Wiceprezydent Warszawy: Egzamin z organizacji w pandemii zdaliśmy celująco

Teraz powinniśmy pracować nad wsparciem dla osób z powikłaniami po Covid-19 – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Aktualizacja: 19.05.2021 22:40 Publikacja: 19.05.2021 19:02

Wiceprezydent Warszawy: Egzamin z organizacji w pandemii zdaliśmy celująco

Foto: PAP, Albert Zawada

Jaki obraz wyłania się z systemu ochrony zdrowia po roku walki z pandemią?

Chaotyczny. Mówi się, że pandemia odsłoniła niedomagania systemu, ale ten system niedomaga od dawna. Najbardziej męczący był chaos organizacyjny, towarzyszący zarówno przekształcaniu łóżek szpitalnych w covidowe, a później ich wyposażaniu (czasem na respiratory do przygotowanych już łóżek czekaliśmy tydzień i dłużej), jak i organizacji punktów szczepień powszechnych.

My egzamin z organizacji zdaliśmy celująco. Urząd m.st. Warszawy jest organem tworzącym dla 11 z 40 wszystkich szpitali w stolicy, a de facto dla sześciu, których oddziały można było przekształcić w covidowe, bo trzy są ginekologiczno-położnicze, a jeden dziecięcy. I te sześć szpitali zapewniło ponad 400 łóżek covidowych, 1/3 wszystkich w Warszawie. Za 100 mln zł kupiliśmy też wyposażenie: łóżka szpitalne, respiratory, kardiomonitory, środki ochrony osobistej. Jestem z tego dumna i uważam, że koordynacja i konsolidacja między szpitalami była bardzo dobra, również z tymi, dla których organem założycielskim jest marszałek województwa. Choć były – nieuniknione pewnie – tarcia z Urzędem Wojewódzkim, współpracowało nam się jednak dobrze i zgodnie.

A co ze współpracą na linii miasto–rząd?

Warszawa chciała zorganizować 13 punktów szczepień powszechnych, a dostała zgodę na cztery. Kiedy już wreszcie wystartowały, w ubiegły piątek, zaczęliśmy zmagać się z brakiem szczepionek. Ale tutaj również współpracujemy harmonijnie.

Na czym miasto skupia się teraz, kiedy trzecia fala opada?

Powinniśmy z dużą intensywnością pracować nad wsparciem dla tych, którzy zmagają się ze skutkami przebytego Covid-19. Już parę miesięcy temu, gdy tworzyliśmy Szpital Południowy, przejęty potem decyzją ministra zdrowia przez rządową komisarz, proponowaliśmy NFZ, by jeden z bloków przeznaczyć dla pacjentów borykających się z powikłaniami po koronawirusie. Ale koniec trzeciej fali to przede wszystkim powrót dzieci do szkół i ważne, by te ostatnie półtora miesiąca uczniowie przeznaczyli na nadrabianie zaległości w kontaktach z rówieśnikami i nauczycielami, a nie, jak chce minister Czarnek, nadrabianie materiału. Pierwszoklasiści nie zdążyli poznać kolegów i wychowawczyni, bo już w październiku zarządzono naukę zdalną. Teraz mają szansę to naprawić. Czas na nadganianie materiału będzie w przyszłym roku.

Co z dziećmi, które znikały z oczu nauczycieli w trakcie nauki zdalnej, bo nie miały laptopów?

W 2020 r. sprawdziliśmy, ilu uczniów zniknęło nam z systemu edukacji. Było ich 650 podczas pierwszego

i 200 podczas drugiego lockdownu oświatowego. Znaczną część ubóstwa IT nadrabialiśmy, kupując ponad 5 tys. komputerów. Jako samorząd nie przespaliśmy wakacji – poświęciliśmy je na szkolenia dla nauczycieli z nauki zdalnej. Robiliśmy wszystko, by przygotować się do tego, co było nieuniknione, czyli nauki zdalnej jesienią. Wiedzieliśmy, że nic nie zastąpi nauki stacjonarnej, i spodziewając się, że część osób z wakacji wróci zakażona, proponowaliśmy, by początek roku przesunąć o pół miesiąca, by zakażeni zdążyli wyzdrowieć. Rząd nie przystał na tę propozycję i już w połowie października szkoły zamknięto. Efektem długiej nauki zdalnej są m.in. problemy psychiczne dzieci i młodzieży, którymi trzeba zająć się jak najszybciej.

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego