Trudna pamięć o prababce - sąd o odmowie wydania akt stanu cywilnego

Odmowę wydania akt stanu cywilnego musi poprzedzać postępowanie wyjaśniające.

Publikacja: 03.06.2022 07:10

Trudna pamięć o prababce - sąd o odmowie wydania akt stanu cywilnego

Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Sprawa, rozpoczęta wnioskiem do kierownika USC, wraca do wojewody, który mocą wyroku WSA z Rzeszowa ponownie ją rozpozna.

Chodzi o uwierzytelnione kopie wszystkich dokumentów z akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego, dotyczące zmarłej w 1989 r. prababki wnioskodawcy. Interes prawny do uzyskania danych prawnuk wywodzi z prawa pamięci o zmarłej. Dokumentów potrzebuje do celów nauki i szkolnictwa.

USC uznał argumenty za błędne. Wnioskodawca nie wykazał, że potwierdzona kopia akt zbiorowych, dotycząca zgonu prababki, może wpływać na jego sytuację na gruncie administracyjno-prawnym, i odmówił udostępnienia danych.

W odwołaniu do wojewody wnioskodawca podał, że nie raz zwracał się do różnych USC o dokumentację z akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego dziadków, pradziadków i prapradziadków, co umożliwiają art. 23 i 24 kc, o dobrach osobistych.

Czytaj więcej

Sąd Najwyższy: więzi rodzinne to nie dobra osobiste

Wojewoda uchylił wprawdzie decyzję USC, ale przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia, nie ma bowiem podstaw do załatwienia jej decyzją administracyjną – stwierdził WSA. W tych aktach gromadzi się dokumenty, które nie podlegają zwrotowi, a jedynie wyjątkowo jest ta możliwość. Wg wojewody szef USC wydał decyzję bez podstawy prawnej.

Uzasadniony okazał się sprzeciw, który prawnuk wniósł do WSA w Rzeszowie. Wyjaśniając motywy wyroku uchylającego decyzję wojewody, sędzia sprawozdawca Paweł Zaborniak wskazał, że w myśl prawa o aktach stanu cywilnego i orzeczenia NSA, rejestracji stanu cywilnego dokonuje się w formie aktów stanu cywilnego, a czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego innych niż te akty – w formie decyzji administracyjnej lub czynności materialno-technicznej. Warunek wydania żądanego dokumentu to istnienie interesu prawnego. Spełnienie tej przesłanki uzasadnia wydanie dokumentu poświadczonego przez kierownika USC. A odmowę musi poprzedzić postępowanie wyjaśniające. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: II SA/Rz 320/22

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur i rent w 2025 r. GUS podał ważny wskaźnik
Nieruchomości
Syndyk i sąd pozbawili ponad 100 rodzin dojazdu do domu. Jest wyrok SN
Nieruchomości
Rewolucja w spółdzielniach mieszkaniowych. Rząd pokazał założenia projektu ustawy
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego