłonęła. Na pokładzie helikoptera było osiem osób, nikt nie przeżył. W katastrofie zginęli m.in. prezydent Iranu Ebrahim Raisi oraz szef MSZ tego kraju Hosejn Amir Abdollahijan.
Pojawił się właśnie raport końcowy ze śledztwa w sprawie śmierci prezydenta Iranu. Jak podaje irańska telewizja państwowa, katastrofa śmigłowca, w której zginął Ebrahim Raisi, była spowodowana przez złe warunki pogodowe, w tym między innymi gęstą mgłę.
Od trzech tygodni tysiące wolontariuszy zbierają na plażach mazut rozlany z dwóch rozbitych tankowców. Ale strefa skażenia cały czas się rozszerza,
Do poważnego wypadku drogowego z udziałem polskiego autokaru doszło na drodze A11 w kierunku Szczecina, pomiędzy węzłem Uckermark i Schmölln. Co najmniej dwie osoby zginęły.
Czarne skrzynki Boeinga 737-800 linii Jeju Air, który rozbił się 29 grudnia 2024 roku, nie zarejestrowały parametrów lotu z kluczowych minut tuż przed katastrofą - poinformował prowadzący śledztwo południowokoreański resort transportu.
Dwie osoby zginęły, a 19 zostało rannych podczas wypadku, w którym mały samolot rozbił się o dach budynku produkującego meble w południowej Kalifornii. Pracowało tam co najmniej 200 osób – podała policja.
Boeing południowokoreańskich linii lotniczych Jeju musiał 30 grudnia wracać na lotnisko międzynarodowe w Seulu ze względu na problem z podwoziem. Mowa o maszynie Boeing 737-800 - takiej samej jak ta, która rozbiła się w niedzielę lądując awaryjnie bez podwozia.
Przedsiębiorcy są rozczarowani niedotrzymaniem większości wyborczych obietnic. Mają dobre zdanie o miesięcznych wakacjach składkowych, aczkolwiek woleliby obniżkę na cały rok.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Można się zastanawiać, na ile raport ministra sprawiedliwości Adama Bodnara to wewnętrzne porachunki w skonfliktowanej instytucji. Ale dobrze, że powstał. To na pewno mocny argument za tym, by wreszcie odpolitycznić prokuraturę.
Radykalna niemiecka prawica pragnie uczynić z kwestii imigracyjnej lejtmotyw kampanii wyborczej. Partie mainstreamowe wolą dyskusję na temat reanimacji gospodarki.
„Kompletnie nieznany” Jamesa Mangolda z Timothéem Chalametem jako młodym Bobem Dylanem odniósł sukces w Ameryce. Teraz wchodzi na ekrany kin m.in. w Polsce.
Większość ludzkości z nadzieją oczekuje przejęcia władzy przez nowego prezydenta USA. Wyjątkiem jest wolna Europa, a także Korea Południowa – wskazuje globalny sondaż przeprowadzony przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR).
Globalne badanie ECFR pokazuje, że świat poza Europą odrzuca demokrację, prawa człowieka i rządy prawa – jego symbolem stał się Donald Trump. Unia cierpi za to na eurocentryczność. Przekonanie Zachodu, że wciąż rządzi duszą świata, doprowadziło do obrania błędnej strategii wobec Rosji. Co zrobić, by już nigdy nie powtórzyć tego błędu?
Wielkimi zwycięzcami transakcyjnego porządku światowego, jaki symbolizuje Donalda Trump, są Indie, Brazylia czy Chiny. Uzyskały podmiotowość, o jakiej mogły dotąd tylko marzyć – mówi dyrektor Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) Mark Leonard.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas