Teraz w Polsce brakuje kierowców. Będziemy mieć kłopoty jak Wielka Brytania?

Pustki w sklepach, brak paliwa na stacjach – Wielka Brytania już odczuła poważne skutki niedoboru kierowców. Szacuje się, że na Wyspach brakuje ich ok. 100 tys. Dużo? W Polsce braki są jeszcze większe – pisze Business Insider Polska.

Publikacja: 12.11.2021 09:58

Teraz w Polsce brakuje kierowców. Będziemy mieć kłopoty jak Wielka Brytania?

Foto: Bloomberg

ula

Panika w sklepach i na stacjach paliw – kilka tygodni temu z Wielkiej Brytanii docierały niepokojące sygnały o braku produktów w marketach i kłopotach z tankowaniem. To efekt przede wszystkim niedoboru kierowców. Nie ma kto dostarczać towarów do sklepów ani wozić paliw. Z szacunków Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych wynika, że na Wyspach potrzeba 100 tys. kierowców pojazdów ciężarowych.

W Polsce coraz częściej słyszy się o możliwości powtórzenia brytyjskiego scenariusza. W naszym kraju brak kierowców jest jeszcze większy niż na Wyspach. Niedobór szacuje się na 120 tys. kierowców – pisze Business Insider Polska.

– Na aktualną sytuację transport brytyjski zapracował sobie brexitem. Przez zamknięcie rynku pracy utrudnili sobie przepływ towarów, dlatego ponownie go otworzyli. Ryzyko takiego scenariusza dla Polski jest możliwe, jeśli nie nastąpią zmiany, np. związane z kształceniem młodych kierowców– mówi Tomasz Czyż, ekspert GBox z Grupy Inelo.

Przyczyn niedoboru kierowców jest wiele: brak systemowego kształcenia przyszłych kierowców, które w odpowiedni sposób przygotowywałoby osoby chętne do podjęcia pracy w tej branży, spadek renomy profesji. Firmy w Polsce próbują wypełnić braki kadrowe obcokrajowcami, np. z Ukrainy czy Białorusi. Jest wiele firm, gdzie 100 proc. kierowców to osoby z innego kraju niż Polska. Najczęściej firmy te oferują pracę na dłuższych systemach, np. wyjazdy 2-4 tygodniowe. Coraz prężniej działają agencje, które szukają kierowców z różnych zakątków świata, np. z Nepalu czy Wietnamu.

Kandydatów nie przyciągają pieniądze. Z danych Polskiego Instytutu Transportu Drogowego wynika, że w 2020 r. kierowcy samochodów ciężarowych zarabiali średnio 6211 zł na rękę. Wielu udało się wyciągnąć nawet więcej. Powyżej 7 tys. zł zarabia prawie jedna czwarta badanych kierowców.

Niedobór kierowców w Polsce cały czas się pogłębia. Stąd coraz częściej mówi się o tym, że Polska może powtórzyć scenariusz brytyjski. Eksperci uspokajają i zgodnie uważają, że na razie takiego niebezpieczeństwa nie ma. – Nie mamy sygnałów o możliwych zakłóceniach łańcucha dostaw – uważa Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Transport
Zdesperowani Rosjanie szukają samolotów. Proszą o pomoc Kuwejt i Katar
Transport
Będzie co przenosić do CPK. Rekordy na Lotnisku Chopina
Transport
Wielkie cięcia w Boeingu. Na początek do zwolnienia ci, którzy strajkowali
Transport
Są plany rozbudowy Lotniska Chopina, ale bez wielkiego rozmachu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Transport
Jedwabny Szlak w Ameryce Południowej. Chiński megaport w Peru