Jeśli chodzi o długość inkubacji wirusa to mediana wynosi trzy dni, krócej niż wynosiły wcześniejsze szacunki (mówiące o 5,2 dnia).
Ustalenia dotyczące czasu inkubacji wirusa mogą być wskazówkami co do tego, jak długo powinna trwać kwarantanna osób, które miały bliskie kontakty z chorymi, u których stwierdzono obecność koronawirusa.
Wyniki badań prowadzonych przez Zhonga Nanshana opublikowano w niedzielę na serwerze medRxiv zawierającym wyniki zakończonych badań, które nie zostały jeszcze opublikowane w magazynach medycznych.
Guan Weijie, członek zespołu bdawczego, powiedział w rozmowie z chińskimi mediami, że tylko w nielicznych przypadkach inkubacja koronawirusa trwała 24 dni, w związku z czym nie ma potrzeby przedłużania okresu kwarantanny wobec osób, które są podejrzane o kontakt z wirusem.
Badanie przeprowadzono na grupie 1099 osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa w organizmie. Mediana ich wieku wynosiła 47 lat. 43,95 proc. uczestników badania to mieszkańcy Wuhan, gdzie wirus pojawił się w grudniu 2019 roku.