Coraz bliżej zamknięcia szkół

Zarówno resort nauki, jak i resort edukacji narodowej rozważają możliwość prowadzenia kształcenia na odległość.

Aktualizacja: 10.03.2020 21:08 Publikacja: 10.03.2020 18:49

Coraz bliżej zamknięcia szkół

Foto: AFP

Decyzje o zawieszeniu funkcjonowania placówek jeszcze nie zapadły. Na razie rząd zdecydował o odwołaniu imprez masowych i wprowadzeniu kontroli osób poddających się kwarantannie.

Jak poinformował we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski, do tej pory potwierdzono zakażenie wirusem u 22 osób.

Dowiedz się więcej: Już 22 potwierdzone przypadki SARS-CoV-2 w Polsce

Obecnie hospitalizowanych jest 220 osób, 1055 objętych kwarantanną domową a 9366 nadzorem epidemiologicznym.

Jak podaje na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej, jedną z osób zarażonych jest wojskowy, gen. Jarosław Mika, który wrócił z narady w Niemczech.

Przeczytaj: Generał Jarosław Mika wrócił z Niemiec. Wykryto koronawirusa

Bez imprez masowych

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że dla zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa kluczowe jest pozostawanie w domach osób poddanych kwarantannie. Właśnie dlatego policja będzie co najmniej raz dziennie kontrolowała osoby, które ją odbywają. Będzie także służyła pomocą w razie gdy będą jej potrzebowali, np. robiąc zakupy. – Policjanci najpierw będą się kontraktować telefonicznie, a dopiero potem sprawdzać. Nie będzie dochodziło do bezpośredniego kontaktu osoby poddanej kwarantannie z funkcjonariuszem – mówił podczas konferencji prasowej Komendant Główny Policji Jarosław Szymczak.

Decyzją rządu zostały także odwołane imprezy masowe, czyli takie, w których bierze udział co najmniej 1000 osób. – Czytając zalecenia WHO, podejmujemy decyzję, aby ograniczyć skutki koronawirusa. Odwołujemy imprezy masowe – oświadczył premier Morawiecki podczas porannej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Chcemy wprowadzić jak najwięcej działań zapobiegawczych, lepiej zapobiegać niż leczyć – rozpoczął premier. Wojewoda może jednak wydać zgodę na zorganizowanie np. imprezy sportowej bez udziału publiczności.

– Rozszerzamy zakres kontroli sanitarnej na granicę polsko-ukraińską, polsko-białoruską, polsko-litewską; punkty sanitarne także na południowej i zachodniej granicy – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. W poniedziałek kontrole sanitarne wprowadzono w pięciu miejscach na granicy południowej i zachodniej.

Nauka online

Premier zapowiedział także, że w kolejnych dniach będzie informować o kolejnych działaniach prewencyjnych. Wszystko wskazuje na to, że będzie to zawieszenie na jakiś czas, prawdopodobnie około dwóch tygodni, nauki w szkołach i na uczelniach.

Pierwsze działania zostały już podjęte. – Wydałem polecenie, aby zawiesić wymianę z zagranicznymi studentami oraz wstrzymać konferencje naukowe z zagranicznymi naukowcami – powiedział podczas konferencji Jarosław Gowin, minister nauki.

Z powodu zagrożenia koronawirusem Uniwersytet Medyczny zawiesił prowadzenie zajęć dydaktycznych. Na podobny krok zdecydowały się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. Również wszystkie uczelnie publiczne Wrocławia i Opola zawieszają zajęcia. Odwołano także tegoroczne juwenalia.

Jak poinformował Gowin, możliwe, że część zajęć będzie prowadzona w formie e-learningowej. Jest to o tyle łatwe w wykonaniu, o ile większość uczelni prowadzi w ten sposób część kursów. Teraz oferta zostanie rozszerzona. – Choć zdaję sobie sprawę z tego, że nie wyczerpie to całości procedu dydaktycznego – mówił Gowin.

Sprawa zamknięcia szkół jest bardziej skomplikowana. W środę władze Poznania zdecydowały o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli w mieście. Ma to związek ze zdiagnozowaniem u jednej z mieszkanek koronawirusa. Nie działają także dwie placówki w Cieszynie.

Decyzja o zamknięciu szkół w całej Polsce jeszcze nie zapadła. – Na razie reakcja w szkołach powinna być tam, gdzie jest największe zagrożenie. Dyrektorzy mają możliwość zawieszania zajęć i dobrze, że z tego korzystają. Ale my także rozważamy ewentualność decyzji ogólnopolskiej, będziemy o tym dyskutować – mówił z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Nie wiadomo jednak, czy uda się prowadzić lekcje zdalnie, np. z uwagi na brak sprzętu. Nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputerów czy tabletów. – Monitorujemy sytuację wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i GIS. Oczywiście ministerstwo z wyprzedzeniem przygotowuje się na taką ewentualność. Analizujemy różne scenariusze, w tym także możliwość wykorzystania przez szkoły nauki w formie e-learningu. Sprawdzamy możliwości techniczne celem zorganizowania lekcji z wykorzystaniem materiałów dostępnych przez internet – mówi Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1057
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1056
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1055
Materiał Partnera
Trzeba wykorzystać potencjał Europy Środkowej
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1053