Ponad 570 tys. osób zmieniło OFE w tym roku

Fundusze Axa i Aegon zabrały konkurencji najwięcej klientów w tym roku

Publikacja: 18.11.2011 01:38

Ponad 570 tys. osób zmieniło OFE w tym roku

Foto: ROL

Tylko w listopadzie fundusz na inny zamieniło 130,7 tys. osób – wynika z danych uzyskanych w ZUS. To nieco więcej niż w sierpniu (w roku odbywają cztery sesje transferowe, gdy oszczędności osób są przenoszone do nowych OFE). Ale teraz mniej osób zmieniło  fundusz niż w czasie rekordowych sesji transferowych (ponad 160 tys. osób).

Niespecjalnie spełniły się przepowiednie, że pod koniec roku można spodziewać się rekordowych transferów klientów. Widać, że sprzedawcy OFE w związku z zakazem aktywnego pozyskiwania klientów, który ma obowiązywać od 2012 r.,  choć wciąż dość aktywni, postanowili znaleźć też nowe zajęcie. Zmniejsza się zresztą także liczba akwizytorów.

W całym 2011 r. fundusz na inny zmieniło w sumie 573,6 tys. osób. To o prawie 30 tys. mniej niż w 2010 r. (603,4 tys.).

Fundusz Axa jest liderem tegorocznych transferów, podobnie jak w latach poprzednich (od 2005 r.). Saldo transferów (liczba przychodzących klientów minus liczba odchodzących) w przypadku tego OFE przekracza 58 tys.

– To efekt przyjętej strategii  bycia aktywnym na rynku akwizycji i założonego planu zdobycia 1 mln klientów. W sytuacji kiedy zmieniły się ramy prawne, nasz model biznesu też musiał się zmienić i stąd też dużo mniejsza nasza aktywność w drugiej połowie roku – tłumaczy Robert Garnczarek, prezes Axa PTE.

Dobry wynik tego funduszu w całym roku to efekt pierwszej  połowy roku. W drugiej nie był już tak aktywny.

Kolejne miejsce za funduszem Axa pod względem zdobycia największej liczby uczestników zajmuje Aegon (ponad 50 tys.). Ten fundusz w przeciwieństwie do Axy jest aktywny w podbieraniu klientów innym właśnie w ostatnim czasie (jest liderem transferów i w sierpniu, i w listopadzie). Jarosław Kubiak, prezes Aegon PTE, mówił nam w sierpniu, że funduszowi zależy na tym, by pozyskać jeszcze w tym roku jak najwięcej klientów.

Poza tymi dwoma funduszami jeszcze cztery mogą pochwalić się dodatnim saldem transferów. Są to: PKO BP Bankowy, Generali, Amplico i Nordea. Pozostałe fundusze straciły więcej klientów, niż zdobyły nowych od konkurencji. Najwięcej uczestników odeszło z największych OFE: Aviva, ING i PZU Złota Jesień. Po wprowadzeniu kwotowej opłaty za zarządzanie –  gdy aktywa OFE przekraczają 45 mld zł – straciły one motywację ekonomiczną do pozyskiwania nowych uczestników.

Od 1999 r. fundusz emerytalny zmieniło w sumie 4,5 mln uczestników II filara (łączna liczba członków funduszy to obecnie około 15,5 mln).

Ubezpieczenia
Andrzej Klesyk: Holding PZU leży w interesie państwa
Ubezpieczenia
PZU idzie do prokuratury w sprawie odszkodowania dla fundacji ojca Rydzyka
Ubezpieczenia
Idą wielkie porządki w PZU. Holding zamiast Grupy. Ważą się losy banków
Ubezpieczenia
Dobre wyniki Grupy PZU w 2024 r. Nowa strategia bez zmian. Ważą się losy banków
Ubezpieczenia
Warta z rekordową sprzedażą ubezpieczeń w 2024 r. Zysk, rentowność i rating w górę