Skorupki ptasich jaj mają konstrukcję na tyle silną, że wytrzymują ciężar wysiadujących je rodziców i są na tyle słabe, że pisklęta są w stanie je rozbić. Skorupka chroni je przed niebezpieczeństwami świata zewnętrznego, a jednocześnie pozwala oddychać. Niektóre ptaki pobierają potrzebny do budowy materiał z własnych kości, ale sikorki, na przykład, ze skrupulatnie gromadzonych fragmentów muszli ślimaków.
Najmniejsze jaja, ważące niespełna pół grama, znosi koliberek hawański, największe – struś – jest cztery tysięcy razy cięższe niż koliberka. Nie wszystkie jaja są proporcjonalne do wielkości znoszących je ptaków – strusie stanowi zaledwie dwie setne ciężaru jego ciała, ale już kiwi znosi jedno wielkie jajo ważące do 20 procent j. Mysikrólik, najmniejszy ptak w Europie, ważący tyle, co łyżeczka cukru znosi kilka jajek,a każde stanowi16 procent jego ciężaru ciała.
- Stworzenie jaja to ciężka praca – zauważa David Attenborough. – Potrzebne są nie tylko składniki odżywcze do wnętrza, ale i wapń budujący skorupkę.
Większość ptaków znosi jedno jajo dziennie. Dopóki to robią, nie wysiadują ich.