Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 18.03.2015 20:09 Publikacja: 18.03.2015 20:09
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
Diagnoza aktualnego stanu uregulowania kwestii związanych z in vitro i konieczność doprecyzowania różnych aspektów prawnych z nim związanych były przedmiotem debaty, która w środę odbyła się w naszej redakcji.
W dyskusji udział wzięli Maciej Piróg, społeczny doradca prezydenta RP ds. zdrowia; Igor Radziewicz-Winnicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; Lidia Gądek, posłanka Platformy Obywatelskiej, członek sejmowej Komisji Zdrowia; Marek Balt, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej, członek sejmowej Komisji Zdrowia; prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; prof. Marian Szamatowicz, ginekolog-położnik, specjalista od zapłodnienia pozaustrojowego (w 1987 r. dokonał pierwszego w Polsce udanego zapłodnienia in vitro); prof. Paweł Łuków, etyk z UW; Urszula Gruszko-Szymańska, adwokat z Kancelarii Adwokackiej Katarzyny Bondaryk; Anna Krawczak, przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Nasz Bocian; oraz poseł Platformy Obywatelskiej Józef Lassota. Debatę poprowadził redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.
Komentuje Tomasz Krzyżak z działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Serwis GoWork.pl to coś więcej niż tylko portal z ofertami pracy. Strona oferuje bowiem dużo szerszy zakres funkcji, które wspierają rozwój kariery. Znajdziesz tu m.in. opinie o pracodawcach, porady dotyczące poszukiwania pracy oraz wiele innych interesujących narzędzi. Jeśl chcesz poznać wszystkie funkcje portalu GoWork, przeczytaj poniższy artykuł i już dziś skorzystaj z jego możliwości.
W sobotę 21 września w Warszawie odbył się 25. już Bieg po Nowe Życie, największe w Polsce wydarzenie promujące donację i transplantacje narządów.
Trener Franciszek Smuda o presji, możliwych zmianach i wierze w zwycięstwo nad Czechami
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Lato jeszcze nie zagościło w pełni, a już organizatorzy prześcigają się w ogłaszaniu line-upów kolejnych wydarzeń. Które festiwale musisz wziąć pod uwagę, jeśli lubujesz się w elektronicznych setach? A jakie imprezy spodobają się tym wolącym pobujać się do rapowych bitów? Poniżej przybliżamy 4 wyjątkowe festiwale muzyczne!
Po wprowadzeniu od czerwca rządowego finansowania zabiegów część samorządów zawiesiła swoje programy.
18 marca Sąd Okręgowy w Krakowie wyda wyrok w sprawie księdza Natanka, któremu kardynał Dziwisz zakazał odprawiania mszy i udzielania sakramentów, oskarżonego o obrażanie w kazaniu dzieci poczętych w wyniku in vitro.
Od lutego specjalny zespół w Ministerstwie Zdrowia będzie przygotowywać kryteria dostępności do programu in vitro dla pacjentów oraz dla podmiotów leczniczych, które będą chciały wziąć udział w tym programie - poinformowała w środę minister zdrowia Izabela Leszczyna. Sam program ma ruszyć w czerwcu br.
Ustawa o finansowaniu zabiegów in vitro została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i zacznie obowiązywać od czerwca przyszłego roku. Samorządy, które od kilku już lat same finansują mieszkańcom takie procedury, na razie nie zamierzają rezygnować z tych programów.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu z budżetu państwa, przyjętą przez Sejm 29 listopada. Zapowiedział złożenie projektu ustawy zapewniającej finansowanie przez państwo innych metod leczenia niepłodności.
Posłowie Sejmu X kadencji zdecydowali większością głosów, że procedura zapłodnienia metodą in vitro będzie finansowana z budżetu państwa. Był to pierwszy obywatelski projekt ustawy uchwalony przez ten Sejm.
Posłowie głosowali w Sejmie w sprawie odrzucenia obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego finansowania procedury in vitro. W klubie PiS nie było zgodności. Kilkudziesięciu posłów głosowało za odrzuceniem, przeciw był m.in. Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki i Mariusz Błaszczak.
Skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego może zostać przedstawiony w piątek 24 listopada - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (PiS).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas