Najnowszą relację z wojny na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik ukraińskiego zgrupowania Tawria mówi, że Rosjanie gromadzą rezerwy w rejonie Nowomychajliwki, wsi w obwodzie donieckim, która ma być kolejnym celem rosyjskiej ofensywy na wschodzie.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana we wtorek
W Odessie doszło do eksplozji
Podczas nalotu w Odessie słychać było odgłosy eksplozji. Wcześniej Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegały o ruchu kilku grup rosyjskich dronów znad morza Czarnego w kierunku Odessy. Południowe Siły Obronne poinformowały, że w regionie działa obrona powietrzna.
„Należy zwiększyć skuteczność Ukrainy w niszczeniu rosyjskiej floty”
Przedstawiciele resortów obrony Ukrainy i Wielkiej Brytanii omówili sytuację operacyjną i pilne potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy, a także możliwości Ukrainy w zakresie zniszczenia rosyjskiej floty – przekazał minister obrony Ukrainy Rustem Umierow. „Rozmawialiśmy także o możliwościach realizacji w ramach Koalicji na rzecz budowy potencjału morskiego. Należy zwiększyć skuteczność Ukrainy w niszczeniu rosyjskiej floty. Musimy zatem zwiększyć wykorzystanie przez Ukrainę dronów. Jesteśmy wdzięczni Wielkiej Brytanii za przydzielenie 200 milionów funtów na produkcję dronów dla Ukrainy” – dodał.
Litwa przyłączy się do inicjatywy zakupu pocisków dla sił zbrojnych
Litwa wyraziła gotowość przyłączenia się do inicjatywy Republiki Czeskiej zakupu amunicji na potrzeby sił zbrojnych poza Unią Europejską. Mówiono o tym podczas rozmowy telefonicznej premier Litwy Ingridy Šimonite z jej czeskim odpowiednikiem Petrem Fialą. „Litwa przyłączy się do zainicjowanej przez Czechy wielostronnej inicjatywy dotyczącej zakupu i przesyłania amunicji na Ukrainę” – czytamy w komunikacie biura litewskiego premiera.
Dmitrij Miedwiediew o planach Kremla. Moskwa chce anektować lwią część Ukrainy
Dmitrij Miedwiediew, prezydent Rosji w latach 2008–2012 i bliski współpracownik Władimira Putina, pokazał, w jaki sposób Kreml chce okroić Ukrainę. "Historyczne części kraju muszą wrócić do domu" – zapowiedział.
Czytaj więcej
Dmitrij Miedwiediew, prezydent Rosji w latach 2008–2012 i bliski współpracownik Władimira Putina, pokazał, w jaki sposób Kreml chce okroić Ukrainę. "Historyczne części kraju muszą wrócić do domu" – zapowiedział.
Ukraina coraz bliżej kanadyjskich rakiet powietrznych CRV7
W najbliższych dniach Kanada podejmie decyzję w sprawie przekazania Ukrainie wycofanych ze służby rakiet powietrznych CRV7 – poinformował kanadyjski minister obrony Bill Blair. „Teraz sprawdzamy, czy tę amunicję można bezpiecznie przewieźć. Gdy tylko to ustalimy, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku dni, jak najszybciej dostarczymy je Ukrainie” – powiedział Blair.
Ukraina zwiększa oszczędności. Likwiduje ministerstwa i zwalnia
Premier Ukrainy Denis Szmyhal zapewnił, że rząd poradził sobie z finansowaniem budżetu swoimi siłami i pożyczkami zewnętrznymi, dzięki czemu te dwa miesiące minęły „bez kryzysu płatniczego”. Aby zmniejszyć wydatki budżetowe, rząd redukuje liczbę ministerstw o jedną trzecią. Od początku roku liczba pracowników budżetówki zmniejszyła się już o 20 tysięcy osób.
Czytaj więcej
W 2023 r. Ukraina skonfiskowała rosyjskie aktywa o równowartości 788,4 mln dolarów. To jednak kropla w morzu potrzeb niszczonego i walczącego z rosyjską agresją kraju. W tym roku Kijów potrzebuje 37 mld dolarów zagranicznej pomocy. Sam też oszczędza - redukuje liczbą ministerstw i zwolnił 20 tysięcy pracowników budżetówki.
