KE łagodzi blokadę Kaliningradu. Rosjanie analizują treść zaleceń KE

Władze Obwodu Kaliningradzkiego oraz MSZ Rosji poinformowały, że „przeanalizują” zalecenia KE w sprawie tranzytu do Kaliningradu.

Publikacja: 13.07.2022 17:11

KE łagodzi blokadę Kaliningradu. Rosjanie analizują treść zaleceń KE

Foto: Bloomberg

„Władze obwodu przeanalizują treść i zapisy opublikowanych zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie tranzytu przez Litwę” - powiedział agencji RIA Nowosti Dmitrij Łyskow, szef służby prasowej samorządu regionalnego.

W środę Komisja Europejska opublikowała wyjaśnienia dotyczące sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, zgodnie z którymi tranzyt drogowy do Kaliningradu zostaje wstrzymany, a tranzyt koleją jest dozwolony, ale pod warunkiem należytej kontroli. „Uważamy za konieczne przestudiowanie brzmienia i postanowień tego dokumentu przed wyciągnięciem wniosków” – powiedział Łyskow.

Także rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych analizuje dokument KE - poinformowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„Wydarzenia rozgrywają się teraz na żywo w internecie. Jak informują mnie moi koledzy, Komisja Europejska opublikowała odpowiednie wyjaśnienia niecałą minutę temu, więc teraz musimy je przeanalizować i dopiero wtedy przekażemy bardziej szczegółowe informacje” – powiedziała na antenie kanału telewizyjnego Rossija 24 rzeczniczka MSZ.

Czytaj więcej

Kaliningrad odcięty od Moskwy. Towary stanęły na granicy

Komisja Europejska opublikowała w środę 13 lipca dodatkowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami za inwazję na Ukrainę. Wytyczne łagodzą pierwszy restrykcyjny zapis.

"Niniejsze wytyczne potwierdzają, że tranzyt drogowy towarów objętych sankcjami przez rosyjskich operatorów nie jest dozwolony na mocy środków ograniczających UE. Podobny zakaz nie istnieje w przypadku transportu kolejowego, o ile odbywa się on bez uszczerbku dla obowiązku przeprowadzania przez państwa członkowskie skutecznych kontroli" - napisano w komunikacie KE.

Komisja Europejska napisała w dokumencie, że warunkiem jest, iż „wielkość tranzytu mieści się w średnich z ostatnich 3 lat, w szczególności odzwierciedlając rzeczywisty popyt na towary podstawowe w miejscu przeznaczenia oraz czy nie występują nietypowe przepływy lub wzorce handlowe, które mogłyby spowodować obchodzenie przepisów”. Nadal całkowicie zabroniony będzie tranzyt towarów i technologii objętych sankcjami wojskowymi i podwójnego zastosowania - niezależnie od środka transportu.

Transport
Rosjanie znają powód katastrofy azerskiego samolotu. To wulgarny język pilotów
Transport
Maciej Lasek: Nie ma odwrotu od CPK i szybkich kolei
Transport
Hiszpańskie media: Polacy wycofali się z walki o producenta superpociągów Talgo
Transport
Cła Donalda Trumpa uderzą po kieszeniach amerykańskich kierowców
Transport
Jak wygląda rosyjska flota cieni? Ukraina publikuje nową listę
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce