Rusza Malta Festival Dominiki Kulczyk. Będą m.in. Tim Robbins i Orhan Pamuk

„Ja, Şeküre” wg powieści „Nazywam się Czerwień” noblisty Orhana Pamuka w jego obecności rozpocznie 7 września Malta Festival.

Publikacja: 03.09.2024 04:30

„Ja, Seküre” będzie można obejrzeć w Teatrze Wielkim w Poznaniu

„Ja, Seküre” będzie można obejrzeć w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Foto: Filip Adamus

O libretcie „Ja, Şeküre” kompozytora Aleksandra Nowaka, opartym na motywach powieści „Nazywam się Czerwień” tureckiego pisarza Orhana Pamuka – noblista powiedział, że jest lepsze od jego książki, a na potwierdzenie tych słów przybędzie na poznańską premierę.

Noblista na Malta Festival

Historia opery zamówionej przez Michała Merczyńskiego, wieloletniego dyrektora i pomysłodawcy Malta Festival, sięga 2012 r. i wizyty Orhana Pamuka na krakowskim Festiwalu Conrada. Dał wtedy wolną rękę w adaptacji „Nazywam się Czerwień”. Późniejsze losy opery łączą się z niszczeniem niezależnych instytucji przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Minister Piotr Gliński wbrew podpisanej już umowie cofnął poznańskiemu festiwalowi dotację, a choć Malta wygrała w sądzie, gdyby nie pomoc Teatru im. Słowackiego w Krakowie – z premierą byłby kłopot. Chociaż dyrektor Krzysztof Głuchowski sam był prześladowany przez pisowski samorząd Małopolski, otrzymał ministerialną dotację na produkcję opery w drugim podejściu, po pierwszym odrzuceniu wniosku.

Czytaj więcej

Teatr Słowackiego od stycznia narodowy. Głuchowski dyrektorem na trzy lata

Na Malta Festival w 2023 r. odbyła się premiera koncertowego wykonania „Ja, Şeküre” (libretto czytał Andrzej Chyra), zaś premiera pełnej wersji - na krakowskim Festiwalu Musica Rara. Turecki noblista przyjedzie jednak dopiero 7 września do poznańskiego Teatru Wielkiego, a 8 grudnia spotka się z uczestnikami festiwalu.

Aleksander Nowak, tworząc libretto oparte na kryminalno-miłosnym wątku, wyeksponował postać Şeküre, czyniąc ją narratorką opowieści o kobiecie w patriarchalnym społeczeństwie, a także o próbie modernizacji Cesarstwa Osmańskiego, co jest jednym z najważniejszych tematów Orhana Pamuka.

„Ja, Şeküre” na Malta Festival

„Ja, Şeküre” to trzecia z oper opartych na książkach laureatów literackiego Nobla, zamówionych przez Michała Merczyńskiego dla Malta Festival. W 2012 r. odbyła się prapremiera „Slowmana”, opartego na libretcie J.M. Coetzeego, skomponowanego przez Nicolasa Lensa w inscenizacji Mai Kleczewskiej, zaś prapremierze towarzyszyła wizyta Coetzeego. W 2015 r. wydarzeniem była „Czarodziejska góra” wg powieści Tomasza Manna z muzyką Pawła Mykietyna, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i scenografią Mirosława Bałki w inscenizacji Andrzeja Chyry.

Czytaj więcej

Krystian Lupa zdobywa „Czarodziejską górę” w Salzburgu

Dominika Kulczyk kupiła Malta Festival

Proces ze zbankrutowanym, nieuczciwym podwykonawcą planowanego w 2013 r. koncertu Atom For Peace z Thomem Yorke’em (Radiohead) i Flea (RHCP) oraz pasywna polityka władz Poznania sprawiły, że Malta Festival, jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych polskich festiwali, znalazł się w kłopotach. Uznaną markę przejęła Dominika Kulczyk (Kulczyk Foundation), która spłaciła długi.

Pierwsza pod jej egidą edycja potrwa do 15 września i odbędzie się pod hasłem „Za Miłość!”. Malta Festival ma się stać „najbardziej rozpoznawalnym festiwalem kultury kobiecej w Europie”. Nową kuratorką została Agata Kołacz.

