Dramatyczne bezrobocie wśród młodych. Powodem pandemia

Kryzys związany z koronawirusem sprawił, że pracować przestała jedna szósta młodych ludzi na świecie. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) ostrzega przed długoterminowymi problemami spowodowanymi pandemią.

Aktualizacja: 28.05.2020 06:21 Publikacja: 27.05.2020 17:22

Dramatyczne bezrobocie wśród młodych. Powodem pandemia

Foto: AFP

adm

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP), agencja afiliowana ONZ zajmująca się problemami pracowniczymi, przeprowadziła badania dotyczące negatywnych skutków, jakie może przynieść kryzys związany z epidemią koronawirusa. Wynika z nich, że szanse młodych ludzi na wejście na rynek pracy znacznie się zmniejszą.

Około 10 proc. studentów jest zdania, że w panujących obecnie warunkach, nie będzie w stanie ukończyć edukacji. Połowa badanych uważa natomiast, że zostanie to prostu opóźnione. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni dobrobytem młodych ludzi - powiedział dyrektor generalny MOP Guy Ryder. Ostrzegł także, że „pokolenie lockdownu” w nadchodzących latach może mierzyć się z jeszcze niższymi płacami i wyższym bezrobociem niż miało to miejsce dotychczas. - Niebezpieczeństwo polega na tym, że ten szok dla młodych ludzi może potrwać dekadę lub nawet dłużej - dodał Ryder.

W badaniu wzięło udział ponad 11 tys. respondentów w wieku od 18 do 29 lat.

Jak wskazuje MOP, w minionym roku, czyli przed kryzysem związanym z pandemią koronawirusa, bezrobocie wśród młodych ludzi wynosiło 13,6 proc. Wynik ten był powyżej poziomu obserwowanego przed światowym kryzysem finansowym w 2008 roku. 

MOP uważa, że młode osoby, które straciły pracę podczas kryzysu finansowego wciąż nie zdołały „dogonić” swoich rówieśników, którzy w tym czasie pracowali. Jak zaznaczono, nadal są oni narażeni na wyższe ryzyko bezrobocia oraz znacznie niższe dochody.

Podczas gdy kryzys w 2008 roku zmniejszył głównie popyt na siłę roboczą, obecny kryzys wiąże się z kolejnym problem - przerwą w edukacji. Jak zaznaczyła ONZ, szkoły w biedniejszych krajach mogą nie poradzić sobie z nauczaniem online.

Mimo że MOP nie ma jeszcze wystarczających danych, aby obliczyć obecny poziom globalnego bezrobocia wśród młodych ludzi, dane z niektórych regionów takich jak Ameryka Północna, wskazują, że pandemia sprawi, że młodzi zostaną dotknięci bezrobociem w dużo większym stopniu niż osoby starsze.

Z raportu MOP wynika między innymi, ze ogólna stopa bezrobocia w Kanadzie wzrosła od lutego do kwietnia o sześć punktów procentowych. Dla porównania, wśród młodych mężczyzn było to 14 pkt a kobiet, 20. Podobne zjawisko pojawiło się także w Stanach Zjednoczonych, Australii, Korei Południowej, Chinach, Szwajcarii, Holandii i Irlandii.

MOP podkreśla, że młodzi pracownicy płacą wyjątkowo wysoką cenę. Dzieje się tak głównie ze względu na to, że wielu z nich zatrudnionych jest w sektorach szczególnie dotkniętych pandemią i związanymi z nią ograniczeniami. 

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1002
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1001
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1000
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 999
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 997