Unieważnienie podwyżki ceny energii w zakładzie przemysłowym – sukces Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy doprowadziła do unieważnienia podwyżki ceny energii w zakładzie klienta – operatora zakładu przemysłowego. Sąd zakwestionował obecną na rynku energii od wielu lat praktykę zmieniania ceny prądu jednostronnie przez sprzedawcę. Wyrok ten jest niezwykle ważny dla branży, ponieważ daje przedsiębiorcom możliwość przeciwstawienia się podwyżkom niezależnie od rozwiązań ustawy „prądowej”.

Publikacja: 30.01.2020 07:32

mat

Dostawca energii operatora dużego zakładu przemysłowego, reprezentowanego przez Kancelarię Brysiewicz i Wspólnicy podwyższył cenę energii o blisko 70%. Klient zwrócił się do kancelarii o pomoc, gdyż tego rodzaju podwyżka oznaczała dla niego kwartalnie ponad pół miliona złotych dodatkowych kosztów.

W pierwszej kolejności kancelaria doprowadziła do uzyskania zabezpieczenia roszczeń klienta poprzez utrzymanie ceny na dotychczasowym poziomie na czas trwania sporu. Z kolei po trwającym blisko rok postępowaniu, sąd przychylił się do twierdzeń kancelarii o bezprawności podwyższenia ceny. Sąd wskazał, że o ile ustalanie ceny w sposób kosztorysowy jest prawnie dopuszczalne, to musi się to odbywać na podstawie jasno określonych i weryfikowalnych kryteriów. W tym przypadku, sprzedawca dokonał korekty ceny powołując się jedynie na bliżej nieokreślone „zmiany rynkowe", co zostało przez sąd uznane za niewystarczające.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach