Zwolnienia z kosztów sądowych. Trybunał Konstytucyjny zdecydował

Zwolnienie z kosztów sądowych powinno być tak uregulowane, aby złożenie wniosku w tej sprawie i jego rozpatrzenie nie utrudniało stronom korzystania z ich uprawnień. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Publikacja: 08.05.2024 20:07

Zwolnienia z kosztów sądowych. Trybunał Konstytucyjny zdecydował

Foto: Adobe Stock

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 3942 § 11 kodeksu postępowania cywilnego jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim uniemożliwiał (do 30 czerwca 2023 r.), zaskarżenie postanowienia oddalającego wniosek o zwolnienie od opłaty sądowej od apelacji wydanego przez sąd II instancji. W szczególności narusza prawo do sądu (art. 45 ust. 1 konstytucji RP).

Kwestia ta wynikła w typowej sprawie cywilnej na etapie apelacji, którą dwie osoby zaskarżyły wyrok sądu okręgowego, jednocześnie składając w tym sądzie wniosek o zwolnienie ich od kosztów sądowych (od apelacji). Sąd apelacyjny oddalił ten wniosek. Skarżący wystąpili z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia postanowienia, ale Sąd Apelacyjny w Krakowie go odrzucił. Uznał go za niedopuszczalny, gdyż w ocenie SA na postanowienie co do zwolnienia od kosztów sądowych, wydane przez sąd drugiej instancji, zażalenie nie przysługuje. SA odrzucił również apelację skarżących z powodu jej nieopłacenia.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt