W sobotę premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson mówił, że za wzrostem liczby zakażeń koronawirusem na Wyspach stoi nowy wariant koronawirusa. W związku z pojawieniem się mutacji kolejne kraje, w tym Polska, zawieszają połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Przypadki zakażenia nowym szczepem koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto też między innymi w Danii, Holandii, we Włoszech i w Australii.
Jak powiedział Ugur Sahin, dyrektor generalny niemieckiego koncernu farmaceutycznego BioNTec, który opracował szczepionkę przeciw COVID-19, w ciągu sześciu tygodni preparat może zostać dostosowany do nowej mutacji koronawirusa. - Jesteśmy w stanie technicznie dostarczyć nową szczepionkę w ciągu sześciu tygodni - zapewnił. - Piękno technologii matrycowego RNA (mRNA) polega na tym, że możemy od razu zacząć opracowywać szczepionkę, która całkowicie imituje nową mutację" - podkreślił.
Sahin zaznaczył także, że choć nie jest to w stu procentach pewne, prawdopodobieństwo, że opracowana przez BioNTech szczepionka będzie chronić również przed zmutowaną wersją wirusa, jest "stosunkowo wysokie". - W tej chwili nie wiemy, czy nasza szczepionka jest w stanie zapewnić ochronę także przed tym nowym wariantem - powiedział. - Jednak z naukowego punktu widzenia jest wysoce prawdopodobne, że odpowiedź immunologiczna tej szczepionki może również poradzić sobie z nowymi wariantami wirusa - dodał. Jak tłumaczył Sahin, białka w nowym wariancie wirusa są w 99 proc. takie same jak w dominujących szczepach, dlatego BioNTech ma „naukowe zaufanie”, że jego szczepionka będzie skuteczna. Dodał też, że niemiecki koncern prowadzi już na ten temat badania. - Ale dowiemy się o tym tylko, gdy zakończy si eksperyment. Będziemy potrzebować około dwóch tygodni, aby uzyskać dane. Prawdopodobieństwo, że nasza szczepionka zadziała jest stosunkowo wysokie - zaznaczył.
Przed końcem roku do państw Unii Europejskiej ma zostać dostarczonych 12,5 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Komisja Europejska zakłada, że wszystkie państwa członkowskie zaczą szczepienia w dniach 27-29 grudnia.