Sondaż: Ponad połowa Polaków chce głosować tradycyjnie

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy o to w jaki sposób oddaliby głos w wyborach, gdyby wybory prezydenckie odbyły się na przełomie czerwca i lipca w formie mieszanej (stacjonarnej i korespondencyjnej).

Aktualizacja: 16.05.2020 07:00 Publikacja: 16.05.2020 06:43

Sondaż: Ponad połowa Polaków chce głosować tradycyjnie

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

arb

Zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie, na mocy ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., przyjętej przez parlament 7 maja, miały mieć formę powszechnych wyborów korespondencyjnych.

Wybory te jednak nie odbyły się z racji niemożności ich przeprowadzenia - na taką niemożność przed wyborami wskazał m.in. szef PKW. 12 maja Sejm przyjął drugą wersję ustawy o szczególnym trybie wyborów, przewidującą zorganizowanie wyborów w formie mieszanej - od decyzji wyborcy zależałoby czy głos odda w lokalu wyborczym, czy w formie korespondencyjnej.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski już przed 10 maja wydał rekomendację, z której wynikało, że przez najbliższe dwa lata bezpieczne będą jedynie wybory organizowane w formie korespondencyjnej.

Ustawa procedowana obecnie przez Senat przewiduje, że - ze względu na sytuację epidemiczną - minister zdrowia może zarządzić, że w danej gminie głosowanie odbywa się wyłącznie w formie korespondencyjnej.

Nowa data wyborów prezydenckich nie jest jeszcze znana - najczęściej mówi się o 28 czerwca, ale możliwe terminy wyborów to również 5 lipca i 12 lipca.

Uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl pytani o to w jakiej formie zagłosowaliby w wyborach, gdyby miały one formę głosowania hybrydowego i odbyły się na przełomie czerwca i lipca, w większości wskazywali na tradycyjne, "stacjonarne" oddawanie głosu. W lokalach wyborczych chciałoby zagłosować 52,2 proc. respondentów.

W formie korespondencyjnej głosy chciałoby oddać 16,6 proc. ankietowanych.

16,8 proc. stwierdziło, że nie wzięliby w takiej sytuacji udziału w wyborach.

14,4 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Autopromocja
Rozlicz PIT z "Rzeczpospolitą" i "Parkietem"

W łatwy i wygodny sposób wypełnij zeznanie podatkowe

Pobierz za darmo

- Korespondencyjne głosowanie deklaruje prawie co czwarta osoba w wieku od 25 do 34 lat i co piąta z wykształceniem średnim. Rzadziej niż ogół respondentów na taką formę udziału w wyborach zdecydowane są osoby z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców (co dziesiąta z nich) oraz zarabiające od 2001 do 3000 zł (12%) - komentuje wyniki sondażu Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12.05.-13.05.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego