Polisy przestały drożeć. Ale nie wszystkie

Czy to początek zmiany trendu w ubezpieczeniach? Po prawie siedmiu latach polisy na świecie przestały drożeć. Polska podąża za tym, co dzieje się na innych rynkach.

Publikacja: 29.07.2024 04:30

Polisy przestały drożeć. Ale nie wszystkie

Foto: Adobe Stock

Trend wzrostowy cen polis ubezpieczeniowych na świecie utrzymywał się od końca 2017 r. Początkowo wzrosty były niewielkie, ale potem gwałtownie przyspieszyły. Szczyt przypadł na ostatni kwartał 2020 r., gdy ubezpieczenia na świecie zdrożały średnio o 22 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r. Począwszy od pierwszego kwartału 2021 r. wzrosty zaczęły jednak hamować. A w pierwszym kwartale 2024 r. wzrosły średnio już tylko o 1 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście o 2 proc. w czwartym kwartale zeszłego roku.

Drugi kwartał był jeszcze lepszy. Globalne stawki ubezpieczeń komercyjnych utrzymały się na stabilnym poziomie – wynika z raportu Marsh Global Insurance Market Index. – Wyniki te pokazują, że po raz pierwszy od prawie siedmiu lat, od trzeciego kwartału 2017 r., globalnie stawka nie wzrosła. Utrzymujące się umiarkowane stawki były w dużej mierze spowodowane rosnącą konkurencją wśród ubezpieczycieli – komentują autorzy raportu.

Średnio stawki spadły o 5 proc. w Kanadzie i regionie Pacyfiku oraz o 3 proc. w Wielkiej Brytanii i regionach azjatyckich. Wzrosły natomiast o 1 proc. w USA i Europie oraz o 4 proc. w Ameryce Łacińskiej, na Karaibach oraz w regionach Indii, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Jeśli chodzi o różne rodzaje ubezpieczeń, to ceny dla linii finansowych i zawodowych spadły ósmy kwartał z rzędu – średnio o 5 proc. na całym świecie, przy czym spadki odnotowano we wszystkich regionach. Ceny polis cybernetycznych, chroniące przed skutkami cyberataków, które jeszcze nie tak dawno drożały nawet o kilkadziesiąt procent w ujęciu rocznym, teraz spadły średnio o 6 proc. na całym świecie. Powtórzyły tym samym wynik z poprzedniego kwartału, a spadki to m.in. efekt poprawy zabezpieczeń firm przed atakami w internecie.

Ceny polis majątkowych na całym świecie utrzymywały się w drugim kwartale na stabilnym poziomie w porównaniu ze średnimi wzrostami o 3 i 6 proc. w pierwszym kwartale 2024 r. i czwartym kwartale 2023 r. Spadły przy tym lub ustabilizowały się w każdym regionie z wyjątkiem Indii, Bliskiego Wschodu i Afryki. Ubezpieczyciele majątkowi uważnie obserwują sezon huraganów na Atlantyku, aby ocenić, czy ich aktywność może znacząco wpłynąć na ich działalność.

Wyjątkiem od stabilizacji bądź spadków były w drugim kwartale stawki ubezpieczeń OC, które średnio na całym świecie wzrosły o 3 proc., kontynuując trend z poprzednich sześciu kwartałów.

Polska patrzy na świat

 – Nasze wnioski dla polskiego rynku wydają się być zbieżne z danymi spływającymi z całego świata. Choć jeszcze nie obserwujemy zaciekłej walki o ryzyko, jaka miała miejsce w fazie „miękkiego rynku” przed kilkoma laty, a ubezpieczyciele wciąż oczekują nieustannej poprawy jakości ryzyka zgłaszanego do ochrony, to równocześnie poziom stawek dla większości odnowień, przy założeniu relatywnie dobrej szkodowości, przestał rosnąć – komentuje Marcin Zimowski, dyrektor w Pionie Klientów Strategicznych Marsh Polska. – Co więcej, zaczynamy obserwować postępowania kończące się pewnymi, choć wciąż relatywnie niewielkimi, zniżkami. Kontynuacja tego trendu, pozytywnego dla poszukujących ochrony ubezpieczeniowej, zapewne znacząco zależna będzie od zmian w tempie inflacji, co przekładać się będzie na zmianę średniej wartości szkody, a także impulsów pochodzących z rynków międzynarodowych, dotyczących chociażby poziomu szkód, jakimi zakończy się tegoroczny sezon huraganów – dodaje.

Także zdaniem Blanki Kuzdro-Chodor, dyrektorki Działu Klienta Korporacyjnego w Marsh Polska, sytuacja naszego rynku potwierdza ogólnoświatowe trendy. – Odnowienia polis w drugim kwartale 2024 r. potwierdzają stabilność stawek, nawet z nieznaczną ich korektą w dół. Pytanie, czy ta tendencja zostanie utrzymana. Wkraczamy w drugie półrocze i z jednej strony będziemy mieć konfrontację w zakresie stopnia realizacji budżetów zakładów ubezpieczeń, co wpływa na bardziej elastyczne negocjacje, z drugiej pozostają pytania dotyczące wskaźników inflacji i jej wpływu na koszt likwidacji szkody – mówi Blanki Kuzdro-Chodor.

Jej zdaniem ostatnia, duża liczba szkód pożarowych, również nie pozostanie bez echa i na pewno będzie miała wpływ na przyszłoroczne warunki cenowe i zakres ubezpieczeń.

Małgorzata Splett-Kulik, Head of FINPRO & Cyber Practice, Marsh w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zauważa, że w przypadku ubezpieczeń cybernetycznych spadek stawek dotyczył przede wszystkim klientów dobrze zabezpieczonych cybernetycznie, a także takich, których przychody wyniosły ponad 250 mln euro.  O ile w obszarze ubezpieczeń ryzyk cybernetycznych, podobnie jak w całej Europie kontynentalnej, obserwujemy na polskim rynku korzystniejsze stawki i większy apetyt na ryzyko, o tyle o podobnej tendencji nie możemy mówić w ubezpieczeniach D&O, dla członków władz spółek. Ostatnie informacje prasowe dotyczące nieudzielenia absolutorium byłym członkom władz wybranych spółek Skarbu Państwa oraz zapowiadane „rozliczanie” byłych zarządów z ich decyzji zarządczych i nadzorczych raczej usztywniają lokalny rynek polis D&O i zapewne wpłynie to na mniejsze zniżki stawek lub nawet powolne podnoszenie cen tego ubezpieczenia – ocenia Małgorzata Splett-Kulik.

Wedle doniesień z rynku w Polsce coraz szybciej zaczynają jednak rosnąć ceny polis komunikacyjnego OC.

Trend wzrostowy cen polis ubezpieczeniowych na świecie utrzymywał się od końca 2017 r. Początkowo wzrosty były niewielkie, ale potem gwałtownie przyspieszyły. Szczyt przypadł na ostatni kwartał 2020 r., gdy ubezpieczenia na świecie zdrożały średnio o 22 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r. Począwszy od pierwszego kwartału 2021 r. wzrosty zaczęły jednak hamować. A w pierwszym kwartale 2024 r. wzrosły średnio już tylko o 1 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście o 2 proc. w czwartym kwartale zeszłego roku.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ubezpieczenia
Coraz więcej Polacy wydają na ubezpieczenia. Ceny polis OC idą w górę
Ubezpieczenia
Awarie, kolizje, klątwa faraona. W wakacje częściej wzywaliśmy pomoc assistance
Ubezpieczenia
Pogoda psuje nieco wyniki PZU. Pomagają banki
Ubezpieczenia
Rośnie liczba szkód komunikacyjnych i wypłat
Ubezpieczenia
Ministra Pełczyńska-Nałęcz: Nikt nie chce podnosić i nie podniesie wieku emerytalnego
Ubezpieczenia
Nie chowaj dziecka pod kloszem!