Trzy lata po wprowadzeniu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli sieci szpitali, przejście z finansowania opartego na płaceniu za efekt na budżetowe, w formie ryczałtu, okazało się dla szpitali zbawienne w trudnym czasie pandemii.
Czytaj także: Ranking „Bezpieczny szpital 2020”
Ryczałt się zwiększył
Pomimo że w czasie pandemii szpitale nie mogły wywiązać się z wykonania większości świadczeń przewidzianych umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, minister zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o wypłaceniu im co miesiąc 1/12 rocznego ryczałtu lub wartości świadczeń pozaryczałtowych. Przychylił się tym samym do postulatów organizacji zrzeszających m.in. placówki powiatowe. Zdaniem Sławomira Gadomskiego, wiceministra zdrowia odpowiedzialnego m.in. za sytuację szpitali, choć rok pandemii był trudny dla systemu ochrony zdrowia, sytuacja finansowa placówek paradoksalnie się poprawiła. Jego zdaniem wzrost kosztów związanych z zapewnieniem środków ochrony osobistej i przystosowaniem infrastruktury do wymogów sanitarnych pokryły dodatkowe środki na leczenie w postaci wprowadzonej jeszcze przed pandemią podwyżki ryczałtu o 5 proc., kolejne podniesienie go o 3 proc. już w czasie pandemii i doliczanie do każdej faktury rozliczeniowej dla NFZ kolejnych 3 proc. właśnie na pokrycie kosztów związanych z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków udzielania świadczeń w epidemii. Zdania na ten temat wśród zarządzających placówkami są podzielone. Część z nich przyznaje jednak rację ministrowi.
Zmiana sposobu finansowania na ryczałtową od początku budziła sporo kontrowersji. Obowiązująca od ostatniego kwartału 2017 r. sieć szpitali zmieniła sposób finansowania z bazującego na płaceniu za wykonane świadczenia na ryczałt. Jej przeciwnicy podnosili, że obecny system nie pozwala podreperować sytuacji finansowej placówek, znosząc możliwość zapłaty za tzw. nadwykonania, czyli świadczenia wykonane poza przewidzianymi w kontrakcie, za które jednak szpital dostawał wynagrodzenie, choć niższe niż dla procedur zakontraktowanych. Autorzy nowych rozwiązań tłumaczyli jednak, że podniesienie wartości ryczałtu jest możliwe, choć wymaga spełnienia kilku warunków, z których nie wszystkie zależne są od placówek.
Sześć kategorii
System PSZ podzielił placówki na sześć kategorii, którym odpowiadają również kolejne kategorie naszego podrankingu oceniającego placówki w sieci.