Aktualizacja: 05.02.2025 07:46 Publikacja: 28.11.2024 15:23
Statek towarowy Yi Peng 3
Foto: Mikkel Berg Pedersen / Ritzau Scanpix / AFP
7 listopada 2024 r. tuż przed godziną 9:00 wydarzyło się coś niezwykłego. 224-metrowy chiński statek towarowy, płynący z pełną mocą na południe od Kattegat, zaczął nagle zwalniać aż do momentu, kiedy poruszał się z prędkością około jednego kilometra na godzinę. „Leżał" w ten sposób przez około pięć minut, aż śruby ponownie ruszyły i statek popłynął na południe przez cieśniny Kattegat i Øresund, kierując się w stronę rosyjskiego portu Ust-Ługa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 lutego rosyjskie drony atakowały m.in. Kijów i Charków. W Charkowie doszło do eksplozji, alarm powietrzny w Kijowie trwał prawie sześć godzin.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump mówi, że chce zawrzeć umowę, na mocy której Ukraina będzie dostarczać USA metale ziem rzadkich w zamian za otrzymywaną od Stanów Zjednoczonych pomoc.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada rozmowy i negocjacje z Rosją i Ukrainą, których celem ma być zakończenie wojny.
„UNHRC stale wykazuje uprzedzenia wobec Izraela, skupiając się na nim niesprawiedliwie i nieproporcjonalnie podczas obrad" - brzmi uzasadnienie decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zdecydował też o zakończeniu finansowania UNRWA.
AfD stara się wtrącać w sprawy Polonii w Niemczech - ostrzega Thorsten Klute, polityk SPD z Nadrenii Północnej-Westfalii, w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz”.
Francja omawiała z Danią możliwość wysłania wojsk na Grenlandię w odpowiedzi na groźby prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczące przejęcia tego duńskiego terytorium – poinformował francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noël Barrot.
Jeszcze przed zaprzysiężeniem Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych, polityk rozmawiać miał z Mette Frederiksen, premier Danii – kraju, którego Grenlandia jest terytorium zależnym. Jak podaje „Financial Times”, rozmowa była „burzliwa i poszła bardzo źle”.
Wyjaśniamy, dlaczego Trump nagle zaatakował, na razie medialnie, niemal pustą wielką wyspę pod biegunem. I dlaczego to wywołało popłoch. Grenlandia jest przyszłym kluczowym graczem dla handlu światowego dzięki przejściu północnemu przez lody Arktyki.
Grenlandia jest ważna dla bezpieczeństwa narodowego USA - mówił w rozmowie z Fox News amerykański kongresman Mike Waltz, który w przyszłej administracji Donalda Trumpa ma objąć stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.
Grenlandia może uzyskać niepodległość, jeśli chcą jej mieszkańcy, ale jest mało prawdopodobne, że stanie się częścią Stanów Zjednoczonych – powiedział minister spraw zagranicznych Danii. Prezydent-elekt Donald Trump nie wykluczył użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą.
Szef MSZ Francji Jean-Noël Barrot ostrzegł Donalda Trumpa przed naruszeniem „suwerennych granic” UE. Ostrzeżenie pojawiło się po tym, jak amerykański prezydent-elekt odmówił wykluczenia użycia działań wojskowych w celu przejęcia kontroli nad Grenlandią – autonomicznym terytorium Danii.
W czasie konferencji prasowej Donald Trump podkreślił, że Grenlandia i Kanał Panamski są kluczowe dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
Dania, Estonia, Norwegia, Szwecja oraz jeszcze osiem krajów Europy Północnej wprowadzą monitoring i kontrole ubezpieczeniowe rosyjskich tankowców. W tej koalicji najważniejsza jest Dania, której wąskie cieśniny są najbardziej zagrożone wyciekiem ropy ze starych jednostek floty cieni Putina.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas