Pandemia koronawirusa „nie jest to czas na egoizmy, ponieważ wyzwanie, przed którym stajemy, jest wspólne dla nas wszystkich i nie czyni różnic między ludźmi" – mówił w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego papież Franciszek. Ojciec Święty podkreślał w swoim przesłaniu, że Unia Europejska stoi dziś „przed epokowym wyzwaniem, od którego zależeć będzie nie tylko jej przyszłość, lecz także przyszłość całego świata".
Jego zdaniem UE musi dać „kolejny dowód solidarności, także poprzez uciekanie się do rozwiązań innowacyjnych".
Na potrzebę solidarności i wzajemnej pomocy – lecz w wymiarze lokalnym, narodowym – zwracali też uwagę w swoich przesłaniach polscy hierarchowie.
Biskup polowy WP Józef Guzdek podkreślał, że wobec szerzącej się wokół nas pandemii, szczególnej mocy nabiera słowo „jedność". – Jeden dom – Polska, i jedna Matka – Ojczyzna, domagają się od nas, aby ustały wzajemne spory i waśnie – mówił bp Guzdek i dodawał, że tam, gdzie jest zgoda, tam jest zwycięstwo. – Proszę, bądźcie apostołami zgody i pojednania – apelował. – Czego jeszcze potrzebujemy, żeby przestały rządzić nami egoistyczne zachcianki, widzenie jedynie własnego interesu, żeby przestały się liczyć intrygi, marne gry, zdrady, oszustwa, nienawiść, pycha i poniżanie drugiego człowieka? – pytał z kolei abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.