Od 1 lipca 2022 r. banki mają obowiązek przekazać organom podatkowym dane dotyczące m.in. liczby rachunków posiadanych przez daną osobę, zgromadzonych na nich kwot oraz salda wpłat i wypłat.
To znaczne poszerzenie kompetencji, bo dotychczas bank przekazywał takie informacje o „osobie podejrzanej”. Od lipca 2022 r. obowiązek dotyczy „osoby fizycznej” już w prowadzonym przez skarbówkę postępowaniu przygotowawczym lub czynnościach sprawdzających. Wcześniej fiskus mógł żądać tego typu danych odnośnie osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. W przypadku osób fizycznych organy mogły wystąpić o dane w postępowaniu podatkowym.
Rozszerzony został także katalog podmiotów uprawnionych do zdobywania tego typu informacji. Dotychczas mógł o to wystąpić szef KAS i naczelnik urzędu celno-skarbowego. Od lipca uprawnienia takie otrzymał także naczelnik urzędu skarbowego. Co więcej, żądanie ujawnienia danych o rachunku będzie mogło dotyczyć nie tylko właścicieli, ale także pełnomocników rachunku.
Takie zmiany wprowadzone zostały w art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej przez Polski Ład. Od początku budziły one wiele wątpliwości. Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek alarmował, że „znacząco poszerza to zakres ingerencji w strefę prywatności obywateli”. Prosił rząd o wyjaśnienia w tej sprawie.
Ministerstwo Finansów zapewniało, że przepis nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny. Zapowiadało też, że ponownie go przeanalizuje, ale nie przedstawiono propozycji zmiany.