Zwykły paszport wystarczy. Covidowy od 1 lipca nie jest już potrzebny w podróży

Unijny certyfikat covidowy nie jest już przydatny w podróży. Na wszelki wypadek zachowa jednak ważność.

Aktualizacja: 01.07.2023 07:08 Publikacja: 30.06.2023 03:00

Zwykły paszport wystarczy. Covidowy od 1 lipca nie jest już potrzebny w podróży

Foto: AdobeStock

Od lipca, idąc do lekarza, nie będziemy musieli zakładać maseczki. Nie będzie bowiem obowiązku zakrywania ust i nosa w podmiotach leczniczych, czyli w przychodniach i szpitalach. Wszystko za sprawą zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.

Utrzymany ma być program szczepień ochronnych przeciwko Covid-19. Obowiązek szczepienia pracowników podmiotów medycznych wprowadzony wskutek pandemii koronawirusa będzie zniesiony. Pojawił się na początku marca 2022 r., a medycy zatrudnieni w ochronie zdrowia, aptekach oraz studenci medycyny zostali zobligowani do posiadania paszportu covidowego.

Nadal będzie działał system EWP. To główny system IT do walki z epidemią koronawirusa w Polsce. Monitoruje stan zagrożenia epidemicznego, gromadzi dane związane z zachorowalnością na Covid-19, pobytem na kwarantannie, w izolacji oraz analizą tych danych na potrzeby zarządzania pandemią.

Także unijne cyfrowe zaświadczenia covidowe (tzw. paszporty covidowe) zachowają ważność. Paszporty osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19, są ważne bezterminowo. Osoby, które nie uzyskały do tej pory paszportu, wciąż będą mogły to zrobić. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania Covid-19, aby zachować możliwość dalszego wystawiania certyfikatów covidowych.

Czytaj więcej

Koniec pandemii. Co się zmieni od 1 lipca

Nie ma chyba jednak na świecie państwa, które wciąż by ich wymagało. Nawet restrykcyjna w tym względzie Japonia zniosła ograniczenia od 29 kwietnia. Nie ma już obowiązku wykonywania testów na obecność wirusa SARS CoV-2 ani przedstawiania certyfikatów szczepień. Testy wciąż trzeba wykonywać, np. jadąc do Chin.

– Już tylko nieliczne kraje stosują jakiekolwiek covidowe obostrzenia. Biura podróży informują o nich przed zawarciem umowy o wyjazd – mówi Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w dalszym ciągu odradza jednak podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. Trudno jednak znaleźć wiarygodne informacje, o które kraje dokładnie chodzi.

W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności. Przed każdą podróżą warto zapoznać się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi restrykcjami sanitarnymi obowiązującymi w państwach, do których planowana jest podróż. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek dyplomatycznych.

To pierwszy od 2019 r. sezon urlopowy bez obostrzeń, nakazów i zakazów związanych z koronawirusem.

Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach