Materiał powstał we współpracy z Grupą Apator
Pandemia gwałtownie zmieniła otoczenie biznesowe. Jak Apator radzi sobie w obecnych czasach?
Mówiąc najkrócej: dobrze. Ale stoi za tym większy wysiłek, gdyż skomplikowały się chociażby łańcuchy dostaw. Dużo elektroniki niestety kupujemy w Chinach, podobnie jak cały świat. W efekcie wzrosły dziś koszty dostaw i więcej pracy trzeba włożyć w to, aby komponenty docierały. Jeśli chodzi o sytuację w firmie, to przygotowaliśmy kryzysowy scenariusz pracy. Stworzyliśmy regulaminy, podzieliliśmy ludzi na zespoły, kupiliśmy dla nich środki ochronne.
W trudnych okresach państwa na całym świecie szczególnie wspierają krajowych producentów. Mieliśmy choćby hasło Buy American. Czy dziś pora na podkreślanie hasła „kupuj polskie"?
Jak najbardziej! Od dawna mówię o patriotyzmie gospodarczym. Oczywiście jesteśmy w Unii Europejskiej, musimy pamiętać o naszych zobowiązaniach. Natomiast są pewne obszary, jak chociażby energetyka, z dominującym udziałem spółek Skarbu Państwa, gdzie możemy działać na rzecz krajowych firm. Tak się dzieje choćby w Niemczech czy Francji, gdzie rządy i energetycy bronią swoich producentów, tworzą różne bariery wejścia na rynek i zabezpieczają swoje interesy. Można dbać o krajowych producentów i określać zamówienia tak, by punktować nie tylko niską cenę, ale również walory techniczne, logistyczne, serwisowe czy doradcze. Ważna jest też jakość nie tylko produktów, ale i obsługi posprzedażowej. W szczególności powinno się brać te dodatkowe aspekty pod uwagę w przypadku produktów zaawansowanych technicznie. My pracujemy nad tym przez lata, budując wizerunek poważnego partnera biznesowego. I podkreślamy w kontekście łańcuchów logistycznych, że jesteśmy na miejscu i możemy szybko reagować np. w razie awarii. Natomiast wobec agresywnie rozwijającej się sieci poddostawców, konkurentów, w ostatnim okresie szczególnie z Chin, można stawiać pytanie, jak to wygląda w ich przypadku. Może warto patrzeć nie tylko na cenę.