Umerow: Konieczne jest zwiększenie użycia dronów przeciwko rosyjskiej flocie
„Ukraina musi zwiększyć wykorzystanie dronów, aby zwiększyć skalę swojego sukcesu w niszczeniu rosyjskiej floty” – oświadczył minister obrony Rustem Umyerov podczas rozmowy telefonicznej z ministrem obrony Wielkiej Brytanii Grantem Sheppsem i dowódcą sił zbrojnych admirałem Anthonym Radakinem. „Rozmawialiśmy o możliwościach realizacji w ramach Koalicji Rozwoju Umiejętności Morskich. Musimy skalować sukcesy Ukrainy w niszczeniu rosyjskiej floty. Dlatego musimy zwiększyć wykorzystanie dronów na Ukrainie” – zrelacjonował minister.
Wyciekły rozmowy niemieckich oficerów. Moskwa grozi „tragicznymi konsekwencjami”
Niemiecki rząd stanowczo odrzucił zarzuty, jakoby Berlin przygotowywał się do wojny z Rosją. Na takie plany mają według Kremla wskazywać wycieki rozmów wysokich rangą niemieckich oficerów.
Czytaj więcej
Niemiecki rząd stanowczo odrzucił zarzuty, jakoby Berlin przygotowywał się do wojny z Rosją. Na takie plany mają według Kremla wskazywać wycieki rozmów wysokich rangą niemieckich oficerów.
Plagi pluskiew w Paryżu wcale nie było? To wynik rosyjskiej dezinformacji
Jesienią 2023 roku w Paryżu wybuchła panika spowodowana rzekomą plagą pluskiew, które miały się pojawić praktycznie wszędzie po tym, jak we Francji pojawili się ukraińscy uchodźcy. Teraz okazało się, że histerię nakręciły rosyjskie portale dezinformacyjne.
Czytaj więcej
Jesienią 2023 roku w Paryżu wybuchła panika. Spowodowała ją histeria wokół plagi pluskiew, które miały się pojawić praktycznie wszędzie. Okazuje się, że tej plagi tak naprawdę nie było. I wiadomo, kto stoi za tymi informacjami.
Ambasador Ukrainy wezwał polskich rolników do zakończenia blokady granicy
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych zaapelował do polskich rolników, aby nie blokowali granicy z Ukrainą. Stwierdził, że Ukraina nie jest przyczyną ich problemów, ale takie działania wpływają na jej zdolności obronne. „Apeluję do polskich rolników, aby przestali blokować granicę z Ukrainą, co jest bezpodstawne i szkodliwe dla naszych zaprzyjaźnionych krajów. Prawda jest taka, że to nie Ukraina i jej produkty rolne są źródłem Waszych problemów. Ukraina nie ma wpływu na światową żywność Ceny ustalane są na giełdach światowych, na których aktywnie uczestniczy Rosja” – napisał w poniedziałek na Facebooku.
W ciągu dnia doszło do 63 starć bojowych, armia rosyjska przeprowadziła 44 naloty
W ciągu dnia doszło do 63 starć bojowych. Odparto 21 ataków okupantów w kierunku Awdijowa oraz 16 ataków w kierunku Nowopawłowa – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „W ciągu dnia doszło do 63 starć bojowych. W sumie nieprzyjaciel wysłał 5 rakiet i 44 naloty, przeprowadził 68 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione” – czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Wołodymyr Zełenski zmienił dowódcę Sił Wsparcia Sił Zbrojnych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał Dmytro Geregę ze stanowiska dowódcy Sił Wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy i mianował na jego miejsce Oleksandra Jakowca. Jak podano, Oleksandr Jakowiec jest generałem brygady. Od lutego 2020 roku pełni funkcję Szefa Wojsk Inżynieryjnych – Szefa Wydziału Wojsk Inżynieryjnych Dowództwa Sił Wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosjanie ostrzelali amunicją kasetową wioskę na Zaporożu
W wyniku ostrzału amunicją kasetową w obwodzie zaporoskim zginęła jedna osoba – poinformował Iwan Fiodorow, szef Zaporoże OVA. „Rosjanie dwukrotnie ostrzelali wioskę amunicją kasetową. W drugim ostrzale zginął cywil” – napisał Fiodorow.
Ponad tysiąc ataków chemicznych na Ukrainie
Od początku pełnej inwazji Rosja przeprowadziła na Ukrainie 1068 ataków chemicznych, w tym 250 w lutym tego roku. – poinformowało Dowództwo Sił Wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy.
„Grupy mobilne i inne jednostki odnotowały 1068 przypadków użycia przez Federację Rosyjską drażniących gazów łzawiących, które są wyposażone w trujące substancje chemiczne. Ich używanie jest zabronione na mocy ust. 5 art. 1 Konwencji o zakazie broni chemicznej” – czytamy w komunikacie. Tylko w lutym 2024 r. odnotowano 250 przypadków użycia broni chemicznej.
Gwardia Narodowa zniszczyła na froncie zaporoskim bunkry Rosjan
W ciągu ostatniego tygodnia żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy zniszczyli wraz z oddziałami rosyjskimi 57 bunkrów, 55 systemów artyleryjskich i 19 czołgów wroga. Poinformował o tym minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko, upubliczniając dokumenty jednostek rozpoznania powietrznego brygady ofensywnej Gwardii „Spartan” w obwodzie zaporoskim.
6 lat więzienia za informacje o rozmieszczeniu jednostek sił zbrojnych
Sąd Rejonowy we Lwowie skazał obywatelkę Ukrainy na sześć lat więzienia za nieuprawnione rozpowszechnianie informacji o rozmieszczeniu jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podano w komunikacie sądu, skazana przybyła do Lwowa wraz z rodziną z terenów okupowanych przez Rosję. 22 października 2022 r. przesłała do swojej siostry przebywającej w tym czasie w Rosji informację o rozmieszczeniu jednego z oddziałów sił obronnych Ukrainy. „Siostra z kolei przekazała informację żołnierzowi sił zbrojnych Rosji w celu przeprowadzenia ataku rakietowego na wskazane obiekty” – podaje sąd.
Julia Nawalna opublikowała wideo z kolejką do grobu męża
"Wiele osób zastanawia się, dlaczego Aleksiej tak twardo walczył i nigdy się nie poddawał" - napisała wdowa po opozycjoniście.
Nad obwodem dniepropietrowskim strącona została rakieta
O strąceniu pocisku przez obronę przeciwlotniczą informuje gubernator obwodu, Serhij Łysak, na swoim kanale w serwisie Telegram.
Zacharowa zagroziła Niemcom „denazyfikacją”
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że Niemcy poniosą „straszne konsekwencje”, jeśli Berlin nie wyjaśni ujawnionych rozmów na temat ataków na most Krymski.
- Nie są one, jak sobie teraz uświadamiamy, nigdy całkowicie zdenazyfikowane… Najbardziej potworne jest to, że jeśli nic nie zostanie zrobione, doprowadzi to do strasznych konsekwencji dla samych Niemiec — stwierdziła Zacharowa.
Brytyjscy żołnierze są na Ukrainie, pomagają atakować Rosjan?
W czasie podsłuchanej rozmowy gen. Ingo Gerhartz, dowódca niemieckich Sił Powietrznych, opisuje jak Wielka Brytania współpracuje z Ukrainą przy wykorzystywaniu przez Kijów pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow. Te pociski pozwalają na precyzyjne rażenie celów na odległość ok. 250 km. - Jeśli chodzi o planowanie misji (z użyciem pocisków Storm Shadow — red.) wiem jak Anglicy to robią, robią to całkowicie na dystans. Mają też kilku ludzi na miejscu, którzy to robią, Francuzi nie (Francja przekazała Ukrainie swoją wersję pocisków Strom Shadow, SCALP-EG — red.).
Czytaj więcej
Brytyjscy żołnierze są na terytorium Ukrainy, pomagając Ukraińcom w odpalaniu pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow - wynika z podsłuchanej rozmowy oficerów Sił Powietrznych Niemiec. Nagranie rozmowy umieszczono w internecie.
Dmitrij Miedwiediew o koncepcji, która "powinna zniknąć na zawsze". Dotyczy Ukrainy
Miedwiediew przywołał apele ukraińskich przywódców, aby Ukrainy nie uważać za Rosję. - Ta koncepcja musi zniknąć na zawsze. Ukraina to oczywiście Rosja - cytują rosyjskie media wypowiedź wiceszefa Rady Bezpieczeństwa FR.
Czytaj więcej
Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że „Ukraina to oczywiście Rosja” i koncepcja przeciwna powinna "zniknąć raz na zawsze".
Szef MAEA uda się jutro z wizytą do Rosji
Szef organu nadzoru nuklearnego ONZ Rafael Grossi planuje jutro odwiedzić Rosję - podała RIA Nowosti.
Wizyta następuje kilka tygodni po wizycie Grossiego w ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu, gdzie sprawdzał, czy można ją uruchomić przy zmniejszonej liczbie personelu i czy wykorzystywane przez nią od lat paliwo uranowe jest bezpieczne.
Rosja przejęła kontrolę nad największą elektrownią jądrową w Europie po rozpoczęciu inwazji.
Szoszyn: Ukraina mogłaby zrobić pierwszy krok i zrezygnować z tranzytu „wrażliwych” dla polskich rolników produktów
Przecież prezydent Ukrainy przekonywał ostatnio (dane ze stycznia), że jedynie 5 proc. ukraińskiej produkcji rolnej eksportuje się poprzez terytorium Polski - zauważa w komentarzu dziennikarz działu świat "Rzeczpospolitej", Rusłan Szoszyn.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraca do wywierania presji medialnej i do zabiegów retorycznych wobec Polski. Liczy, że ponagli w ten sposób rząd w Warszawie do zakończenia protestu na polsko-ukraińskiej granicy. Efekt może być jednak odwrotny.
Viktor Orbán leci do USA
Węgierski premier, który konsekwentnie odmawia wysyłania pomocy militarnej na Ukrainę i od czasu rosyjskiej inwazji w 2022 roku utrzymuje ścisłe powiązania gospodarcze z Rosją, wielokrotnie powtarzał, że jedynie powrót Trumpa do Białego Domu może przywrócić pokój na Ukrainie.
Czytaj więcej
Konserwatyści w Europie i USA muszą wspólnie walczyć, aby odbić instytucje w Waszyngtonie i Brukseli z rąk liberałów, którzy zagrażają cywilizacji Zachodu - powiedział Viktor Orbán. Węgierski premier leci do USA spotkać się z Donaldem Trumpem.
UE pożegna rosyjski gaz skroplony
Od 2027 roku LNG z Rosji nie trafi do krajów wspólnoty.
Czytaj więcej
Po gazie rurociągowym Unia Europejska pożegna też gaz skroplony z Rosji. Do 2027 r. Wspólnota całkowicie zaprzestanie importu rosyjskiego LNG. Będzie się to odbywać etapami. Pierwszy rusza już za miesiąc.
Wzrosła aktywność rosyjskich dronów w rejonie przyczółka ukraińskiej armii na lewym brzegu Dniepru
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że rośnie liczba zarówno ataków zużyciem dronów szturmowych czy kamikadze, jak i aktywność dronów rozpoznawczych w rejonie ukraińskiego przyczółka po lewej stronie Dniepru.
Szmyhal: Nie było przypadku blokowania przewozu broni czy pomocy humanitarnej przez granicę z Polską
Premier Denys Szmyhal poinformował, że na granicy z Polską nie odnotowano przypadków zablokowania przewozu broni, sprzętu wojskowego, pomocy humanitarnej czy paliwa dla Ukrainy
Rosjanie podają, że w ciągu ostatniej doby zniszczyli w rejonie Awdijiwki czołg abrams
Oprócz ukraińskiego abramsa Rosjanie mieli zniszczyć na tym odcinku frontu trzy bojowe wozy piechoty bradley. W ciągu doby Ukraińcy mieli stracić na tym odcinku frontu dwa czołgi, cztery bojowe wozy piechoty, trzy transportery opancerzone i 12 pojazdów wojskowych. Ukraina otrzymała 31 czołgów Abrams M1A1 od USA - pierwsze trafiły na Ukrainę jesienią 2023 roku.
Zdjęcia grobu Aleksieja Nawalnego
Załamanie rosyjskiego eksportu jest dotkliwe dla gospodarki
Rosyjski eksport w niedalekiej przyszłości może niemal wygasnąć. Bank Rosji nie nazywa tego kosztem wojny, ale „transformacją struktury gospodarki”.
Czytaj więcej
Rosyjski eksport wiele już stracił (oficjalnie 30 proc.), a w niedalekiej przyszłości może niemal wygasnąć. Bank Rosji nie nazywa tego kosztem wywołanej przez Kreml wojny, ale „transformacją struktury gospodarki”. Eksperci nie widzą z niej korzyści.
Polska planuje zwrócić się do UE o nałożenie sankcji na rosyjskie i białoruskie produkty rolne
Zapowiedział to w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wizyty w stolicy Litwy, Wilnie. Tusk stwierdził, że produkty rolne z Rosji i Białorusi powodują zakłócenia na rynku.
Na konferencji prasowej premier oświadczył, że dziś zwróci się do marszałka Sejmu, Szymona Hołowni z "propozycją uchwały polskiego Sejmu wzywającej KE do nałożenia pełnych sankcji na produkty żywnościowe rosyjskie i białoruskie".
Czytaj więcej
- Wspólna europejska decyzja będzie skuteczniejsza niż decyzje indywidualnie podejmowane przez państwa regionu - oświadczył na konferencji prasowej w Wilnie premier, Donald Tusk.
Ministerstwo obrony Rosji informuje o strąceniu drona nad obwodem briańskim
Dron miał zostać strącony przez zestaw obrony przeciwlotniczej ok. 11:30 czasu polskiego.
Dmitrij Miedwiediew: Negocjacje możliwe tylko z nowymi przywódcami Ukrainy
Były prezydent Rosji, przemawiając na forum Światowego Festiwalu Młodzieży stwierdził, że Rosja może rozmawiać o pokoju na Ukrainie tylko z takim przywództwem Ukrainy, które uznaje realia, przez co należy rozumieć władze w Kijowie godzące się z utratą na rzecz Rosji okupowanego obecnie przez Rosjan terytorium Ukrainy. Miedwiediew dodał, że obecny rząd Ukrainy "nie jest w stanie prowadzić konstruktywnych negocjacji.
Rzecznik Kremla stawia pytanie o kontrolę kanclerza Niemiec nad niemiecką armią
- Samo nagranie wskazuje, że w Bundeswehrze (niemieckiej armii — red.) omawiane są w sposób znaczący i konkretny ataki na terytorium Rosji (Most Krymski został zbudowany na terytorium należącym do Ukrainy, nielegalnie okupowanym przez Rosję - red.). To nie wymaga żadnej interpretacji prawnej. Wszystko jest tu oczywiste — stwierdził Dmitrij Pieskow nawiązując do upublicznionego nagrania, na którym oficerowie niemieckich Sił Powietrznych mówią m.in. o ataku na Most Krymski.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, skomentował upublicznione nagranie rozmowy czterech oficerów niemieckich sił powietrznych, którzy rozmawiali m.in. o atakach na Most Krymski z użyciem pocisków Taurus.
Czy w Polsce będzie wojna? Sondaż
Jak odpowiadają w sondażu zwolennicy poszczególnych partii w sondażu Ipsos.
Czytaj więcej
Większość ankietowanych przez Ipsos obawia się, że w najbliższych latach Rosja może zaatakować Polskę zbrojnie. Sondaż dla TOK FM i OKO.Press.
Dmitrij Miedwiediew: Rosja na Ukrainie nie chce rozszerzać swoich granic przez okupację
Były prezydent Rosji, przemawiając w czasie Światowego Festiwalu Młodzieży mówił, że działania Rosji na Ukrainie "są odpowiedzią na okrążanie rosyjskiego państwa"
Wikipedii grozi blokada w Rosji
Rosyjski deputowany Anton Gorelkin, wiceprzewodniczący komisji Dumy Państwowej ds. polityki informacyjnej, technologii informacyjnych i komunikacji, napisał dziś w Telegramie, że strona może zostać zablokowana „na mocy nowej ustawy zakazującej popularyzacji VPN”.
Ma to być spowodowane opublikowaną w Wikipedii instrukcją, jak korzystać z usług VPN, aby dotrzeć do zablokowanych stron.
Wikipedia jest jednym z niewielu zachowanych niezależnych źródeł informacji w Rosji od czasu, gdy po inwazji Moskwy na Ukrainę nasiliły się ataki państwa na treści w Internecie. Jednak w trakcie wojny na witrynę nałożono szereg kar finansowych za treści związane z Ukrainą.
W okupowanej Teodozji w ataku drona uszkodzony został skład paliw
W ataku uszkodzonych zostało też siedem budynków mieszkalnych, sześć samochodów oraz rurociąg. W ataku ranna została jedna osoba.
Kreml "nie ma nic do powiedzenia" w sprawie pogrzebu Nawalnego
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział reporterom, że Kreml „nie ma nic do powiedzenia” w sprawie pogrzebu przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który w zeszłym tygodniu przyciągnął na ulice Moskwy tysiące ludzi..
Tłumy ludzi skandowały „Putin jest mordercą” i „Nie dla wojny”, maszerując pod liczną eskortą policji na cmentarz Borysowski, gdzie w piątek 47-letni Nawalny został pochowany przy dźwiękach utworu „My Way” Franka Sinatry.
Ukrinform publikuje zdjęcia ukraińskich żołnierzy piechoty
"Nawet jeśli rano świeci słońce, wieczorem nie sposób ustać w błocie" - czytamy, co jest nawiązaniem do trwającej na Ukrainie odwilży (tzw. rasputica)
Francja publikuje listę pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie od lutego 2022 r
Francuskie Ministerstwo Obrony odnotowało, że pomoc wojskową dla Ukrainy szacuje się na 2,615 miliarda euro, oraz 1,2 miliarda euro przekazane na rzecz Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EFF). Daje to łącznie ponad 3,8 miliarda euro od 24 lutego 2022 r. do grudnia 2023 r.
Przy wsparciu Paryża we Francji i Polsce przeszkolono około 10 000 ukraińskich żołnierzy.
Na liście 50 pozycji znalazł się zarówno sprzęt ochronny i komunikacyjny, jak i różnorodna broń oraz bezzałogowe statki powietrzne. Dane te obowiązują na dzień 31 grudnia 2023 r., czyli przed podpisaniem dwustronnej umowy o bezpieczeństwie pomiędzy Francją a Ukrainą.
Rosja wzywa ambasadora Niemiec
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało ambasadora Niemiec – podaje propagandowa agencja TASS, powołując się na niezidentyfikowane źródło.
Wczoraj minister obrony Niemiec określił rosyjski wyciek jako część rosyjskiej „wojny informacyjnej” przeciwko Zachodowi, twierdząc, że jego celem jest wywołanie niezgody w Niemczech.
Nagranie ukazało się w dniu pogrzebu Aleksieja Nawalnego.
Czytaj więcej
Ambasador Niemiec, Alexander Graf Lambsdorff, został wezwany przez MSZ Rosji - informuje agencja TASS.
Rosjanie ostrzelali dzielnicę Chersonia z okupowanego lewego brzegu
W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało ok. 20 budynków mieszkalnych - informuje Roman Mroczko, szef miejskiej administracji.
Ukraina twierdzi, że doszło do cyberataku na rosyjskie ministerstwo obrony
Ukraińska agencja wywiadu wojskowego (GUR) twierdzi, że przeprowadziła cyberatak na ministerstwo obrony Rosji. gencja stwierdziła, że cyberspecjaliści uzyskali dostęp do „większości tajnych dokumentów usługowych” podczas ataku DDoS, w tym zamówień, raportów, instrukcji i raportów.
„Uzyskane informacje pozwalają nam ustalić pełną strukturę systemu rosyjskiego ministerstwa obrony i jego jednostek” – podał HRU w Telegramie. Stwierdzono również, że analiza otrzymanych danych „pomogła w zidentyfikowaniu pozostałych menedżerów wyższego szczebla”.
Rosja zarzuca Ukrainie „brak dobrej woli” w kwestii negocjacji pokojowych
Zespół ekspertów z ISW zwraca uwagę, że w kontekście toczących się rozmów pokojowych „rosyjscy urzędnicy w dalszym ciągu fałszywie obwiniają Ukrainę i Zachód za brak negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą”, a minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow stwierdził, że Ukrainie brakuje „dobrej woli”.
Czytaj więcej
Chiny i Turcja w dalszym ciągu dążą do porozumienia pokojowego dla Ukrainy, ale rosyjscy politycy wykorzystują to zainteresowanie do utrwalenia własnych narracji, twierdzi Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wybuchy na moście kolejowym pod Samarą w Rosji
Według doniesień RIA news, doszło do eksplozji na moście kolejowym w pobliżu rosyjskiego miasta Samara.
Władze stwierdziły, że ruch na moście został wstrzymany z powodu „nielegalnej ingerencji”.
Ukraiński wywiad twierdzi, że most służył „do transportu ładunków wojskowych".
Eksplozja mostu kolejowego w Rosji
Ratownicy kończą poszukiwania po ataku drona w Odessie, w którym zginęło 12 osób
W weekendowy atak drona na apartamentowiec w południowej Odessie zginęło 12 osób.
Gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper powiedział w Telegramie, że pięć osób zmarłych w budynku to dzieci, najmłodsze miało cztery miesiące. Ratownicy, którzy wczoraj wieczorem zakończyli poszukiwania, znaleźli także ciało ośmioletniej dziewczynki.
W ciągu doby w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiego ostrzału rannych zostało 19 osób
Informacje takie przekazuje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego.
W nocy i nad ranem Rosjanie pięć razy ostrzelali przygraniczne tereny w obwodzie sumskim
Informacje takie podaje sumska obwodowa administracja wojskowa.
Rosjanie w nocy atakowali Nikopol i Marhaniec
W ataku na Nikopol uszkodzony został samochód, budynek mieszkalny i placówka pocztowa — informuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
W ciągu doby w obwodzie chersońskim uszkodzonych zostało dziewięć bloków mieszkalnych
Rosyjski ostrzał uszkodził też 16 domów w obwodzie chersońskim. W wyniku ostrzału śmierć poniosła jedna osoba — podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Okręt ten nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 417 950 żołnierzy, 6 648 czołgów, 10 210 zestawów artyleryjskich. 1 004 wyrzutnie rakiet, 698 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 7 845 bezzałogowych statków powietrznych, 1 916 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 374 pojazdów (w tym cystern) i 1 621 jednostek sprzętu specjalnego.
78 potyczek na froncie w ciągu doby
Ukraiński Sztab Generalny podaje, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili siedem ataków rakietowych, 50 uderzeń powietrznych i 112 ostrzałów pozycji ukraińskiej armii i terenów zabudowanych.
Badanie wskazuje, że wśród rosyjskich przedsiębiorców panuje pesymizm
Najgorsze w badaniu firm 32 krajów są wyniki dla Rosji, gdzie wskaźnik optymizmu wynosi 50,7 pkt. Eksperci podkreślają, że sankcje i gospodarcza alienacja wynikająca z trwającej wojny w Ukrainie oraz sankcji mocno wpływają na poziom optymizmu rosyjskich przedsiębiorców.
Czytaj więcej
Wskaźnik optymizmu przedsiębiorców w Rosji jest najniższy z badanych 32 państw świata. Polska jest w połowie stawki dzięki mocnemu wzrostowi w ostatnim okresie.
To Rosja manipuluje i zaniża ceny zboża, nie Ukraina
Liczby? Proszę bardzo. UE wyprodukowała w 2023 r. ok. 134 mln ton zbóż. Rosja – jeden kraj – wyprodukuje w tym roku ok. 134 mln ton wszystkich zbóż, z czego 61 mln ton trafi na eksport, Ukraina – 66 mln ton, a wyśle z tego ok. połowy. Mówiąc wprost Rosja, czyli największy producent zboża na świecie zalewa go tanim zbożem, ale Polacy dalej obwiniają o niskie ceny Ukrainę - pisze w komentarzu dziennikarka „Rzeczpospolitej” Aleksandra Ptak-Iglewska.
Czytaj więcej
Głównym winowajcą rolniczych protestów w Polsce i UE jest Rosja. Swoje dołożyły też wielkie sieci handlowe, naciskając na obniżki cen żywności. Polski rząd nie ma pomysłu, jak zakończyć protesty, a i sami rolnicy nie wiedzą, czego się domagają.
Eksport produktów mleczarskich do Ukrainy to 3 proc. polskiego eksportu
Najwięcej sprzedajemy tam serów dojrzewających (8 proc. całości eksportu) i twarogowych (3 proc.) oraz jogurtów (16 proc.). Eksport jest stabilny od 2020 r. Import z Ukrainy się zwiększył. Sprowadzane jest głównie mleko w proszku i masło, ale saldo tego handlu jest dla Polski dodatnie i wynosi 96,7 mln euro rocznie. Nie tylko w przypadku mleka i produktów mleczarskich w handlu z Ukrainą wychodzimy na plus. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wartość całego naszego eksportu do tego wschodniego sąsiada sięgnęła w 2023 r. rekordowych 51,7 mld zł. Wartość importu to 20,3 mld zł. Korzystny dla nas bilans wymiany handlowej z Ukrainą to w tej sytuacji 31,4 mld zł. To także rekord.
Czytaj więcej
Protestujący rolnicy żądają zamknięcia granicy dla towarów z Ukrainy. Tymczasem bilans handlu z tym krajem jest dla Polski bardzo korzystny. Od wybuchu wojny nasz eksport błyskawicznie rośnie.
Think tank: Rosjanie godzą się z większą liczbą strat samolotów, by uzyskać taktyczne zdobycze na Ukrainie
Ukraińcy podają, że od 17 lutego Rosjanie stracili 15 samolotów (głównie bombowców Su-34), co jest liczbą znaczącą, biorąc pod uwagę, że Rosjanie dysponują ok. 300 samolotami Suchoj różnego typu.
Czytaj więcej
Duża liczba samolotów straconych przez rosyjską armię w ostatnich dniach spowodowała, że aktywność rosyjskiego lotnictwa nad wschodnią Ukrainą zmniejszyła się - zauważa think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną.
Kanada nakłada nowe sankcje na Rosję w związku ze śmiercią Aleksieja Nawalnego
O nowych sankcjach poinformowała szefowa MSZ Kanady, Mélanie Joly. Joly podkreśliła, że Kanada wraz ze swoimi partnerami będzie nadal wywierać presję na rosyjskie władze, by te przeprowadziły „pełne i transparentne śledztwo ws. śmierci Nawalnego”. Nowe sankcje dotyczą sześciu obywateli Rosji, wśród których są „wysokiej rangi urzędnicy i pracownicy prokuratury, sądów oraz zakładów karnych, którzy uczestniczyli w naruszaniu przysługujących Nawalnemu praw, odpowiadali za okrutne karanie go i, ostatecznie, jego śmierć”.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 739. dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
W Zaporożu, przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, mają powstać dwie podziemne szkoły
O planach budowy takich szkół informuje zaporoska administracja obwodowa. Dzięki budowie szkół pod powierzchnią ziemi dzieci mają mieć zapewnioną bezpieczną edukację w mieście, które jest celem regularnych rosyjskich ataków. Obecnie władze obwodu zaporoskiego negocjują z międzynarodowymi partnerami w sprawie pozyskania środków na realizację inwestycji.
Weteran ukraińskiej armii, który stracił nogę na wojnie, przebiegł maraton w Tokio
Roman Kaszpur, weteran z Winnicy, na swoim profilu na Facebooku poinformował, że maraton w Tokio jest trzecim maratonem, który przebiegł po utracie nogi — osiągając przy tym najlepszy jak dotąd czas, 4 godziny i 50 minut.
Ukraińska Straż Graniczna informuje o zniszczeniu zestawu Murom-P
Zestaw nadzoru wizualnego dalekiego zasięgu Murom-P został zniszczony przez straż graniczną we współpracy z 23. Brygadą Gwardii Narodowej „Chortyca”, przy użyciu dronów-kamikadze, na kierunku zaporoskim.
Rosyjski krążownik rakietowy płynie na Morze Arabskie
Rosyjski krążownik rakietowy Wariag, wchodzący w skład Floty Pacyfiku, zakończył wizytę w porcie Colombo w Sri Lance i obecnie kieruje się na Morze Arabskie — informuje biuro prasowe Floty Pacyfiku.
Premier Kazachstanu z wizytą w Moskwie
W poniedziałek premier Rosji, Michaił Miszustin, spotka się w Moskwie z premierem Kazachstanu, Olżasem Bektenowem, z którym będzie rozmawiał o dwustronnych relacjach handlowych i współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Szczególna uwaga w czasie rozmów ma być poświęcona wzmocnieniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, Wspólnoty Niepodległych Państw i innych wielostronnych formatów współpracy.
Rosyjska fregata wpłynęła do portu w Katarze
Wchodząca w skład Floty Pacyfiku fregata Marszałek Szaposznikow wpłynęła do portu Hamad w Katarze, gdzie weźmie udział w Międzynarodowej Wystawie i Konferencji nt. Obrony Morskiej DIMDEX 2024 — informuje służba prasowa Floty Pacyfiku. Uczestnicy wystawy będą mogli wchodzić na pokład fregaty.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 739. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 739. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.