Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Zełenski: Spotkanie ze Scholzem „najważniejsze od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej”
Biuro Prezydenta Ukrainy ujawniło szczegóły spotkania w Berlinie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Zełenski ujawnił Scholzowi szczegóły Planu Zwycięstwa, wyjaśniając, że jest to pomost do produktywnego Szczytu Pokojowego – mającego na celu wzmocnienie pozycji Ukrainy i stworzenie warunków do zakończenia wojny. Dwaj przywódcy omówili również wdrożenie ukraińsko-niemieckiego porozumienia o bezpieczeństwie w ciągu najbliższego roku, prace prowadzone przez wspólne przedsięwzięcia naprawiające pojazdy opancerzone na Ukrainie oraz rozpoczęcie wspólnej produkcji broni.
Biuro Prezydenta przypomniało, że było to trzecie spotkanie Zełenskiego z Scholzem jesienią 2024 roku, ale Zełenski uważa je za najważniejsze od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej.
Rosja nasila działania wojskowe w Zaporożu
Według informacji brytyjskiego Ministerstwa Obrony z 11 października, brytyjski wywiad informuje o oznakach nasilenia rosyjskich działań ofensywnych w obwodzie zaporoskim.
Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na Sumy
Wieczorem 11 października Rosjanie zaatakowali dzielnicę mieszkaniową w stolicy obwodu sumskiego. Doszło do eksplozji. Na razie nie ma informacji o ofiarach.
Zełenski o planie zwycięstwa: Musimy działać już teraz
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił w tym tygodniu Plan zwycięstwa Ukrainy przywódcom krajów europejskich i podkreślił, że wspólne wysiłki muszą zostać podjęte teraz, w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
- Tutaj w Niemczech, a wczoraj w trzech krajach w ciągu jednego dnia – Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech – przedstawiłem nasz plan zwycięstwa europejskim przywódcom. Premierowi Starmerowi, prezydentowi Macronowi, szefowej włoskiego rządu Giorgii Meloni. A dziś podczas mojej rozmowy z Olafem Scholzem. Wszystkie szczegóły naszej strategii osiągnięcia pokoju – geopolitycznej, wojskowej i gospodarczej – powiedział Zełenski w cowieczornym przemówieniu do Ukraińców.
Jednocześnie podkreślił, że aby zmusić Rosję do pokoju, konieczne jest działanie już teraz, w nadchodzących miesiącach.
MInistrowie kultury Ukrainy i Niemiec rozmawiali o odbudowie dziedzictwa kulturowego
Ukraiński minister kultury i komunikacji strategicznej Mykoła Toczycki i niemiecka komisarz ds. kultury i mediów, minister stanu Claudia Roth omawiali kwestię zachowania i odbudowy dziedzictwa kulturowego Ukrainy.
Toczycki podziękował Niemcom za znaczący wkład w ochronę ukraińskiego dziedzictwa kulturowego, w szczególności za organizację Konferencji Odbudowy Ukrainy w Berlinie w czerwcu 2024 r.
- Odbudowa dziedzictwa kulturowego, które Rosja nadal niszczy, jest ważnym wyzwaniem międzynarodowym, które wymaga wspólnych wysiłków na szczeblu globalnym — powiedział Toczycki.
Francja przekaże Ukrainie do 20 samolotów Mirage 2000
W 2025 roku Francja może wysłać Ukrainie do 20 myśliwców Mirage 2000-5F w 2025 r. - donosi Avionslegendaires.net.
Decyzja o dostarczeniu Ukrainie myśliwców Mirage 2000-5F jest częścią ciągłego wsparcia ze strony krajów europejskich na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy przed rosyjską inwazją na pełną skalę, która rozpoczęła się ponad dwa i pół roku temu. Oczekuje się, że ten ruch zapewni Ukrainie nowe i potężne narzędzie w jej wysiłkach na rzecz odparcia sił rosyjskich i ochrony jej suwerenności.
Francuski minister obrony Sébastien Lecornu oficjalnie ogłosił 8 października, że Francja dostarczy Ukrainie myśliwce Dassault Aviation Mirage 2000-5F na początku 2025 roku. Chociaż dokładna liczba samolotów pozostaje tajna, źródła cytowane przez Avionslegendaires.net wskazują, że Ukraina otrzyma od dwunastu do dwudziestu tych zaawansowanych myśliwców.
Rosyjski sąd nakazał zaoczne aresztowanie dziennikarza CNN
W piątek rosyjski sąd nakazał aresztowanie Nicka Patona Walsha, dziennikarza CNN przebywającego obecnie poza Rosją. Zarzuca mu się nielegalne przekroczenie granicy z Ukrainą w celu napisania reportażu w obwodzie kurskim, częściowo okupowanym przez wojska ukraińskie.
W ostatnich tygodniach Moskwa zintensyfikowała śledztwa przeciwko dziesięciu dziennikarzom zagranicznym oskarżonym o wjazd do Rosji podczas natarcia armii ukraińskiej w tym regionie w sierpniu. W poniedziałek rosyjski wymiar sprawiedliwości zarządził zaocznie takie same środki wobec dwóch włoskich dziennikarzy radia i telewizji publicznej RAI, również oskarżonych o nielegalny wjazd do Rosji w podobnych okolicznościach. Według rosyjskiego kodeksu karnego za ten czyn grozi kara do pięciu lat więzienia.
ONZ: We wrześniu na Ukrainie zginęło 208 cywilów
Był to najtragiczniejszy miesiąc od początku roku. Łącznie rannych zostało 1220 cywilów, a od lipca obserwuje się tendencję wzrostową w liczbie ofiar.
Odnotowano także około 30 ataków na infrastrukturę, z czego 25 miało miejsce na terenach kontrolowanych przez rząd.
Zełenski spotkał się z prezydentem Niemiec
Przebywający z wizytą w Berlinie prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem, prezydentem federalnym Frankiem-Walterem Steinmeierem
Kluczowymi tematami rozmów były sytuacja bezpieczeństwa na Ukrainie, potrzeby pośród ciągłych rosyjskich ataków na system energetyczny i aktywnych działań wojennych na linii kontaktu, a także rozwój partnerstw regionalnych.
Słowacja planuje rozbudowę bazy napraw sprzętu wojskowego w pobliżu Ukrainy
Słowacja jest gotowa rozszerzyć operacje napraw sprzętu wojskowego na granicy z Ukrainą - powiedział słowacki minister spraw zagranicznych Juraj Blanar po rozmowach ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock w Berlinie.
- Zapewniłem panią minister, że nasza współpraca w ramach centrum serwisowego, które mamy z niemiecką firmą w pobliżu Michalovców, będzie kontynuowana i chcemy ją rozszerzyć, aby wyraźnie zaspokoić potrzeby strony niemieckiej w zakresie napraw i konserwacji sprzętu wojskowego. Ministerstwo Obrony jest zainteresowane rozbudową tego centrum w pobliżu Koszyc — powiedział Blanar.
Pierwsze spotkanie Putina z nowym prezydentem Iranu
W Aszchabadzie, stolicy Turkmenistanu, prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z niedawno wybranym prezydentem Iranu Masudem Pezeszkianem.
Było to pierwsze spotkanie obu przywódców.- Aktywnie współpracujemy na arenie międzynarodowej, a nasze oceny wydarzeń na świecie są często bardzo zbliżone — powiedział Putin.
Spotkanie odbyło się na tle międzynarodowego forum, na które zaproszeni zostali m.in. przywódcy Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Mongolii i Tadżykistanu.
Ministrowie obrony USA i Wielkiej Brytanii omawiali wsparcie dla Ukrainy
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, sekretarzem stanu ds. obrony Johnem Healeyem, podczas której omówili sytuację na Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie i inne pilne kwestie.
„Obaj sekretarze potwierdzili swoją determinację w wspieraniu Ukrainy przeciwko nieuzasadnionej i niesprowokowanej wojnie Rosji” — oświadczył Departament Obrony USA.
USA reagują na śmierć ukraińskiej dziennikarki w rosyjskiej niewoli
Bridget Brink, ambasador USA na Ukrainie, opisała śmierć ukraińskiej dziennikarki Wiktorii Roszczyny w areszcie Federacji Rosyjskiej jako przypomnienie, w jaki sposób Rosja karze dziennikarzy sprzeciwiających się reżimowi Kremla
„Jej tragiczna śmierć podkreśla trwające porwania i uwięzienia dziennikarzy przez Rosję, jaskrawy atak na wolne media i prawdę. Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności” — napisała ambasador.
Unia Europejska wydała oświadczenie w związku ze śmiercią Roszczyny i zażądała niezależnego śledztwa w sprawie jej śmierci.
Wojska rosyjskie pod Mirnogradem
Sztab Generalny Sił Ukraińskich informuje o „wysokiej aktywności” wojsk rosyjskich w pobliżu Pokrowska, kluczowego ośrodka ukraińskiej obrony w zachodnim obwodzie donieckim. W raporcie mowa o atakach w pobliżu Mirnogradu
Mirnograd to miasto położone bezpośrednio na wschód od Pokrowska. Dzień wcześniej ukraiński projekt DeepState stwierdził, że wojska rosyjskie zajęły trzy ostatnie osady bezpośrednio przed południową częścią Mirnogradu - Nikołajewkę, Krasny Jar, Krutoj Jar.
Dania utworzy fundusz, który będzie finansował produkcję broni na Ukrainie
Dania ma już pracować nad przekazywaniem darowizn bezpośrednio ukraińskiemu przemysłowi zbrojeniowemu i obecnie poszukuje sposobów pozyskania dodatkowego kapitału.
UE rozważy sankcje wobec Iranu za dostarczanie Rosji rakiet balistycznych
Oczekuje się, że w poniedziałek 14 października Unia Europejska może nałożyć sankcje na osoby fizyczne i prawne w związku z dostawą rakiet balistycznych do Rosji przez Iran. Według anonimowego urzędnika, którego cytuje Reuters, będzie to „pierwszy pakiet sankcji w kontekście przekazywania Rosji rakiet balistycznych przez Iran”. Podkreślił, że sankcje zostaną skierowane zarówno do osób fizycznych, jak i organizacji, ale nie podał dalszych szczegółów.
Spiker Izby Reprezentantów: Nie mam ochoty na dalsze finansowanie Ukrainy
Republikanin Mike Johnson, spiker Izby Reprezentantów w Kongresie USA, twierdzi, że „nie ma już ochoty” na dalsze finansowanie walczącej z Rosją Ukrainy.
- Nie mam ochoty na dalsze finansowanie Ukrainy i mam nadzieję, że nie będzie to konieczne. Jeśli prezydent Trump wygra, wierzę, że faktycznie może zakończyć ten konflikt. Naprawdę wierzę - mówił Johnson w rozmowie z portalem Punchbowl News. - Myślę, że zadzwoni do prezydenta Rosji Władimira Putina i powie mu, że wystarczy. I myślę, że wszyscy na świecie są tym zmęczeni i chcą, żeby to zostało rozwiązane. Nie jestem pewien, ale myślę, że jeśli Kamala Harris zostanie prezydentem, nie sądzę, żeby to się skończyło, a to jest desperacki i niebezpieczny scenariusz - dodał spiker.
Kanada udzieli Ukrainie dodatkowej pożyczki w wysokości 300 milionów dolarów
Środki te zostaną wykorzystane w celu „zapewnienia priorytetowych wydatków budżetu państwa Ukrainy”.
Bank Światowy utworzy specjalny fundusz powierniczy na rzecz Ukrainy
Rada Dyrektorów Banku Światowego zatwierdziła utworzenie specjalnego funduszu powierniczego dla Ukrainy o wartości co najmniej 10 miliardów dolarów amerykańskich.
„Głównymi darczyńcami będą Stany Zjednoczone i kilka innych krajów, a w przyszłości wielkość funduszu może zostać zwiększona, gdy dołączą do niego inni darczyńcy” — przekazał premier Denys Szmyhal.
Środki zostaną wykorzystane na wsparcie budżetu państwa, w szczególności wynagrodzeń i wydatków socjalnych, a także na kluczowe potrzeby związane z odbudową.
Trzy osoby ranne w rosyjskim ataku na Kupiańsk
W wyniku rosyjskiego ataku lotniczego na Kupiańsk w obwodzie charkowskim trzy osoby zostały ranne.
Zniszczenia są znaczne.
Zełenski: Bardzo ważne jest, aby pomoc Niemiec nie zmniejszyła się w przyszłym roku
Przebywający w Berlinie prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za ogłoszenie nowego pakietu pomocy obronnej dla Ukrainy i zwrócił uwagę na znaczenie kontynuacji wsparcia w przyszłym roku.
Prezydent podziękował również rządowi niemieckiemu za dostarczenie samobieżnych dział Gepard i innych pojazdów opancerzonych, które stanowiły znaczący wkład w zdolności obronne Ukrainy podczas pełnoskalowej agresji Rosji.
Wywiad estoński: Ukraińskie ataki na składy wojskowe w Rosji pogłębią niedobór amunicji Rosjan
Szef Centrum Wywiadu Sił Obronnych Estonii, pułkownik Ants Kiviselg, powiedział na konferencji prasowej, że Ukraina nadal atakuje dronami szturmowymi składy amunicji głęboko na terytorium Rosji. Ostatnio ukraińskie siły zbrojne uderzyły w centralny skład rakiet i artylerii w mieście Karaczów w obwodzie briańskim. Według otwartych źródeł przechowywano w nim amunicję z Korei Północnej. Jest to czwarty skład z amunicją artyleryjską zniszczoną przez ataki dronów.
Ukraińscy hakerzy zaatakowali wojskowe instytucje edukacyjne w Rosji
Specjaliści z Głównego Zarządu Wywiadowczego Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) przeprowadzili cyberatak na infrastrukturę sieciową Północnokaukaskiego Uniwersytetu Federalnego, który szkoli operatorów dronów, specjalistów ds. komunikacji cyfrowej, inżynierów i fizyków dla rosyjskiej armii.
Hakerzy zaatakowali 11 stron internetowych, ponad 7000 komputerów biurowych, a także 135 serwerów i systemów przechowywania plików.
Operacja przyczyniła się do osłabienia bazy edukacyjnej i naukowej kraju państwa-agresora oraz możliwości dodatkowego szkolenia specjalistów wojskowych poprzez wykonywanie specjalnych zadań rozpoznawczych w cyberprzestrzeni.
Scholz zapowiada kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił przyznanie Ukrainie kolejnej pomocy wojskowej w wysokości 1,4 mld euro w 2024 roku. Pomoc zostanie udzielona wspólnie z Belgią, Danią i Norwegią.
Według kanclerza, wsparcie to obejmuje dodatkowe systemy obrony powietrznej IRIS-T i Skynex, samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, samobieżne systemy artyleryjskie, czołgi bojowe, pojazdy opancerzone, drony bojowe, radary i amunicję artyleryjską.
Sekretarz generalny NATO wzywa sojuszników do ignorowania nuklearnych gróźb Putina
- Członkowie NATO nie powinni obawiać się nuklearnego wymachiwania szabelką przez rosyjskiego przywódcę Władimira Putina, ponieważ sojusz jest silny i może odpowiedzieć na każde zagrożenie – powiedział w wywiadzie dla Sky News sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Umerow spotkał się z ministrem obrony Włoch
Ukraiński minister obrony relacjonuje spotkanie z Guido Crosetto. „Poinformowałem go szczegółowo o Planie Zwycięstwa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Skupiliśmy się na kwestiach związanych z naszą obroną” - przekazał. Umerow podziękował Włochom za przekazane Ukrainie systemy obrony powietrznej SAMP-T.
W Wołogdzie stanie pomnik Józefa Stalina
Gubernator obwodu wołogodzkiego Gieorgij Filimonow poinformował, że w mieście Wołogda stanie nowy pomnik Józefa Stalina. Jak twierdzi, "to odpowiedź na apele społeczeństwa”.
Czytaj więcej
W kolejnym rosyjskim mieście – tym razem w Wołogdzie – stanąć ma pomnik sowieckiego dyktatora Józefa Stalina. Zdecydowały o tym władze obwodu wołogodzkiego, które zaznaczają, że "to odpowiedź na apele społeczeństwa".
Wołodymyr Zełenski jest już w Berlinie
Prezydent Ukrainy dotarł na spotkanie z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem.
51-latek ranny w ataku drona na wieś Antoniwka w obwodzie chersońskim
O ataku drona informuje chersońska rada miejsca. Antoniwka znajduje się na przedmieściach Chersonia, stolicy obwodu.
Atak drona na samochód w miejscowości Kozacza Łopań
W ataku na cywilny samochód zginął 38-letni mężczyzna – podaje charkowska administracja obwodowa.
Wołodymyr Zełenski w Watykanie spotkał się z papieżem Franciszkiem
Zełenski podarował papieżowi obraz zatytułowany „Masakra w Buczy”.
Rosjanie podali też szacunki dotyczące strat ukraińskiej armii od początku wojny
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że Ukraińcy mieli od 24 lutego 2022 roku stracić 646 samolotów, 283 śmigłowce, 33 419 bezzałogowych statków powietrznych, 582 zestawy przeciwlotnicze, 18 607 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 470 wyrzutni rakiet, 15 988 zestawów artyleryjskich i moździerzy, 27 145 jednostek sprzętu specjalnego.
Rosjanie podali szacunki dotyczące ukraińskich strat w obwodzie kurskim
Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że w ciągu tygodnia Ukraińcy mieli stracić w obwodzie kurskim ponad 2 090 żołnierzy, dziewięć czołgów, 32 bojowe wozy piechoty, 26 samochodów, jedną wyrzutnie rakiet i 25 zestawów artyleryjskich.
Niemcy: Putin nie chce rozmawiać o pokoju na Ukrainie z kanclerzem Niemiec
Annalena Baerbock, szefowa MSZ Niemiec oświadczyła, że Władimir Putin odrzuca propozycje rozmów pokojowych. - Nie chce zaakceptować pokoju i każdego dnia wysyła sygnał na rzecz wojny i zniszczenia. - Nie jest już nawet gotów rozmawiać telefonicznie z kanclerzem Niemiec – dodała. Wcześniej pojawiła się informacja, że Scholz chce odbyć rozmowę telefoniczną z Putinem.
Szef MSZ Ukrainy omawiał z szefem MSZ Francji wizytę tego ostatniego na Ukrainie
Jean-Noel Barnot rozmawiał z Andrijem Sybihą o organizacji wizyty na Ukrainie.
Po ataku na terminal naftowy w Teodozji rosyjskim wojskom brakuje paliwa
Informacje takie przekazuje ukraiński ruch partyzancki ATESZ. Z jego komunikatu wynika, że Rosjanie tworzą mobilne stacje benzynowe i często zmieniają ich lokalizacje.
Pokojowa Nagroda Nobla dla organizacji stworzonej przez ocalałych po atakach z użyciem broni atomowej
Organizację Nihon Hidankyo wyróżniono w momencie, gdy – w związku z wojną Rosji przeciw Ukrainie – pojawiły się obawy, że Rosja może użyć taktycznej broni atomowej. Rosja wielokrotnie, w czasie trwającego już niemal trzy lata konfliktu groziła, że nadmierne zaangażowanie Zachodu w pomoc Ukrainie doprowadzić może do wojny z użyciem broni atomowej.
Czytaj więcej
Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została japońska organizacja Nihon Hidankyo. Pokojowa Nagroda Nobla jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla przyznawana jest przez Norweski Komitet Noblowski.
Rosjanie starają się odtworzyć zdolności bojowe pododdziałów „Szturm-Z" złożonych z więźniów
Informacje takie przekazuje operacyjno-taktyczne zgrupowanie „Charków".
Siergiej Ławrow mówi w Laosie, że atak na irańskie obiekty nuklearne będzie „poważną prowokacją”
- Jeśli plany lub groźby ataku na pokojowe obiekty nuklearne Islamskiej Republiki Iranu zostaną zrealizowane, będzie to bardzo poważna prowokacja – oświadczył Ławrow w kontekście potencjalnego ataku odwetowego Izraela na Iran.
Po wprowadzeniu obowiązku szkolnego dla Ukraińców w polskich szkołach przybyło 20 tys. uczniów
To nawet cztery razy mniej niż początkowo szacował polski rząd. Gdzie podziali się pozostali Ukraińcy w wieku szkolnym?
Czytaj więcej
Niespełna 20 tys. ukraińskich uczniów przybyło po wprowadzeniu dla nich obowiązku szkolnego. To trzy a nawet cztery razy mniej niż szacowano.
Wołodymyr Zełenski z wizytą w Berlinie
W czasie wizyty w Berlinie prezydent Ukrainy ma spotkać się z kanclerzem Olafem Scholzem i prezydentem Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem.
W czwartek w Gdyni spotkali się szefowie Sztabów Generalnych wojsk państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier (WIDEO)
Spotkanie było poświęcone przewodnictwu Polski w V4 oraz kwestii bezpieczeństwa w regionie. Uczestnicy wypłynęli też na pokładzie fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski na wody Zatoki Gdańskiej, gdzie obserwowali ćwiczenia Jednostki Wojskowej FORMOZA, jednostek specjalnych z Czech, Słowacji i Węgier oraz okrętu ratowniczego ORP Lech z 3 Flotylli Okrętów.
Wołodymyr Zełenski odwiedził w czwartek Londyn, Paryż i Rzym (WIDEO)
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w czwartek trzy zachodnioeuropejskie stolice. Z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch Zełenski rozmawiał o swoim „planie zwycięstwa”.
W nocy i nad ranem pogranicze obwodu sumskiego zostało ostrzelane 30 razy
Takie informacje przekazuje sumska obwodowa administracja wojskowa.
Rankiem Rosjanie ostrzelali Kupiańsk
Z informacji przekazywanych przez gubernatora obwodu, Ołeha Synehubowa wynika, że w wyniku ostrzału jeden z budynków stanął w płomieniach.
Jedna ofiara śmiertelna rosyjskiego ostrzału obwodu donieckiego w ciągu ostatniej doby
W ciągu doby w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiego ostrzału ranne zostały cztery osoby.
W nocy nad Rosją strącono 10 dronów
Informacje takie przekazuje rosyjskie Ministerstwo Obrony. Drony były strącane nad obwodem rostowskim (cztery), nad obwodem biełgorodzkim (trzy), nad obwodem briańskim (dwa) i nad obwodem kurskim (jeden).
Kolejna fala dronów-kamikadze atakuje Ukrainę
Drony pojawiły się m.in. nad obwodem kijowskim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 666 340 żołnierzy, 8 953 czołgi, 17 800 pojazdów opancerzonych, 19 322 zestawy artyleryjskie, 1 229 wyrzutni rakiet, 976 zestawów przeciwlotniczych, 369 samoloty, 329 śmigłowców, 16 837 bezzałogowych statków powietrznych, 2 619 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 26 398 pojazdów (w tym cystern) i 3 396 jednostek sprzętu specjalnego.
