Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
W ostatnich miesiącach Ukraina zwiększyła umocnienie północnej części granicy
W ostatnich miesiącach Ukraina zwiększyła umocnienie północnej części granicy o 63proc., powiedział dowódca Połączonych Sił Sił Zbrojnych Ukrainy Siergiej Naje.
Według niego, gdy organizacje obywatelskie zakończą tu pracę, niektóre obszary będą intensywnie zaminowane. - Tworzymy zatem obiekt, który swoimi możliwościami obronnymi powinien odstraszyć atak przynajmniej batalionu sił wroga – wyjaśnił dowódca.
SBU ujawnia defraudację na kwotę 10 mln hrywien związaną z naprawą rurociągów naftowych
W obwodzie żytomierskim Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała grupę zamieszaną w defraudację prawie 10 mln hrywien podczas przebudowy głównego rurociągu naftowego prowadzonego przez JSC Ukrtransnafta.
Siły rosyjskie wystrzeliły z północy Ukrainy drony typu Shahed
Wieczorem 12 stycznia w kilku obwodach kraju wydano ostrzeżenie o nalotach. Ponadto Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o starcie rosyjskiego bombowca Tu-22m3 z bazy lotniczej Szajkowka (obwód kałuski).
Le Figaro: Nowy szef francuskiego MSZ uda się z wizytą do Kijowa
Francuski dziennik „Le Figaro” donosi, że nowo mianowany minister spraw zagranicznych Francji Stéphane Sejournet uda się do Kijowa z roboczą wizytą.
Według doniesień minister spotka się z prezydentem Ukrainy Władimirem Zełenskim. Nowy szef francuskiej dyplomacji zamierza zademonstrować wsparcie Francji dla Ukrainy, informuje otoczenie ministra.
Mołdawia zaprzecza twierdzeniom Naddniestrza o szkoleniu ukraińskich żołnierzy do „akcji terrorystycznych”
Ministerstwo Obrony Mołdawii kategorycznie zaprzeczyło oskarżeniom samozwańczych władz wE wspieranym przez Rosję separatystycznym regionie Naddniestrza, że Kiszyniów szkoli żołnierzy, w tym Ukraińców, do popełniania „akcji terrorystycznych” na terytorium Naddniestrza.
Wcześniej 12 stycznia samozwańcze władze w regionie wspieranym przez Rosję wydały oświadczenie, w którym zarzucają Mołdawii przeszkolenie ponad 60 osób, w tym ukraińskich żołnierzy, w celu „organizowania akcji terrorystycznych”. Oświadczenie to zostało następnie powtórzone przez rosyjski propagandowy dziennik TASS.
Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował 9 stycznia, że rosyjskie media w dalszym ciągu ośmielają siły prorosyjskie w Mołdawii, prawdopodobnie próbując zasiać niestabilność polityczną i podziały.
Polska na czele unijnych partnerów handlowych Ukrainy
W minionym roku Polska była największym importerem towarów ukraińskich i drugim po Chinach eksporterem do Ukrainy. Obroty wyniosły 11,3 mld dolarów. Wśród największych partnerów handlowych Ukrainy wyprzedzają nas tylko Chiny (12,8 mld dolarów).
Czytaj więcej
W minionym roku Polska była największym importerem towarów ukraińskich i drugim po Chinach eksporterem do Ukrainy. Obroty wyniosły 11,3 mld dolarów. Wśród największych partnerów handlowych Ukrainy wyprzedzają nas tylko Chiny (12,8 mld dolarów).
Estonia: Zwiększona liczba ataków rakietowych wskazuje, że Rosja uważa F-16 na Ukrainie za zagrożenie
Według estońskiego wywiadu obronnego zwiększona liczba rosyjskich ataków rakietowych na cele ukraińskie sugeruje, że Moskwa postrzega przybycie tam myśliwców F-16 jako zagrożenie.
Pułkownik Ants Kiviselg, dowódca centrum wywiadu Estońskich Sił Obronnych zauważył, że w ostatnich tygodniach Rosja aktywnie używała bombowców dalekiego zasięgu i rakiet Kalibr do ataków na ukraińskie wojsko, przemysł obronny i infrastrukturę.
- W całym kraju uderzono w porty, infrastrukturę elektryczną i kolejową, lotniska wojskowe, składy broni i amunicji oraz obiekty szkolenia wojskowego, a także przedsiębiorstwa przemysłu obronnego zajmujące się produkcją i naprawą broni – powiedział Kiviselg.
Według szefa estońskiego wywiadu obronnego nasilenie rosyjskich ataków na ukraińskie lotniska „wskazuje, że Rosjanie uważają pojawienie się F-16 w arsenale Ukrainy za niebezpieczne”.
Wielka Brytania przeznacza 200 mln funtów na produkcję dronów na Ukrainie
Nowy pakiet pomocy obronnej Wielkiej Brytanii dla Ukrainy przewiduje przeznaczenie 200 mln funtów na produkcję dronów rozpoznawczych, dalekiego zasięgu i morskich.
„Premier Rishi Sunak zapowiedział nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy w wysokości 2,5 miliarda funtów. To największy pakiet pomocy od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę. Co najmniej 200 mln funtów z tego pakietu zostanie przeznaczone na produkcję dronów bojowych dla Ukrainy, w szczególności dronów rozpoznawczych, dalekiego zasięgu i morskich. Będzie to największa dostawa dronów na Ukrainę spośród wszystkich krajów" - napisał minister obrony Ukrainy Rustem Umerow.
Rosyjska broń omija sankcje. Przemycane amerykańskie części
Zachodnie części wciąż stanowią podstawę rosyjskiego uzbrojenia. Aby je zdobyć, Kreml nauczył się obchodzić sankcje na zbrojeniowe komponenty. Kupuje je za pośrednictwem Chin, Hongkongu, ZEA, Turcji i Maroka.
Czytaj więcej
Zachodnie części wciąż stanowią podstawę rosyjskiego uzbrojenia. Aby je zdobyć, Kreml nauczył się obchodzić sankcje na zbrojeniowe komponenty. Kupuje je za pośrednictwem Chin, Hongkongu, ZEA, Turcji i Maroka.
Pisarz Borys Akunin uznany w Rosji za "zagranicznego agenta"
USA przeprowadziły dwie rundy rozmów w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy
Bridget Brink, ambasador USA na Ukrainie, powiedziała, że Stany Zjednoczone dążą do podpisania umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą
Ambasador Brink podkreśliła, że osiągnięcie takiego porozumienia jest celem, który postawił sobie prezydent USA. „Jak powiedział prezydent Biden, jesteśmy zaangażowani w pomaganie Ukrainie w obronie i powstrzymywaniu przyszłej agresji”.
- Rozpoczęliśmy już dwustronne konsultacje z rządem, z Kancelarią Prezydenta, z agencjami rządowymi i omawiamy z nimi, jakie mogłyby być zobowiązania z naszej strony w zakresie bezpieczeństwa. Jak dotąd odbyły się dwie rundy i rozmowy będą kontynuowane: administracja Bidena zabiega o to porozumienie - zapewniła Brink.
W związku z trwającymi negocjacjami Brink nie ujawniła ogólnej struktury ani potencjalnej treści przyszłej umowy. Podkreśliła jednak, że USA popierają członkostwo Ukrainy w NATO i że porozumienie o bezpieczeństwie służy jako „pomost zapewniający bezpieczeństwo” do czasu, aż to nastąpi
Rosyjscy artylerzyści skarżą się na złą jakość północnokoreańskich pocisków
Uważa się, że ze względu na złą jakość prochu stosuje się w sytuacjach, w których celność jest najmniej istotna-pisze The Moscow Times.
Zełenski jest coraz bardziej przekonany, że USA udzielą Ukrainie pomocy
Prezydent Wołodymyr Zełenski jest teraz jeszcze bardziej pewny, że USA pomogą Ukrainie militarnie i finansowo, co zostało opóźnione ze względu na działania Partii Republikańskiej.
- Jeśli chodzi o pomoc Waszyngtonu: patrzę na nią z większym optymizmem niż w grudniu. Myślę, że tam też osiągniemy rezultaty - powiedział Zełenski na konferencji prasowej z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem w Kijowie.
Rosjanie próbują utworzyć bazę morską w Oczamczyrze na okupowanym terytorium Gruzji
W związku z ukraińskimi atakami na flotę wojskową Federacji Rosyjskiej Rosjanie próbują utworzyć bazę morską w Oczamczyrze na okupowanym terytorium Gruzji, powiedział szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow .
- Regularnie atakujemy flotę wojskową i obiekty portowe wroga, więc Rosjanie musieli wszystko przesunąć na południowy wschód. – powiedział w rozmowie z „Le Monde”.
Budanow podkreślił, że północna część Morza Czarnego jest pod kontrolą Ukrainy, podobnie jak platformy wydobywcze gazu. Przypomniał także, że bardzo ważne dla ukraińskiej gospodarki morskie korytarze eksportowe znów funkcjonują, mimo zagrożeń, jakie niesie ze sobą wojna.
Troje rosyjskich szermierzy wystąpiło o obywatelstwo USA
Siergiej Łochanow oraz małżeństwo Siergiej i Violetta budowie chcą reprezentować USA na igrzyskach w Paryżu.
Czytaj więcej
Troje wybitnych rosyjskich szermierzy, którzy otwarcie skrytykowali trwającą inwazję Rosji na Ukrainę i przenieśli się do Stanów Zjednoczonych, ubiega się o obywatelstwo amerykańskie. Mają nadzieję na start w igrzyskach w Paryżu w reprezentacji USA.
Biały Dom: Pomoc USA dla Ukrainy wstrzymana
Stany Zjednoczone zawiesiły pomoc dla Ukrainy do czasu zatwierdzenia przez Kongres nowego finansowania, oznajmił 11 stycznia na konferencji w Białym Domu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Kirby.
- Pomoc, której udzielamy Ukrainie, została wstrzymana. Tymczasem ataki przeprowadzane przez rosyjskie wojsko tylko się nasilają, a północnokoreańskie rakiety balistyczne wykonują swoją „brudną” robotę – stwierdził Kirby
Według Kirby’ego Stany Zjednoczone przekazały ostatni pakiet pomocy wojskowej, „na który miały dość pieniędzy” 27 grudnia. Odnosi się to do 250 milionów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa, która obejmowała zdolności obrony powietrznej, artylerię, broń przeciwpancerną i inny sprzęt.
Kongres USA nie zgodził się na projekt ustawy o pomocy wojskowej dla Ukrainy od jesieni 2023 roku. Prezydent Joe Biden zaproponował ustawę o bezpieczeństwie narodowym o wartości ponad 100 miliardów dolarów, w tym 61 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie. Republikanie nie zatwierdzili dokumentu, żądając w projekcie wprowadzenia środków granicznych i migracyjnych na granicy amerykańsko-meksykańskiej.
Zełenski o ustawie o mobilizacji
- Jeśli chodzi o projekt ustawy o mobilizacji - wiem, że wojskowi współpracowali z parlamentarzystami. Nie widziałem ostatecznej wersji (projektu - red.). Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ta ustawa była sprawiedliwa. Kiedy zobaczę wszystkie szczegóły, będę mógł powiedzieć więcej - oświadczył na konferencji prasowej w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Budanow o roli dronów
Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy ocenił w wywiadzie dla "Le Monde", że prowadzenie działań ofensywnych obu stronom konfliktu uniemożliwiło intensywne wykorzystywanie dronów przez wojska ukraińskie i rosyjskie. - Kolejnym czynnikiem jest gęstość pól minowych, jakiej nie widziano od II wojny światowej - dodał.
Ukraina i Estonia będą współpracowały w sektorze obronnym
Ukraińskie ministerstwo ds. strategicznych gałęzi przemysłu poinformowało o podpisaniu protokołu ustaleń z Estońskim Stowarzyszeniem Przemysłu Obronnego i Lotniczego. Dokument mówi o rozwoju współpracy przemysłów obronnych Ukrainy i Estonii m.in. na polu rozwoju i produkcji środków walki radioelektronicznej.
Rosyjska ofensywa na Charków?
Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) oświadczył, iż wywiad donosi, by nie wierzyć plotkom i nie polegać na rosyjskich źródłach informacji. Ukraiński wywiad uważa doniesienia o groźbie rosyjskiej ofensywy na Charków za wrogą operację dezinformacyjną.
Syrski o działaniach wojsk rosyjskich
Dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski ocenił, że dowództwo rosyjskiej armii nie osiągnęło celów, które wyznaczyło sobie w ostatnich miesiącach. Syrski zastrzegł, że Rosjanie posuwają się do przodu na kilku kierunkach.
Dwie osoby zginęły w Chersoniu
Wojska rosyjskie ostrzelały Chersoń, zginęły dwie osoby - podał szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin. Według informacji przekazanych przez ukraińskie władze, ofiary to 80-letnia kobieta, która w momencie ostrzału znajdowała się na ulicy oraz kierowca zaparkowanego w pobliżu samochodu. Trwa ustalanie tożsamości mężczyzny.
Miedwiediew znów grozi. "To będzie oznaczać wypowiedzenie wojny"
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przybył w piątek do Kijowa, aby podpisać z Wołodymyrem Zełenskim porozumienie ws. bezpieczeństwa. Nie uszło to uwadze byłego rosyjskiego prezydenta i premiera Dmitrija Miedwiediewa, który zapytał na Telegramie, "jak zachodnia opinia publiczna zareagowałaby na fakt, że delegacja brytyjska znalazła się w centrum Kijowa pod ostrzałem amunicji kasetowej, tak jak to stało się z cywilami naszego (rosyjskiego - red.) Biełgorodu".
Miedwiediew nie wspomniał o rosyjskich atakach na obiekty cywilne na Ukrainie. Nazwał za to Brytyjczyków "arogantami" i "odwiecznymi wrogami Rosji" oraz zagroził, że "rozmieszczenie ich oficjalnego kontyngentu wojskowego na Ukrainie będzie oznaczać wypowiedzenie wojny" Federacji Rosyjskiej.
Humeniuk o atakach Rosjan na lewym brzegu Dniepru
W ciągu ostatniej doby w obwodzie chersońskim na lewym brzegu Dniepru odnotowano trzy ataki wojsk rosyjskich, czterokrotnie mniej niż w poprzednich dniach, gdy było 10-12 ataków dziennie - podała rzeczniczka ukraińskiej armii na południu kraju Natalia Humeniuk.
15-latek z Ostrawy uciekł z domu - chciał walczyć w wojnie na Ukrainie
Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu poinformował, że dzięki współpracy polskiej Straży Granicznej z czeskimi i ukraińskimi służbami do rodziców wrócił 15-latek z Czech, który uciekł z domu, gdyż chciał walczyć w Ukrainie.
Czytaj więcej
Pochodzący z czeskiej Ostrawy 15-latek miał uciec z domu, gdyż chciał walczyć z Rosją. Chłopcu udało się dotrzeć na Ukrainę, ale w porę został on zatrzymany przez policję.
Nowy brytyjski pakiet pomocy dla Ukrainy
Wielka Brytania ogłosiła największy od początku wojny - wart 2,5 mld funtów (12,67 mld zł) - pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Brytyjski premier Rishi Sunak, który w piątek składa wizytę w Kijowie, zadeklarował Ukrainie pomoc – obiecał przekazać jej 2,5 miliarda funtów. To największe roczne zobowiązanie Wielkiej Brytanii od czasu inwazji Rosji.
Rishi Sunak w Kijowie
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przybył z wizytą do Kijowa. "Jestem na Ukrainie, by przekazać prostą wiadomość. Nasze wsparcie nie może i nie będzie słabnąć. Do wszystkich Ukraińców: Wielka Brytania jest z wami - tak długo, jak będzie trzeba" - napisał polityk w mediach społecznościowych.
Baza rosyjskiej marynarki w Abchazji może zacząć działać w 2024 roku
Stała baza rosyjskiej marynarki wojennej w Abchazji może rozpocząć działanie w tym roku - powiedział propagandowej rosyjskiej agencji RIA Nowosti Siergiej Szamba, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Abchazji, terytorium na Kaukazie okupowanego przez Rosję. Według Szamby budowa bazy dla rosyjskich okrętów "odpowiada literze i duchowi porozumienia o sojuszu i partnerstwie strategicznym" Abchazji i Rosji. Sekretarz przyznał jednocześnie, że prace budowlane jeszcze się nie rozpoczęły, a "na tym etapie prowadzone są prace projektowe".
Zacharowa: Atak na cele w Jemenie? Pretekst do dalszej eskalacji napięć w regionie
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, reagując na ataki, których celem była infrastruktura militarna proirańskich rebeliantów Hutich, ostro skrytykowała USA i Wielką Brytanię. - Tzw. koalicja międzynarodowa - którą należy nazwać nielegalną koalicją kierowaną przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię - przeprowadziła ataki na terytorium suwerennego Jemenu. Potwierdziły się nasze obawy, że stanowisko USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ws. Morza Czerwonego to tylko pretekst do dalszej eskalacji napięć w regionie - powiedziała.
Atak na Charków od północy? Syniehubow zaprzecza
Ołeh Syniehubow, szef charkowskiej administracji powiedział, że na kierunku kupiańskim wojska rosyjskie gromadzą siły, co wskazuje na dalszą intensyfikację działań ofensywnych. Syniehubow odniósł się też do doniesień o prawdopodobnym ataku na Charków od północy. Stwierdził, że w rejonie Rosjanie nie mają wystarczających sił i środków, które wskazywałyby na zamiar ataku. Syniehubow zaznaczył, że strona ukraińska monitoruje sytuację.
Budanow: Spada jakość rosyjskiej amunicji
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow powiedział w wywiadzie, że w porównaniu z latami poprzednimi od końca lata 2023 r. wzrosła ilość amunicji produkowanej przez Rosję. - Jednocześnie odnotowujemy spadek jakości tych pocisków - zaznaczył Budanow. Według niego, rosyjskie rakiety mają szereg wad i często chybiają.
Zełenski rozmawiał z prezydent Szwajcarii
Biuro prasowe ukraińskiego prezydenta podało, że Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z prezydent Szwajcarii Violą Amherd. "Omówiono przygotowania do spotkania doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i doradców politycznych przywódców kraju w sprawie formuły pokojowej, które odbędzie się w Davos" - czytamy w komunikacie. Spotkanie w Davos zaplanowano na 14 stycznia.
Drony dla ukraińskiej straży granicznej
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy (DPSU) poinformowała w komunikacie, że otrzymała kolejną partię bezzałogowców zakupionych m.in. dzięki środkom ze zbiórki. W tekście czytamy, że drony wykorzystywane są do monitorowania terenu, korygowania działań oraz identyfikowania pozycji wroga i ich niszczenia.
Ostrzał na północy Ukrainy
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały miasto Seredyna-Buda (obwód sumski) oraz siedem wsi w obwodach sumskim i czernihowskim - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ". Brak doniesień o ofiarach.
Rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr nie wypływają na Morze Czarne z powodu sztormu
Informacje takie przekazuje Natalia Humeniuk, rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego „Południe”.
Dolar jest na giełdzie w Moskwie najtańszy od 23 listopada 2023 roku
Za dolara trzeba płacić na giełdzie walutowej w Moskwie 88 rubli — najmniej od 23 listopada 2023 roku.
W ciągu doby Rosjanie stracili 462 żołnierzy na południowym odcinku frontu
Informacje takie przekazuje dowódca ukraińskiego zgrupowania „Tawria”, Ołeksandr Tarnawskij. W walkach na froncie południowym Rosjanie mieli stracić pięć czołgów, trzy bojowe wozy piechoty, dwa zestawy artyleryjskie i 14 bezzałogowych statków powietrznych. Ukraińcy mieli też zniszczyć dwa składy amunicji.
W nocy z czwartku na piątek Rosjanie ostrzelali Oczaków w obwodzie mikołajowskim
Rosyjska artyleria ostrzelała Oczaków o 23:19 11 stycznia — poinformował Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego.
Dwa rosyjskie samoloty patrolowe Ił-38N przez wiele godzin latały nad Morzem Barentsa oddzielającym USA od Rosji
Informacje takie podaje rosyjska Flota Pacyfiku. Samoloty, których zadaniem jest wykrywanie i zwalczanie okrętów podwodnych, w czasie ośmiogodzinnego lotu nad Morzem Barentsa, brały udział w ćwiczeniach z zakresu wykrywania okrętów podwodnych — informuje rosyjska Flota Pacyfiku.
W ciągu doby cele w obwodzie zaporoskim były atakowane przez Rosjan 47 razy
Jurij Małaszko, gubernator obwodu zaporoskiego poinformował o atakach na 13 miast i wsi na terenie obwodu.
FSB informuje o zatrzymaniu współpracownika polskiego wywiadu
W obwodzie penzeńskim rosyjska FSB miała zatrzymać pracownika przedsiębiorstwa związanego z bezpieczeństwem kraju, który miał współpracować z polskim wywiadem w zamian za obietnicę pomocy w wyjeździe z Rosji.
Czytaj więcej
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa podała, że w Rosji zatrzymano pracującego w strategicznym przedsiębiorstwie szpiega, który współpracował z polskimi służbami specjalnymi. - Informacje podawane przez stronę rosyjską należy uznać za fake news - skomentował w rozmowie z Onetem wiceszef MSZ Andrzej Szejna.
Premier Wielkiej Brytanii w Kijowie
Rishi Sunak odwiedzi dziś Kijów i ogłosi nowy pakiet pomocy wojskowej, gwarancji bezpieczeństwa i wsparcia humanitarnego. Premier Wielkiej Brytanii podpisze z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, zobowiązującą Wielką Brytanię do zapewnienia wymiany informacji wywiadowczych, bezpieczeństwa cybernetycznego, szkoleń medycznych i wojskowych oraz współpracy w zakresie przemysłu obronnego.
Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 18,437 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 25,3 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 19,5 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — 16,614 mln osób.
Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty
Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 12 miejscowości w obwodzie charkowskim
Informacje takie przekazuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego. Synehubow podał też, że ukraińska armia odparła dwa rosyjskie ataki w okolicach Syńkiwki, w rejonie kupiańskim.
W ciągu doby Rosjanie 73 razy ostrzelali obwód chersoński
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne — poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Późnym wieczorem Rosjanie ostrzelali Nikopol z ciężkiej artylerii
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 368 460 żołnierzy, 6 060 czołgów, 11 254 pojazdy opancerzone, 8 710 zestawów artyleryjskich, 957 wyrzutni rakiet, 642 zestawy przeciwlotnicze, 329 samolotów, 324 śmigłowce, 6 836 bezzałogowych statków powietrznych, 1 806 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 612 pojazdów (w tym cystern) i 1 339 jednostek sprzętu specjalnego.
64 potyczki na ukraińskim froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w ciągu doby na ukraińskim froncie doszło do 64 potyczek. Rosjanie przeprowadzili trzy naloty i 16 ostrzałów rakietowych pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.
Ukraińska straż graniczna poinformowała, że od wybuchu wojny w granicznej Cisie utonęło już 19 mężczyzn w wieku poborowym
„Bardzo was prosimy: nie wierzcie oszustom, którzy zapewniają, że przeprawa przez granicę będzie bezpieczna” – ogłosili strażnicy w specjalnym oświadczeniu.
Czytaj więcej
Na przełomie roku gwałtownie wzrosła liczba uciekinierów, którzy nie chcą służyć w armii.
Korea Północna może przekazać Rosji pociski KN-24
Pociski KN-24 wizualnie przypominają pociski ATACMS. Podobnie jak one mają być taktycznymi pociskami balistycznymi.
Czytaj więcej
Minister obrony Korei Południowej, Shin Won-Sik uważa, że Korea Północna może przekazać Rosji pociski KN-24.
Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 687 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na ukraińskim froncie w 687 dniu wojny
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie podsumowujące przebieg 687 dnia wojny
Nagranie zostało opublikowane na profilu sztabu na Facebooku.
Rosyjski Korpus Ochotniczy dodany do rosyjskiej listy organizacji terrorystycznych
Formacja, która bierze udział w walkach na Ukrainie po stronie ukraińskiej jest 50. organizacją, która znalazła się na liście publikowanej na stronie FSB. Decyzję w tej sprawie podjął sąd wojskowy Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.
Szkoły w Odessie odchodzą od nauczania w języku mołdawskim na rzecz nauczania po rumuńsku
Język mołdawski uważany jest za dialekt języka rumuńskiego. Do 2013 roku był oficjalnym językiem Mołdawii, ale od tego roku zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego Mołdawii językiem oficjalnym kraju stał się rumuński. Język mołdawski pozostaje językiem urzędowym w separatystycznym Naddniestrzu. Obwód odeski jest ukraińskim obwodem z najbardziej liczną mniejszością mołdawską - z ponad 700 szkół 16 prowadzi nauczanie w języku ukraińskim i mołdawskim. Teraz Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy informuje, że 13 szkół zdecydowało się na zamianę języka mołdawskiego na rumuński, jako oficjalny język UE. W języku rumuńskim nauczać będą wszystkie szkoły nauczające dotychczas w języku mołdawskim w Odessie.
Rosjanie obiecują "pakiety żywnościowe" za głosowanie na Putina
Mieszkańcy okupowanej części obwodu donieckiego otrzymują SMS-y z obietnicą przekazania pakietów żywnościowych tym, którzy zagłosują na Władimira Putina w marcowych wyborach prezydenckich. Informację taką przekazuje ukraińska rada miejska okupowanego przez Rosjan Mariupola. Z przekazanego przez nią SMS-a wynika, że pakiety żywnościowe będzie dystrybuować Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej.
Departament Stanu nałożył sankcje w związku z przekazaniem przez Koreę Północną rakiet Rosji
Sankcje zostały nałożone na trzy osoby prawne i jedną osobę fizyczną. Sankcjami objęto m.in. 224 Jednostkę Lotniczą.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie ataku rakietowego na Charków, przeprowadzonego w środę wieczorem, dwie rakiety spadły na hotel w centrum miasta raniąc 11 przebywających w nim cywilów, w tym dziennikarzy z Turcji.