Szykują się zmiany w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. W sobotę, 31 października, wchodzą w życie nowe przepisy. Ułatwią inwestorom, prawnikom czy geodetom dostęp online do planów. Zdaniem ekspertów zmiana jest spóźniona o dziesięć lat.
Cyfrowe plany
Zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza nowelizacja prawa geodezyjnego i kartograficznego. Nakłada ona na samorządy obowiązek tworzenia cyfrowych danych niezbędnych do planowania i zarządzania gruntami.
Czytaj też: Koronawirus: procedura planistyczna w czasie epidemii
Nowe przepisy określają, w jakim formacie dane przestrzenne muszą być udostępnione przez gminy. Uwolnione dane geodezyjne i kartograficzne można będzie bezpłatnie pobierać online w formie map numerycznych w skali 1:10 000 czy ortofotomap. Dostępne staną się także dane pomiarowe LIDAR, numeryczne modele terenu, dane o osnowach geodezyjnych oraz podstawowe informacje o działkach i budynkach (bez danych osobowych). Rozpocznie się również długo oczekiwany proces standaryzacji danych planistycznych.
– Kartograficzne dane są szeroko wykorzystywane we wszystkich firmach, które badają teren, przygotowują plany inwestycyjne pod np. lotniska, drogi czy magazyny i pozyskują inwestycje pod zabudowę – tłumaczy Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes GIAP, członek zarządu Sputnik Software.