Nad obwodem briańskim strącono w nocy dwa ukraińskie drony
Informacje takie przekazał gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz. Z jego komunikatu wynika, że w ataku nikt nie ucierpiał, atak nie pociągnął też za sobą żadnych zniszczeń.
Na Morzu Czarnym są dwa rosyjskie okręty
Oba rosyjskie okręty, które znajdują się na wodach Morza Czarnego, są uzbrojone w pociski Kalibr. Na ich pokładach znajduje się łącznie osiem takich pocisków.
Nad obwodem rostowskim w Rosji strącono cztery ukraińskie drony
Informacje takie przekazuje Wasilij Gołubiew, gubernator obwodu rostowskiego.
Ukraińska dyplomatka: Rosja osiąga sukcesy na Ukrainie kosztem, który byłby nieakceptowalny dla żadnego innego państwa
Według słów Natalii Kostenko, zastępczyni stałego przedstawiciela Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, taktyka rzucania do walki mas piechoty, bez liczenia się z ponoszonymi stratami, przynosi Rosji pewne postępy w ofensywie na Ukrainie, ale za każde 2,5 m2 zdobytego ukraińskiego terytorium Rosjanie płacą życiem jednego swojego żołnierza.
Czytaj więcej
- Rosyjskie dowództwo wojskowe polega w dużej mierze na taktyce "mięsa armatniego" - mówiła w czasie Forum Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa OBWE zastępczyni stałego przedstawiciela Ukrainy przy międzynarodowych organizacjach w Wiedniu, Natalia Kostenko.
Trwa ewakuacja cywilów z terenów przygranicznych w obwodzie sumskim
Ewakuowane są miejscowości znajdujące się pod ciągłym ostrzałem, które są oddalone 5-10 km od granicy z Rosją.
Eurostat: 4,2 mln uciekinierów z Ukrainy otrzymało tymczasową ochronę w państwach UE
To dane na dzień 31 sierpnia. Z informacji przekazywanych przez europejski urząd statystyczny wynika, że najwięcej – 1,2 mln Ukraińców – otrzymało tymczasową ochronę w Niemczech. 975 190 obywateli Ukrainy ma taki status w Polsce, a 376 885 – w Czechach.
Prezydent Ukrainy przedstawił swój plan zwycięstwa premier Włoch Giorgii Meloni
Wcześniej Zełenski spotkał się w czwartek z premierem Wielkiej Brytanii, Keirem Starmerem i prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem.
SBU zatrzymała pięciu sabotażystów działających na rzecz Rosji
Zatrzymani – na zlecenie rosyjskich służb specjalnych – podpalali ukraińskie pojazdy wojskowe i infrastrukturę kolejową w obwodzie kijowskim i w Odessie.
Nocny alarm powietrzny w Kijowie
W trakcie alarmu powietrznego w stolicy Ukrainy rozległy się eksplozje. Kijowska miejska administracja wojskowa poinformowała o aktywności obrony przeciwlotniczej w ukraińskiej stolicy. Alarm ogłoszono w związku z atakiem dronów-kamikadze.
Szef MSZ Rosji z wizytą w Laosie
Siergiej Ławrow weźmie udział w Szczycie Wschodnioazjatyckim w Laosie, na marginesie którego ma odbyć szereg spotkań dwustronnych – poinformowała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.
Władimir Putin z roboczą wizytą w Turkmenistanie
Prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Aszchabadu, stolicy Turkmenistanu, gdzie weźmie udział w forum międzynarodowym i spotka się z prezydentem Iranu, Masudem Pezeszkianem. Forum, w którym weźmie udział Putin, jest organizowane z okazji 300. rocznicy urodzin turkmeńskiego poety i myśliciela, Magtymguly'ego Pyragy'ego.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 960 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 960 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 9 na 10 października rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę, w tym m.in. obwód kijowski.