Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Ostrzał na północy Ukrainy
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie dziewięciokrotnie ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa dodając, że na terenie czterech gmin odnotowano łącznie 31 eksplozji. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
Zełenski zaprasza Trumpa na Ukrainę
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny zaprosił byłego prezydenta USA Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Kijowie i podzielenia się "planem szybkiego zakończenia wojny", jeśli rzeczywiście taki jest. - Jeśli możesz zatrzymać wojnę w ciągu 24 godzin, myślę, że to wystarczy, by przyjechać - powiedział Zełenski w wywiadzie dla Channel 4 News.
Scholz i Sunak rozmawiali o Ukrainie
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit poinformował, że wieczorem kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbył rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Według rzecznika, strony omówiły sytuację na Ukrainie, a obaj politycy zgodzili się, że Ukraina powinna otrzymywać "znaczące i stałe" wsparcie w walce z Rosją.
Atak dronów
Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegły mieszkańców obwodów odeskiego, mikołajowskiego i chersońskiego przed groźbą ataku rosyjskich dronów uderzeniowych.
Połączenie autobusowe Mariupol-Jałta
Władze okupowanego przez Rosję Krymu ogłosiły, że "z uwagi na liczne prośby" mieszkańców, od piątku 19 stycznia ruszają regularne połączenia autobusowe między Jałtą a Mariupolem - ukraińskim miastem leżącym w obwodzie donieckim, które od 2022 r. znajduje się pod rosyjską kontrolą. Autobusy w obu kierunkach mają kursować codziennie, czas podróży ma wynosić 10 godzin.
Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim
Szef administracji obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak podał w mediach społecznościowych, że wojsko rosyjskie kolejny raz zaatakowało cele w rejonie nikopolskim. Według niego, odnotowano atak drona kamikadze na Nikopol oraz ostrzał artyleryjski gminy Marganiec. Nie było ofiar w ludziach.
Zełenski: Liczymy na dalszą aktywną rolę ZEA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejkiem Muhammadem ibn Zajidem Al Nahajjanem. Zełenski podziękował swemu rozmówcy za wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz za ułatwienie wymiany jeńców między Rosją a Ukrainą.
"Sprowadzenie ludzi do domu to priorytet dla Ukrainy, dlatego liczymy na dalszą aktywną rolę Emiratów" - oświadczył prezydent Ukrainy. Dodał, że jego kraj jest wdzięczny za pomoc humanitarną i zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu Ukraina otrzymała partię ponad 1500 generatorów.
Drony dla ukraińskiego wojska
Mer miasta Chmielnicki, Ołeksandr Semczyszyn, poinformował w mediach społecznościowych o przekazaniu 15 dronów dla ukraińskiego wojska. Bezzałogowce mogą być wykorzystywane do zadań rozpoznawczych i bojowych. Drony zakupiono z budżetu miasta.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie jeden atak rakietowy, 16 uderzeń z powietrza oraz 43 ataki za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich wśród ludności cywilnej były osoby zabite i ranne, odnotowano również uszkodzenia prywatnych budynków i innej infrastruktury cywilnej.
Dowództwo wojsk ukraińskich ocenia, że "sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna".
Działania Sił Powietrznych Ukrainy
W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło jedno uderzenie na obszar koncentracji siły żywej wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo.
Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w dwa wrogie systemy artyleryjskie - brzmi komunikat.
Walki na Ukrainie
W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 87 starć bojowych.
Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzili ostrzał celów w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim.
Ukraińcy podali też, że ich wojska utrzymują przyczółki na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński) oraz odparły 9 nieudanych ataków Rosjan na swe tamtejsze pozycje.
Ukraińcy wypisują się z ZUS. Duży odpływ na koniec roku
Coraz więcej Ukraińców, którzy znaleźli pomoc w Polsce tuż po wybuchu wojny, zaczyna szukać lepszych warunków do życia w innych krajach. Tylko w grudniu ubiegłego roku z ZUS wypisało się blisko 7 tys. ubezpieczonych posiadających ukraiński paszport.
Czytaj więcej
Coraz więcej Ukraińców, którzy znaleźli pomoc w Polsce tuż po wybuchu wojny, zaczyna szukać lepszych warunków do życia w innych krajach. Tylko w grudniu ubiegłego roku z ZUS wypisało się blisko 7 tys. ubezpieczonych posiadających ukraiński paszport.
Porozumienie ws. Bałtyckiej Linii Obronnej
Na posiedzeniu Komitetu Ministrów Obrony Państw Bałtyckich ministrowie obrony Łotwy, Litwy i Estonii podpisali porozumienie w sprawie utworzenia Bałtyckiej Linii Obronnej w celu wzmocnienia wschodniej granicy państw bałtyckich i NATO.
Ukraina wyda miliardy na wzmacnianie obrony
Rząd Ukrainy przeznaczy 17,5 mld hrywien (1,87 mld zł) na budowę obronnych obiektów inżynieryjno-technicznych i fortyfikacji - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal. Zaznaczył, że chodzi o rekordowo wysoką kwotę na budowanie linii obronnych.
Alarm rakietowy w Kursku
Gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt poinformował o ogłoszeniu alarmu rakietowego. W mediach społecznościowych zaapelował do mieszkańców, by nie zbliżali się do okien, a jeśli są na ulicy, by schronili się w bezpiecznym miejscu.
Rosyjski obwód kurski graniczy z położonym na północy Ukrainy obwodem sumskim.
Budanow zapowiada ataki na Krym
Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) Kyryło Budanow w komentarzu dla "Financial Times" mówił o sytuacji Rosji i najbliższych priorytetach wojny rosyjsko-ukraińskiej. Budanow podkreślił konieczność kontynuowania wywierania presji na Rosję, szczególnie na Krymie, poprzez ataki z powietrza, za pomocą morskich dronów uderzeniowych oraz poprzez prowadzenie tajnych operacji specjalnych.
- Nasze jednostki (w 2023 r. - red.) wielokrotnie wkraczały na Krym - stwierdził szef ukraińskiego wywiadu wojskowego dodając, że działania sił specjalnych będą kontynuowane.
UE zostało niewiele czasu na zatwierdzenie pakietu sankcji
Unia Europejska rozpoczęła negocjacje na temat nowego pakietu sankcji wobec Rosji. Zatwierdzenie 13. pakietu zaplanowano na 24 lutego, w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Unia Europejska rozpoczęła negocjacje na temat nowego pakietu sankcji wobec Rosji. Zatwierdzenie 13. pakietu zaplanowano na 24 lutego, dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Sztupun o walkach w sektorze tawrijskim
Ołeksandr Sztupun, rzecznik ukraińskich sił walczących w obwodzie zaporoskim i w zachodniej części obwodu donieckiego powiedział, że wojska rosyjskie na kierunku tawrijskim coraz częściej korzystają z lotnictwa, by przełamać obronę Ukraińców, a swe działania koncentrują w rejonie Awdijiwki. Sztupun podał, że w ciągu ostatniej doby w tym rejonie frontu wojska ukraińskie odparły kilkadziesiąt ataków sił rosyjskich.
Atak na pracowników wodociągów
Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko podał, że Rosjanie zrzucili z drona materiał wybuchowy na grupę pracowników przedsiębiorstwa wodociągowego. Według relacji urzędnika, w wyniku ataku uszkodzony został pojazd, nie było rannych ani zabitych.
Niska jakość żywności dla ukraińskich żołnierzy
Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że w odpowiedzi na skargi żołnierzy dotyczące jakości żywności przeprowadziło niezapodziewaną kontrolę magazynów niektórych jednostek wojskowych na wschodzie Ukrainy. Kontrola wykazała nieterminowość dostaw oraz fakt, że żywność nie spełniała wymaganych norm.
Rada Najwyższa odmówiła Poroszence
Deputowany do ukraińskiego parlamentu Artur Gierasimow, współprzewodniczący frakcji Europejska Solidarność, podał, iż otrzymał pismo od przewodniczącego Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka. Z pisma wynika, że Rada Najwyższa nie udzieliła byłemu prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence zgody na wyjazd na organizowane w Brukseli posiedzenie Międzyparlamentarnej Rady Ukraina-NATO (UNIC).
Ukraińcy bronią przyczółku na lewym brzegu Dniepru
Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" przekazała, że na obszarze odpowiedzialności tego związku operacyjnego trwają walki artyleryjskie, a Rosjanie prowadzą rozpoznanie powietrzne i atakują m.in. za pomocą dronów szturmowych.
Według rzeczniczki, wojska rosyjskie próbują przejąć zajęty przez siły ukraińskie przyczółek na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. W ciągu ostatniej doby, przekazała Humeniuk, Rosjanie przeprowadzili w tym rejonie 11 nieudanych ataków, ponieśli straty i wycofali się na swe wcześniejsze pozycje. Jednostki wojsk ukraińskich kontynuują działania w celu rozbudowy przyczółku - dodała Humeniuk.
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym
Z informacji ukraińskiego wojska wynika, że dyżur bojowy na Morzu Czarnym pełnią dwa rosyjskie okręty. Jedna z tych jednostek ma być uzbrojona w pociski manewrujące typu Kalibr.
Ostrzelana dzielnica mieszkalna Chersonia
Szef chersońskiej administracji Ołeksandr Prokudin podał w mediach społecznościowych, że wojska rosyjskie ostrzelały budynki mieszkalne w rejonie Dnieprzańskim Chersonia. W wyniku ostrzału w swoim mieszkaniu zginęła 50-letnia kobieta, a 16-latek został ranny i przewieziony do szpitala - przekazał Prokudin.
Rzecznik UE: Putin nasili agresję na Ukrainę przed wyborami
- Oświadczenia Kremla o dążeniu do pokoju z Ukrainą są bezpośrednio sprzeczne z jego działaniami, dlatego należy spodziewać się eskalacji rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie przed zaplanowanymi na wiosnę wyborami prezydenckimi w Rosji — powiedział rzecznik UE Peter Stano.
UE przygotowuje nowy pakiet sankcji wobec Rosji
Unia Europejska rozpoczęła rozmowy na temat nowego pakietu sankcji wobec Rosji, który zamierza zatwierdzić do 24 lutego 2024 roku — informuje Bloomberg.
Według źródeł, przyjęte środki mogą obejmować: rozszerzenie listy osób objętych sankcjami. zaostrzenie ograniczeń handlowych. zmniejszenie zdolności Federacji Rosyjskiej do obchodzenia sankcji zarówno za pośrednictwem państw trzecich, jak i firm w UE.
Rosjanie muszą uważać latając do Egiptu
Rosawiacja ostrzegła Aerofłot i Rossiję, aby z rejsów do Egiptu wyłączyły 27 maszyn - airbusów i boeingów.
Czytaj więcej
Rosawiacja, rosyjski regulator rynku lotniczego, ostrzegł Aerofłot i Rossiję, aby z rejsów do Egiptu wyłączyły 27 maszyn - airbusów i boeingów. Na mocy wyroku sądu irlandzkiego są zagrożone sekwestrem.
Rosja: protesty w kolejnym mieście Baszkirii
Policja starła się z protestującymi w stolicy Republiki Baszkirii na rosyjskim Uralu. Zatrzymano część uczestników tego niewielkiego wiecu w Ufie. Protest odbywa się w ramach solidarności z Failem Alsynowem, lokalnym działaczem na rzecz ochrony środowiska, który prowadzi również kampanię na rzecz ochrony języka baszkirskiego. Został on w środę skazany na cztery lata więzienia za „podżeganie do nienawiści”. Na początku tego tygodnia tysiące ludzi wyszło na ulice małego miasteczka Bajmak nie zważając na ujemne temperatury. Protestujący starli się z policją podczas rzadkiej publicznej demonstracji sprzeciwu wobec władz rosyjskich.
Po ataku ukraińskich dronów w płomieniach stanął w obwodzie briańskim skład paliw
W mieście Klińce w rosyjskim obwodzie briańskim doszło do pożaru składu paliw. Gubernator regionu Aleksandr Bogomaz podał, że ogień wybuchł po zrzuceniu ładunku przez ukraiński dron, zestrzelony przez wojsko. Bezzałogowiec miał atakować obiekty w mieście.
Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z premierem Albanii, Edi Ramą
Rozmowa dotyczyła m.in. współpracy wojskowej między Ukrainą a Albanią.
Resort obrony Rosji podał nowe informacje o ukraińskich stratach
Według Ministerstwa Obrony Rosji Ukraińcy od 24 lutego 2022 roku mieli stracić 567 samolotów, 265 śmigłowców, 10 894 bezzałogowych statków powietrznych, 450 zestawów przeciwlotniczych, 14 686 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 202 wyrzutni rakiet, 7 788 zestawów artyleryjskich i moździerzy, a także 17 617 specjalnych pojazdów wojskowych.
Minister obrony Niemiec uważa, że Rosja może w przyszłości zaatakować kraj NATO
Zdaniem Borisa Pistoriusa należy zwiększyć wydajność przemysłu obronnego. Opowiedział się on również za reformą hamulca zadłużenia (mechanizm, który dopuszcza zadłużenie budżetu najwyżej na 0,35 proc. PKB – red.), co powinno być jego zdaniem podyktowane względami bezpieczeństwa. „Z hamulcem zadłużenia w tej formie nie przejdziemy przez te kryzysy bez szwanku” – powiedział.
Czytaj więcej
Minister obrony Boris Pistorius ostrzega przed atakiem Rosji na kraje bałtyckie – chce „wstrząsnąć” społeczeństwem.
Ukraińskie władze Bachmutu przekazały ukraińskiej armii 10 samochodów
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin. Bachmut znajduje się obecnie pod rosyjską okupacją.
Rosyjski Korpus Ochotniczy zorganizował zasadzkę na ciężarówkę rosyjskiej armii w obwodzie briańskim
Do ataku rosyjskich ochotników walczących na Ukrainie po stronie ukraińskiej armii miało dojść 18 stycznia.
Rosyjska prokuratura chce 28 lat kolonii karnej dla Darii Trepowej, oskarżonej o zamach terrorystyczny w kawiarni w Petersburgu
Trepowa przyniosła do kawiarni, w której odbywało się spotkanie z rosyjskim blogerem wojskowym, Maksimem Fominem (Władlenem Tatarskim) popiersie Fomina, rzekomo prezent dla niego, w którym znajdował się ładunek wybuchowy. W wyniku eksplozji Fomin zginął na miejscu. Trepowa twierdziła, że nie wiedziała, że przynosi do kawiarni ładunek wybuchowy, ale prokuratura twierdzi, że nie potwierdziła tej wersji.
Zakłócenia sygnału GPS. Rosjanie mogą wpływać na sytuację w Polsce i sąsiednich krajach
Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną zwracają uwagę na ostatnie przypadki zakłócania sygnału GPS m.in. w Polsce, Szwecji i Finlandii. Rosjanie mają możliwości, by zakłócać sygnał GPS w rejonie Morza Bałtyckiego.
Czytaj więcej
Rosja może zagłuszać system nawigacji satelitarnej (GPS) w Polsce, Szwecji i krajach bałtyckich za pomocą sprzętu do walki elektronicznej - informuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Władimir Putin weźmie udział w uroczystym rozpoczęciu budowy czwartego reaktora atomowego w elektrowni atomowej w Egipcie?
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow powiedział, że Putin „przygotowuje się do udziału” w uroczystości rozpoczęcia budowy czwartego reaktora w elektrowni atomowej El Dabaa w Egipcie.
Kreml mści się na brytyjskich rybakach
- Brytyjskie kutry nie będą już mogły łowić ryb na Morzu Barentsa.
Czytaj więcej
Rosja zdecydowała się wypowiedzieć Wielkiej Brytanii umowę o rybołówstwie. Zezwalała ona brytyjskim kutrom na połowy w niektórych obszarach Morza Barentsa.
Kreml: Nie ma perspektyw na wznowienie tzw. porozumienia zbożowego
- Rozmowy już się nie toczą. Prawdopodobnie nie ma podstaw do wznowienia („porozumienia zbożowego”) (...) ta umowa nigdy nie została wdrożona w części dotyczącej Rosji — powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Pieskow dodał, że obecnie eksportowanie ukraińskiego zboża drogą morską wiąże się z „ekstremalnym ryzykiem”.
Były minister obrony Ukrainy znów będzie pracował jako adwokat
O ponownym zarejestrowaniu praktyki adwokackiej Ołeksija Reznikowa poinformowała ukraińska Narodowa Rada Adwokacka. Reznikow, były wicepremier i były minister obrony, zawiesił praktykę adwokacką po wejściu do rządu w marcu 2020 roku.
Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO mówi, że kraje Sojuszu muszą przygotowywać ludność cywilną na wojnę z Rosją
- Musimy zdać sobie sprawę, że nie jest czymś oczywistym, że żyjemy w pokoju. Dlatego my (siły NATO) przygotowują się na konflikt z Rosją - mówił w Brukseli admirał Ron Bauer.
Czytaj więcej
Cywile muszą przygotować się na pełnowymiarową wojnę z Rosją w ciągu najbliższych 20 lat - mówił w czwartek, w rozmowie z dziennikarzami, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Ron Bauer.
Minister obrony Białorusi: Broń atomowa na Białorusi to ważny element odstraszania wroga
- Umieszczenie taktycznej broni atomowej na terytorium Republiki Białorusi jest ważnym elementem prewencyjnego odstraszania potencjalnych przeciwników przed dopuszczeniem się zbrojnej agresji przeciw Republice Białorusi — to niezbędny środek — powiedział Wiktor Chrenin, minister obrony Białorusi, w czasie konferencji prasowej.
Rosjanie w ciągu doby ostrzelali 13 razy cele w obwodzie donieckim
Ponadto Rosjanie przeprowadzili siedem ataków powietrznych na cele w obwodzie donieckim. Z obwodu ewakuowano w ciągu doby 86 osób, w tym 15 dzieci, mieszkających w pobliżu frontu — poinformował Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego.
Duma wyśle oficjalne pytanie do francuskiego Zgromadzenia Narodowego ws. doniesień o francuskich najemnikach, którzy zginęli na Ukrainie
Wcześniej o śmierci 60 zagranicznych najemników w Charkowie informował resort obrony Rosji.
Czytaj więcej
Izba niższa parlamentu Rosji, Duma Państwowa, zamierza zwrócić się z formalnym zapytaniem do francuskiego Zgromadzenia Narodowego, izby niższej parlamentu Francji, czy ta jest świadoma, że francuscy najemnicy walczą na Ukrainie.
Rosjanie ostrzelali wieś Berechowo w obwodzie chersońskim
W ostrzale ranny został 57-letni mieszkaniec wsi. W czasie ostrzału doszło do bezpośredniego trafienia w budynek mieszkalny. Ranny doznał obrażeń ramienia i pleców.
W okupowanym Sewastopolu rozległy się eksplozje
Informacje takie podaje kanał „Krymski Wiatr” w serwisie Telegram.
Pożar w mieście Orichiw po rosyjskim ostrzale
Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy informuje, że pożar objął 100 m2. W płomieniach miał stanąć hangar.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,588 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 20,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 17 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — ponad 16,763 mln osób.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 20 miejscowości w obwodzie charkowskim
Informacje takie podaje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby, jedna osoba zginęła wskutek eksplozji niezidentyfikowanego ładunku wybuchowego.
Rosjanie utrzymują po jednym okręcie na wodach Morza Czarnego i Azowskiego
Żaden z okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Ukraiński dron zrzucił amunicję na skład paliw
Gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz, napisał w serwisie Telegram, że strącony przez Rosjan rano dron prowadził atak na miasto Klińce. Dron miał zrzucić amunicje na terenie składu paliw w tym mieście zanim został uziemiony przez zestaw do walki radioelektronicznej.
W ciągu doby Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły uderzenia na pięć zgrupowań Rosjan
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował jednocześnie, że ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały jedno zgrupowanie Rosjan i dwa stanowiska dowodzenia.
Obwód chersoński ostrzelany 67 razy w ciągu doby
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału obwodu chersońskiego w ciągu ostatniej doby ranne zostały trzy osoby.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 374 520 żołnierzy, 6 167 czołgów, 11 445 pojazdów opancerzonych, 8 854 zestawy artyleryjskie, 966 wyrzutnie rakiet, 654 zestawy przeciwlotnicze, 331 samolotów, 324 śmigłowce, 6 929 bezzałogowych statków powietrznych, 1 818 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 11 831 pojazdów (w tym cystern) i 1 384 jednostek sprzętu specjalnego.
127 potyczek na ukraińskim froncie w ciągu doby
Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu doby Rosjanie mieli przeprowadzić dwa ataki rakietowe, 81 ataków powietrznych i 45 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zamieszkanych.
W piątek rano nad obwodem briańskim zestrzelono ukraiński dron
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Do strącenia drona miało dojść ok. 6:40 czasu moskiewskiego.
90 tys. żołnierzy NATO weźmie udział w rozpoczynających się ćwiczeniach Steadfast Defender 2024
Ostatnie tak duże ćwiczenia Sojuszu odbyły się w 1988 roku.
Czytaj więcej
W rozpoczynających się ćwiczeniach NATO pod kryptonimem Steadfast Defender 2024 ("Niezłomny Obrońca 2024") weźmie udział ok. 90 tys. żołnierzy.
W rejonie kupiańskim, w pobliżu frontu, nadal przebywa ponad 230 dzieci
Informację taką podał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Z jego wypowiedzi wynika, że w ciągu dwóch dni z obszarów objętych obowiązkową ewakuacją w rejonie kupiańskim, który jest obecnie celem rosyjskiej ofensywy, wyjechało jedynie ośmiu dorosłych i jedno dziecko. Synehubow zapowiedział, że policja i przedstawiciele lokalnych władz zintensyfikują prace mające na celu ewakuację cywilów z terenów w pobliżu których toczą się walki.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące wydarzenia 694 dnia wojny
Nagranie zostało opublikowane na profilu Sztabu na Facebooku.
W 2023 roku ukraińska straż graniczna nie pozwoliła opuścić granic Ukrainy 50 tys. osób
Dane takie przekazał rzecznik MSZ Ukrainy, Andrij Demczenko. Dane dotyczą osób, które chciały przekroczyć granicę na jednym z istniejących na niej przejść.
SBU z obwodu połtawskiego oskarża trzy osoby o agitację na rzecz Rosji
Agitatorzy mieli szerzyć w internecie rosyjską narrację, wzywać Federację Rosyjską do zajęcia części ukraińskich terytoriów i usprawiedliwiać agresję zbrojną Rosji przeciwko Ukrainie oraz zbrodnie wojenne Rosjan — informuje SBU. Jedna z osób cytowała Władimira Żyrinowskiego i Dmitrija Miedwiediewa, którzy mówili, że „Kijów powinien być oczyszczony z karaluchów i wrócić do macierzy”. Druga gloryfikowała najemników z Grupy Wagnera i dyskredytowała kierownictwo ukraińskiego państwa twierdząc, że Ukraina „poddała się nazizmowi” w 2014 roku. Trzecia osoba próbowała dyskredytować zachodnich sojuszników i przywódców Ukrainy.
Szefowa MSZ Rumunii: Rosja musi ponieść strategiczną porażkę na Ukrainie
Luminița Odobescu mówiła w Davos w czasie panelu dyskusyjnego „Rosja: Co dalej?”, że w wojnie Rosji z Ukrainą „nie chodzi tylko o Ukrainę” lecz o „bezpieczeństwo Europy”. - Rosja musi ponieść strategiczną porażkę na Ukrainie. Jeśli to się nie stanie, może nie zatrzymać się na granicy Ukrainy — ostrzegła.
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 694 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 694 dniu wojny
Rada miejska Kijowa zmieniła nazwy pięciu bibliotek w ramach derusyfikacji
Na posiedzeniu plenarnym z 18 stycznia kijowska rada miejska zdecydowała się zmienić nazwy bibliotek, których patroni kojarzyli się z Rosją i ZSRR. Przewodnicząca stałej komisji kultury, turystyki i komunikacji publicznej, Wiktoria Mucha wyjaśniła, że zmiana nazwy bibliotek jest krokiem w stronę oczyszczenia przestrzeni publicznej z nazwisk twórców „rosyjskiego świata”. - Gloryfikacja Federacji Rosyjskiej, ZSRR i rosyjskiego imperializmu są niedopuszczalne w stolicy Ukrainy — podkreśliła. Nazwę zmieniła m.in. biblioteka, której patronem był Maksym Gorki.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy ukraińskie drony pojawiły się nad obwodami moskiewskim i leningradzkim.