Konflikt ukraiński: Linie lotnicze zmieniają rozkłady

Rezygnacja z noclegów w Kijowie i unikanie, jeśli jest to możliwe, przelotów nad terytorium Ukrainy. Tak reagują linie lotnicze na niepewność co do zamiarów Rosji wobec Ukrainy.

Publikacja: 30.01.2022 11:40

Konflikt ukraiński: Linie lotnicze zmieniają rozkłady

Foto: Adobe Stock

Ryanair od lutego znacząco ogranicza swój ukraiński rozkład lotów. „Bezpieczeństwo pasażerów i załóg jest dla nas priorytetem. Cały czas monitorujemy sytuację i odpowiednio dostosowujemy nasze rozkłady”— czytamy w oświadczeniu irlandzkiego przewoźnika.

O monitorowaniu sytuacji czytamy także w oświadczeniu LOT, który podkreśla, że jakakolwiek decyzja dotycząca rejsów na Ukrainę zostanie podjęta po otrzymaniu rekomendacji od regulatora ruchu lotniczego, czyli Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Polski przewoźnik lata z Warszawy na dwa lotniska w Kijowie (Boryspol i Żuliany), do Odessy i Lwowa i — jak na razie — w planach ma powrót w marcu do Charkowa. Ale prezydent Ukrainy, Wołodomyr Zełenski mówił w końcu stycznia o zagrożeniu ze strony rosyjskiej i możliwej okupacji tego miasta.

Połączenia do ukraińskich miast utrzymuje także węgierski Wizz Air, ale, jak informuje linia w komunikacie „w każdej chwili jest gotowa zmienić swoje plany”.

Z kolei linie z Grupy Lufthansy — sama LH oraz Swiss i Austrian Airlines a także holenderskie KLM tak zmieniły rozkłady, że ich samoloty i załogi nie nocują w Kijowie, więc musiały zrezygnować z dochodowych połączeń wcześnie rano i późnym wieczorem, czyli z i oferty szybkich przesiadek.

Pozostali przewoźnicy tak zmienili trasy swoich przelotów, aby maksymalnie krótko zahaczać o terytorium Ukrainy, bądź wręcz je omijać. Wszyscy pamiętają horror z rejsem MH 17 Malaysian Airlines lecącym z Amsterdamu do Kuala Lumpur, który w sierpniu 2014 roku został zestrzelony rosyjską rakietą. A przestrzeń powietrzna nad Krymem i tak jest zamknięta dla linii komercyjnych.

Zakaz lotów nad południową i wschodnią Ukrainą mają również linie kanadyjskie. Przelotów nad wschodnią Ukrainą unikały już wcześniej też Air France, które teraz przekierowały swoje rejsy tak, że całkowicie omijają ukraińskie terytorium. I jak KLM oraz przewoźnicy z Grupy LH, tak samo i Francuzi zrezygnowali z nocowania w Kijowie.

Europejska Agencja Lotnictwa Cywilnego (EASA) także monitoruje sytuację i współpracuje z Komisją Europejską, a dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Willie Walsh mówi o bliskich kontaktach z Eurocontrol, która ma tak zaplanować loty, aby samoloty cywilne nie znalazły się w strefie potencjalnego konfliktu. — Niestety jest to region, gdzie w przeszłości już były kłopoty. Dlatego większość linii znacząco zmniejszyła przeloty w ukraińskiej przestrzeni powietrznej — mówił szef IATA podczas internetowego spotkania z mediami 25 stycznia.

EASA i Federalna Administracja Lotnictwa USA, (FAA) wprowadziły ograniczenia przestrzeni powietrznej – w tym NOTAM obejmujące różne części wschodniej Ukrainy i Krymu – od 2014 r.

Transport
Prezes Embraera: Dla nas budowa samolotów to nie tylko biznes
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Transport
Ryanair poszedł na wojnę z kolejnym lotniskiem. Trudniej dolecieć do Legolandu
Transport
Linie lotnicze ostrzegają: ubierz się porządnie, bo nie polecisz
Transport
Milion dolarów na kampanię Trumpa nie pomógł. Elon Musk bierze się za Boeinga
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Transport
Huragan Éowyn uderzył w Wyspy Brytyjskie. Lotniska i szkoły zamknięte. Nie działa kolej
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku