Trudniej o podwyżki płac i pracę zdalną

Nasilają się oznaki końca powszechnego rynku pracownika w IT; rośnie liczba aplikacji na oferty pracy, a pracodawcy rzadziej licytują się na wysokie wynagrodzenia.

Publikacja: 11.09.2023 03:00

Trudniej o podwyżki płac i pracę zdalną

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Minęło trwające przez prawie trzy lata pracownicze eldorado w branży IT. Potwierdza to nie tylko spadek liczby ofert pracy w tej branży (których w sierpniu br. opublikowano o 40 proc. mniej niż rok wcześniej), ale również nowy raport firmy Awareson, która specjalizuje się w rekrutacjach specjalistów IT.

Według jej badania, które od marca do lipca br. objęło prawie 800 specjalistów IT i 69 pracodawców związanych z tą branżą, aż 16 proc. firm mówi o ograniczeniu zatrudnienia. Jego ofiarą padają głównie juniorzy i midzi z obszaru software development (z doświadczeniem do pięciu lat). Widać natomiast, że firmy starają się utrzymać samodzielnych seniorów i ekspertów, których jest najtrudniej (i najdrożej) zdobyć w razie szybkiego odbicia koniunktury, co pokazał 2021 r.

Badanie dowodzi też, że cięcia zatrudnienia i dużo mniejsza w tym roku skala rekrutacji w IT nie oznaczają recesji w tej branży; prawie 62 proc. ankietowanych firm zakłada w tym roku wzrost liczby pracowników. Jak zaznaczają eksperci Awaresonu, w takich obszarach jak SAP, bezpieczeństwo, chmura, przetwarzanie danych, a ostatnio także AI, kandydatów wciąż jest za mało.

Czytaj więcej

Freelancer czuje spowolnienie

Cytowany w raporcie Michał Kasprzyk, szef Alcon Global Services Regional Center, twierdzi, że nadal największym wyzwaniem jest niedobór odpowiednich kandydatów. Przy czym nie chodzi tu o ludzi znających wszystkie najnowsze wersje technologii, ale takich, którzy są gotowi ich się nauczyć.

Widać natomiast, że globalna presja na zaciskanie pasa, która przekłada się na oszczędnościowe podejście do projektów IT, wpływa na politykę płacową firm i na stawki oferowane kandydatom. Co prawda prawie 70 proc. pracodawców zakładało w tym roku podwyżki płac, lecz najczęściej (ponad dwie piąte) nie większe niż 10 proc., czyli poniżej inflacji. Natomiast co trzeci pracodawca planował utrzymać wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie lub nawet je zmniejszyć (4 proc.). To spora zmiana w porównaniu z ostatnimi trzema latami, gdy – jak przypomina Joanna Supryk, liderka zespołu rekrutacji kontraktowych w Awaresonie – stawki w IT rosły o 15–20 proc, rocznie, a w niektórych specjalizacjach nawet dwu-, trzykrotnie. Teraz wyhamowały.

Jednak i tak prawie co drugi z badanych specjalistów jest zadowolony ze swojego wynagrodzenia, a wśród ekspertów – prawie 70 proc.

Trend zaciskania pasa odbija się natomiast na nowych pracownikach, którzy rzadziej niż przed rokiem mogą dziś liczyć na 20-proc. przebicie obecnych zarobków czy górny poziom widełek płacowych. Coraz częściej są też tego świadomi. Jak zwraca uwagę Anna Szczepowska, prezes Awaresonu, nowością z porównaniu z zeszłym rokiem jest otwartość kandydatów na negocjacje stawek. Według niej w przypadku rozwojowego i długofalowego projektu z pracą zdalną kandydaci są skłonni do kompromisu i zejścia ze swych oczekiwań finansowych.

Zdaniem ekspertów Awaresonu w najbliższym czasie kluczowym elementem w negocjacjach między kandydatami i pracodawcami nie będzie wysokość wynagrodzeń, ale model pracy. Badanie potwierdza, że również w Polsce widać odwrót od pracy zdalnej w IT i nacisk na choćby częściowy powrót do biur; ponad jedna czwarta pracodawców planuje ograniczyć pracę zdalną, stawiając najczęściej na model hybrydowy.

Wynagrodzenia
Zmalała różnica między medianą a średnią płacą. Duża przewaga mężczyzn
Wynagrodzenia
Gdzie w Polsce emeryci dostają najwyższe emerytury? Nowe dane wskazują na jeden region
Wynagrodzenia
Koniec płacowego rajdu w Polsce i dwucyfrowych podwyżek
Wynagrodzenia
Górnictwo i długo nic. Jak zarabia się w różnych branżach? Nowe dane GUS
Wynagrodzenia
Zarobki górników w 2024 r. Takich kwot wielu może pozazdrościć