Czytaj więcej

Krytycy z Salzburga zachwyceni „Idiotą” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego

Kolejnym tematem jest natura i troska o planetę, dlatego w programie znalazła się „opera klimatyczna”, czyli „Sun&Sea” Liny Lapelyte, Vaivy Grainyte i Rugile Barzdžiukaite, która zdobyła Złotego Lwa Biennale w Wenecji. Widzowie umieszczeni na antresoli obserwować będą performerów plażowiczów na kilkunastu tonach piasku, zaś przyziemne i surrealistyczne historie zobrazują relacje „między człowiekiem a naszą planetą”.

Tim Robbins i „Do góry nogami”

Magnesem dla widzów jest Tim Robbins. Laureat Oscara, znany z filmu „Skazani na Shawshank”, przyjedzie z wyreżyserowanym przez siebie greckim wodewilem „Do góry nogami”. Grupa Actor’s Gang dociera m.in. do więźniów, a Tim Robbins będzie również o tym opowiadał podczas spotkań z publicznością.

Nowy Teatr z Warszawy pokaże „Elizabeth Costello” wg książek J.M. Coetzeego w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Grają m.in. Magdalena Cielecka, Maja Komorowska, Maja Ostaszewska, Andrzej Chyra i Mariusz Bonaszewski. Powszechny z Warszawy pokaże „Melodramat” Anny Smolar odwołujący się do ekranizacji „Pętli” Hłaski w reżyserii Hasa. W sztuce „Na pierwszy rzut oka” Suzie Miller, nagrodzonej Tony Award, historię adwokatki, która nieoczekiwanie musi być świadkiem we własnej sprawie, zagra Maria Seweryn. Andrzej Seweryn zagra „Leara” w reżyserii Janusza Opryńskiego i weźmie udział w pokazie dokumentu „Jestem postacią fikcyjną”.

Czytaj więcej

Austriacka wystawa dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów

18 lat temu na Malta Festival dał pamiętny koncert Anthony and the Johnsons, nagrodzony Mercury Prize za płytę „I Am a Bird Now” z udziałem Lou Reeda i Boy George’a. Anthony jako osoba transpłciowa zmienił imię na Anohni i zagra kompozycje z najnowszej płyty „My Back Was a Bridge for You to Cross”, uznanej przez wiele mediów za jedną z najważniejszych w 2023 r. Z kolei L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra zaprezentują muzykę z filmu „Chłopi”. Będzie wielu znanych didżejów i silent disco.

Malta w plenerze

Mocna będzie oferta plenerowa. „Domino” Station House Opera to ruchoma instalacja złożona z tysięcy ogromnych kostek, która przetoczy się przez miasto. Nigdy nie wiadomo, jakie interakcje może wywołać. Plac Wolności zamieni się w wielką pracownię malarską, na której Compagnie Lucamuros rozstawi gigantyczną sztalugę – scenę plastyczno-muzycznego spektaklu „Żółw Gauguina”. „Little Amal” – amal to po arabsku nadzieja, jest 3,5-metrową, sterowaną marionetę przedstawiającą 10-letnią syryjską uchodźczynię. Amal stała się globalnym symbolem praw człowieka, w szczególności praw uchodźców. Zanim odwiedzi Poznań, widziało ją 2 miliony widzów na świecie.

Czytaj więcej

„Wild God”. Nick Cave powraca z uśmiechem

„Luminarium” to labirynt złożony z 20 kopuł, w którym zjawiska światła od 1992 roku doświadczyło ponad 3 miliony osób. Wśród inspiracji jest Casa Guell Gaudiego.

Goszcząca na Malta Festival Fundacja Wisławy Szymborskiej zorganizuje rozmowę „Co po Szymborskiej?” i czytanie wierszy z udziałem Macieja Bobuli, Agaty Jabłońskiej, Katarzyny Szwedy i Ilony Witkowskiej.

O libretcie „Ja, Şeküre” kompozytora Aleksandra Nowaka, opartym na motywach powieści „Nazywam się Czerwień” tureckiego pisarza Orhana Pamuka – noblista powiedział, że jest lepsze od jego książki, a na potwierdzenie tych słów przybędzie na poznańską premierę.

Noblista na Malta Festival

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Teatr
Zamach na Stary Teatr: Minkowska, Perceval i Skrzywanek w nowym sezonie
Teatr
Anna Sroka-Hryń: Przeboje Nataszy Zylskiej skrywają tragiczne przeżycia i traumy
Materiał Promocyjny
Premiera muzyczno-komediowego show z gwiazdami!
Teatr
Musical „Heathers”. Przemoc, seks i śmierć w szkole
Teatr
Cricoteka, współczesna ikona architektury Krakowa, świętuje dziesięciolecie
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne