Kategoria Instytucja Charytatywna: Caritas Polska
Jest największą organizacją dobroczynną w Polsce, a jej historia sięga lat 20 zeszłego wieku. Dociera do tysięcy potrzebujących w całym kraju i poza jego granicami, prowadząc działalność w takich obszarach jak wsparcie rodzin, dzieci i młodzieży, ochrona życia, pomoc ubogim, bezdomnym, chorym, osobom starszym i niepełnosprawnym, migrantom i uchodźcom oraz poszkodowanym w sytuacjach kryzysowych. Prowadzi kampanie społeczne, działania formacyjne, programy pomocy zagranicznej, Obejmuje wsparciem ofiary katastrof naturalnych i konfliktów zbrojnych. Dzięki rozbudowanej sieci specjalistycznych placówek odpowiada na potrzeby z wielu dziedzin.
- Ta nagroda jest dla moich współpracowników, dla wolontariuszy i dla Państwa, wszystkich którzy wspierają dzieła miłosierdzia – mówił ks. Marcin Iżycki.
Kategoria Instytucja Sportu: Wisła Kraków
Założona w Krakowie w 1906 roku. Od zawsze z Polską i polskością na sztandarach. Już w 1911 roku była liderem powołania pierwszego patriotycznego i niezależnego od zaborców związku sportowego. To z jej stadionu na Oleandrach wyruszała Pierwsza Kadrowa Józefa Piłsudskiego w 1914 roku.
- Wisła Kraków to 115 lat sukcesów, ale też porażek. Jako sportowiec wiem, że wygrane dają najwięcej szczęścia, ale to przegrane uczą najwięcej – mówił Jakub Błaszczykowski.
Kategoria Sport: Agnieszka Radwańska
Karierę zaczynała nieopodal, w krakowskim Nadwiślanie. Nie miała wtedy pojęcia, że osiągnie taki sukces w sporcie, który da jej globalną sławę. Przed Robertem Lewandowskim była najbardziej rozpoznawalną twarzą polskiego sportu od Tokio po Buenos Aires. Finalistka Wimbledonu, triumfatorka turnieju Masters, była przez dekadę w ścisłej czołówce światowego tenisa. Grała nie tylko skutecznie, ale też pięknie, dlatego była witana z radością na wszystkich kortach świata. Jej zagrania do dziś są wzorem dla tych, które chcą nie tylko wygrywać, lecz także zachwycać. Laureatka licznych nagród za zagranie turnieju, miesiąca, czy sezonu.
- Agnieszka cieszy że otrzymuję te nagrodę w Krakowie, mieście z którego pochodzi i którego jest ambasadorką – tak w imieniu Agnieszki Radwańskiej za wyróżnienie w kategorii Sport dziękował manager, Mariusz Siewierski.
Kategoria Sport: Adam Małysz
Przez kilka lat był najlepszym skoczkiem świata, polskim sportowym idolem, któremu w XXI wieku nikt nie dorównał. Wciąż kocha go cała Polska. Zasiadała w weekendy przed telewizorami, a gdy konkursy odbywały się w Zakopanem, kto mógł jechał pod Wielką Krokiew. Jego legendarne pojedynki ze Svenem Hannawaldem i Martinem Schmidtem uznawaliśmy za kwestię narodowego honoru
Kategoria Instytucja Nauki: Polska Akademia Nauk
Na jej czele stali tacy giganci, jak Tadeusz Kotarbiński, Aleksander Gieysztor, czy Michał Kleiber. Od 2010 roku, w jej ramach działa Akademia Młodych Uczonych, która wspiera, promuje i pomaga najmłodszym polskim naukowcom. Powiązana sieciami współpracy w najważniejszymi palcówkami naukowymi na świecie, takimi jak CERN, czy NASA. Przez jej szeregi przewinęły się w ciągu siedemdziesięciu lat tysiące naukowców, w tym najgłośniejsze nazwiska polskich uczonych.
- PAN to około 10 tys. badaczy i badaczek starających się, by polska nauka była nauką światową i z tych ambicji nie zrezygnujemy – tak za nagrodę
prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN-u.
Kategoria Nauka: Prof. Henryk Skarżyński
Jest jednym z najważniejszych polskich lekarzy i naukowców. Nie tylko dzielnie niesie kaganek wiedzy i oświaty, posuwa do przodu dziedzinę, którą się zajmuje od wielu dekad, ale jest na dodatek sprawnym menedżerem umiejącym perfekcyjnie zorganizować swój warsztat pracy.
- Jako lekarz i mikrochirurg staram się, by polscy pacjenci mieli dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi na świecie - powiedział prof. Skarżyński.