Wyższa temperatura – dzwonić do lekarza czy do sanepidu?

Przy kierowaniu na testy na obecność koronawirusa, obok duszności i bólu mięśni, kluczowe znaczenie ma podwyższona temperatura. W którym momencie należy zacząć się niepokoić?

Publikacja: 18.03.2020 14:20

Wyższa temperatura – dzwonić do lekarza czy do sanepidu?

Foto: Adobe stock

Temperatura zdrowego człowieka oscyluje wokół 36,6 stopnia Celsjusza i zmienia się w ciągu dnia. Najwyższa jest popołudniu, nieco spada w nocy i nad ranem. - Generalnie przyjmuje się, że dla dorosłych osób wahania  temperatury między 36 a 37 stopni nie powinny być powodem do zmartwienia (u niemowląt za prawidłową ciepłotę ciała uznaje się zakres  37, 1-37,2 st C).

- Należy pamiętać, że poszczególne obszary naszego ciała mają różną temperaturę zależną od aktywności metabolicznej narządu. Stąd też najwyższą ciepłotą charakteryzuje się mózg i wątroba, a u dzieci dodatkowo brunatna tkanka tłuszczowa. Najniższą temperaturę mierzymy na powierzchni skóry czyli narządu, który ma bezpośredni kontakt z otoczeniem - tłumaczy Sylwia Kuźniarz-Rymarz, specjalista specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog krakowskiego Centrum Medycznego Sublimed.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1055
Materiał Partnera
Trzeba wykorzystać potencjał Europy Środkowej
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1053