Wybory prezydenckie w USA 2024

Walka o Biały Dom 2024 – najciekawsze informacje dotyczące kampanii, komentarze, analizy, wyniki

Wybory prezydenckie w USA. Europa szykuje się na wygraną Donalda Trumpa

Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że to miliarder wygra wybory 5 listopada. W Warszawie, Brukseli i innych stolicach europejskich powstaje plan na wypadek gwałtownej zmiany amerykańskiej polityki zagranicznej.

Publikacja: 29.10.2024 04:30

Donald Trump powtarza, że jeśli dojdzie do władzy, nałoży karne cła, które w przypadku produktów z U

Donald Trump powtarza, że jeśli dojdzie do władzy, nałoży karne cła, które w przypadku produktów z Unii mogłoby wynieść 20 proc. lub więcej.

Foto: REUTERS/Carlos Barria

 Tak, strategia jest gotowa – odpowiada „Rz” wysokiej rangi źródło w MSZ na pytanie, czy nasz kraj nie da się zaskoczyć powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu. Jedną z rozważanych opcji jest możliwie szybka wspólna wizyta za Atlantykiem szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji. Taki gest państw Trójkąta Weimarskiego miałby być sygnałem, że nowa amerykańska administracja nie będzie mogła rozgrywać podziałów wśród krajów UE tak, jak to było gdy Trump po pierwszy (2017–2021) sprawował urząd prezydenta. 

Czy jednak tę solidarność da się na dłuższą metę utrzymać, wcale nie jest pewne. W samym gmachu MSZ słyszymy od innego wysokiej rangi urzędnika: „mamy lepszą pozycję wyjściową od Niemców. Trump dobrze zapamiętał, jak był entuzjastycznie przyjmowany w Warszawie latem 2017 roku, czego nie doświadczył u naszych zachodnich sąsiadów. Docenia także masowe zakupy amerykańskiej broni przez Polskę” – dodaje. A pytany, czy to raczej nie Andrzej Duda zdyskontuje ewentualne zwycięstwo Trumpa, zapewnia: „Jego kadencja kończy się za kilka miesięcy. Partnerem amerykańskich prezydentów zawsze jest polski prezydent. To nie jest kwestia barw politycznych, tylko protokołu” – dodaje. 

Wybory w USA. Jak Polska szykuje się na wygraną Donalda Trumpa

Dla Polski najważniejszy potencjalny zwrot polityki amerykańskiej dotyczy Ukrainy. Ale w Warszawie niekoniecznie oczekuje się rezygnacji Waszyngtonu ze wsparcia Kijowa. Trump mógłby raczej skusić się na zdecydowany ruch, który skłoni Putina do podjęcia rozmów pokojowych. Zdaniem naszych rozmówców jedną z opcji jest zezwolenie na użycie przez Ukraińców amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu, wystawiając na atak Krym. Inna to masowe wydobycie w USA ropy i gazu (z łupków), co doprowadziłoby do załamania ich cen i postawiło Rosję na skraju bankructwa. Później Trump mógłby przystać na zawieszenie broni na obecnej linii frontu w zamian za trudne dziś do sprecyzowania gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Trudno powiedzieć, czy i jaki wpływ na taki finał wojny za naszą wschodnią granicą miałaby Polska. 

Czytaj więcej

Wybory w USA: wojna gwiazd muzyki i biznesu

Jednym ze sposobów na utrzymanie wsparcia wojskowego dla Ukrainy niezależnie od podejścia USA jest porozumienie sprzed paru dni krajów G7 o udzieleniu Ukraińcom pożyczki 50 mld USD gwarantowanej oprocentowaniem z depozytów rosyjskiego banku centralnego na Zachodzie.

Innym, być może jeszcze bardziej bezpośrednim zagrożeniem dla naszego kraju byłoby spełnienie zapowiedzi Trumpa wyprowadzenia Ameryki z NATO. Formalnie taki krok jest trudny: wymaga zgody Kongresu, co spotkałoby się z ogromnym oporem także u republikanów. Ale samo systematyczne podważanie gwarancji bezpieczeństwa sojuszu już stanowi dla jego przyszłości śmiertelne zagrożenie.

NATO. Kto wypełnia obowiązek wydatkowania na obronę 2 proc. PKB

– Naszą odpowiedzią jest wzmocnienie europejskiej obrony, w szczególności poprzez system wspólnych zakupów uzbrojenia – mówią nam polskie źródła dyplomatyczne. Wskazują, że już 23 spośród 32 krajów NATO wypełniają wymóg przeznaczania na obronę 2 proc. PKB. Szczególnie ważny jest skokowy wzrost nakładów na ten cel Niemiec. 

Czytaj więcej

Co Polska będzie chciała osiągnąć stojąc na czele UE? Znamy priorytety prezydencji

Problem ma jednak przede wszystkim wymiar polityczny. Europejscy natowscy sojusznicy przeznaczają już ponad 400 mld USD rocznie na obronę, dużo więcej niż Rosja. Ale mocno się różnią podejściem do Moskwy. Polska strategia polega więc przede wszystkim na takim wzmocnieniu narodowych sił zbrojnych, że niezależnie od układu sojuszniczego agresja na nasz kraj okaże się dla Rosji nieopłacalna. To jest logika, którą od lat stosuje Izrael, a także Korea Południowa. 

Unia Europejska chce być gotowa na ewentualny gwałtowny wzrost przez USA ceł importowych

Zwrotu w polityce amerykańskiej można się też spodziewać, gdy idzie o handel. Za to odpowiedzialna jest Komisja Europejska. Przy jej szefowej Ursuli von der Leyen powstała specjalna komórka ds. strategii wobec USA.

Trump powtarza, że jeśli dojdzie do władzy, nałoży karne cła, które w przypadku produktów z Unii mogłoby wynieść 20 proc. lub więcej. W szczególności mogą one objąć importowane z Niemiec auta – dotkliwy ruch także dla Polski, bo wiele niemieckich koncernów motoryzacyjnych zbudowało zakłady w naszym kraju. Deficyt Ameryki w wymianie z Unią, 221 mld euro rocznie, nie jest wiele mniejszy od deficytu w wymianie USA z Chinami (283 mld euro). Plan Brukseli polega na natychmiastowym wprowadzeniu ceł odwetowych, i to na wysokim poziomie. Miałoby to skłonić Trumpa do szukania porozumienia ze zjednoczoną Europą. 

 Tak, strategia jest gotowa – odpowiada „Rz” wysokiej rangi źródło w MSZ na pytanie, czy nasz kraj nie da się zaskoczyć powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu. Jedną z rozważanych opcji jest możliwie szybka wspólna wizyta za Atlantykiem szefów dyplomacji Polski, Niemiec i Francji. Taki gest państw Trójkąta Weimarskiego miałby być sygnałem, że nowa amerykańska administracja nie będzie mogła rozgrywać podziałów wśród krajów UE tak, jak to było gdy Trump po pierwszy (2017–2021) sprawował urząd prezydenta. 

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Wybory w USA
Tydzień do wyborów w USA. Kamala Harris czy Donald Trump? Kto prowadzi w sondażu?
Wybory w USA
„Washington Post” nie poprze Kamali Harris w wyborach. Czytelnicy rezygnują z subskrypcji
podcast
Podcast „Rzecz w tym”: Donald Trump kontra Kamala Harris – dynamiczna walka o Biały Dom
Materiał Promocyjny
Grupa Volkswagen nie zwalnia. 30 nowości to dopiero początek.
Wybory w USA
Wybory prezydenckie w USA. Ostatni as Kamali Harris